Przemysław Małecki Alex Trukan Goncalo Feio Pierwszy trening Legii poprowadzony przez Goncalo Feio
fot. Marcin Szymczyk

Oficjalnie. Małecki i Trukan odchodzą z Legii

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: X, legia.com

17.06.2024 15:00

(akt. 17.06.2024 20:00)

– Dwóch trenerów Legii przeprowadza się do Udinese. Przemysław Małecki i Alex Trukan dołączą do sztabu Kosty Runjaicia – napisał na X dziennikarz "Piłki Nożnej", Paweł Gołaszewski. Stołeczny klub potwierdził, że wspomnianych asystentów nie będzie już w sztabie "Wojskowych".

W przeszłości Przemysław Małecki prowadził reprezentację Polski U-17 (lata 2017 – 2019), młodzieżowe drużyny Lecha, Miedzi Legnica i Zagłębia Lubin oraz był asystentem w zespole rezerw poznańskiego klubu. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju juniorów.

Dołączył do Legii we wrześniu 2020 roku, na życzenie Czesława Michniewicza. Był jego asystentem, którego dwukrotnie zastąpił w roli pierwszego trenera (1:0 z Piastem Gliwice i Lechią Gdańsk), lecz ich współpraca zakończyła się w nieprzyjemnej atmosferze. Gdy klub rozstał się z byłym selekcjonerem kadry Polski, mówiło się, że to Małecki zostanie tymczasowym szkoleniowcem "jedynki". Tak się nie stało – postawiono na Marka Gołębiewskiego z rezerw.

Gdy w połowie grudnia 2021 roku ustępującego mistrza Polski ponownie objął Aleksandar Vuković, dla Małeckiego zabrakło miejsca w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny. Miał być przeznaczony do pracy z młodzieżą. – Jest u nas na kontrakcie, ale do końca czerwca pracuje w skautingu. Myślałem o nim w kontekście akademii, w komórce programowej, ale Przemek ma też inne cele. To dobry kandydat, jest bardzo mocny w tych tematach, lecz on ma jakieś inne plany – mówił dwa lata temu dyrektor sportowy Legii, Jacek Zieliński. W połowie 2022 roku 41-latek został asystentem Kosty Runjaicia, a ostatnio pracował z Goncalo Feio.

To już mój czwarty sezon w Warszawie. Doświadczyłem trudnych, ale przede wszystkim pięknych chwil, bo z Legią zdobyłem mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Polski, awansowałem do grupy Ligi Europy i fazy pucharowej Ligi Konferencji. Z trenerem Kostą wcześniej się nie znałem, poznaliśmy się dopiero w Legii. Natomiast bardzo dobrze znałem się z jego byłym asystentem, Robertem Kolendowiczem, i innymi członkami sztabu Pogoni Szczecin. Nie wiem, czy to miało jakiś wpływ, ale na pewno ogromną rolę odegrał w tym dyrektor sportowy Jacek Zieliński. Zarekomendował moją osobę trenerowi Runjaiciowi, on na tę propozycję przystał. Szybko złapałem dobry kontakt z Aco Rogiciem, który przyszedł do klubu na życzenie Kosty. Obaj bardzo szybko się do mnie przekonali. Interesuje mnie to, co dzieje się w akademii, mam dobre rozeznanie, jakim młodym zawodnikom należy się przyglądać. Staramy się działać nie tylko przy długofalowym planowaniu pracy pierwszego zespołu, ale chcemy to połączyć z działaniami na rzecz akademii– opowiadał nam Małecki na początku 2024 roku.

Alex Trukan to 30-letni Polak, który wcześniej pracował w akademii Hull City jako główny trener drużyny U-16/U-17, oprócz tego m.in. koordynował wszystkie roczniki od U-14 do starszych, monitorował rozwój zawodników, pomagał w podejmowaniu decyzji w rekrutacji.

W przeszłości spędził kilka sezonów w akademii Nottingham Forest. Miał okazję pracować z takimi piłkarzami, jak Joe WorallMatty Cash czy Brennan Johnson. Spotkał tam też… Radosława Mozyrkę, obecnego dyrektora działu skautingu Legii.

Trukan miał również epizod w Ekstraklasie jako asystent Leszka Ojrzyńskiego w Stali Mielec. Odpowiadał za przygotowanie taktyczne, jego zadaniem była analiza przeciwnika, dopasowanie strategii do gry. Jeździł także na staże do Holandii (Ajax, PSV, AZ Alkmaar, Utrecht) i Anglii, do której przeniósł się w wieku 18 lat. – Jestem trenerem bardziej świadomym niż kiedyś. Cechy, na których bazuję, cenię też w moich zawodnikach: zaangażowanie, profesjonalizm, pełne oddanie temu, co robisz, czyli piłce. Wydaje mi się także, że przez te lata szukasz swojego stylu – mówił Trukan w rozmowie z futbologia.pl. Dołączył do Legii na początku sezonu 2023/2024. Wówczas stał się asystentem Runjaicia, a od kwietnia br. pracował z Feio. W ostatnich miesiącach uczestniczył w fazie pucharowej Ligi Konferencji.

Według dziennikarza "Piłki Nożnej", Pawła Gołaszewskiego, Trukan i Małecki dołączą do nowego sztabu Runjaicia, który ostatnio przeszedł do włoskiego Udinese (Serie A).

Obu trenerom życzymy sukcesów w dalszej karierze zawodowej. Wcześniej do sztabu szkoleniowego dołączyli w roli asystenta trenera Emanuel Ribeiro, w roli trenera analityka Maciej Krzymień i w roli trenera przygotowania fizycznego Jose Antonio Asian Clemente. W bliskiej przyszłości klub poinformuje o kolejnych nowych członkach sztabu – czytamy na legia.com.

Polecamy

Komentarze (111)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.