Bartosz Slisz Maciej Rosołek

Ostatnie mecze z Górnikiem Zabrze – sporo goli i emocji

19.08.2022 12:00

(akt. 18.08.2022 22:55)

W piątek, 19 sierpnia (godz. 20:30), Legia Warszawa zmierzy się u siebie z Górnikiem Zabrze w 6. kolejce PKO Ekstraklasy. Jak przebiegały ostatnie mecze między tymi drużynami? Szczegóły poniżej.

Oglądaj mecz w CANAL+ online

Ostatni raz Legia grała z Górnikiem 6 maja. Szalony, piątkowy mecz w Warszawie dostarczył wówczas wielu emocji oraz trafień. Stołeczna drużyna wygrała u siebie 5:3 z zabrzanami w 32. kolejce PKO Ekstraklasy. Dwie bramki – i zarazem pierwsze w barwach "Wojskowych" – zdobył Patryk Sokołowski, a po golu strzelili Bartosz Slisz, Paweł Wszołek oraz Josue. – Istotne zwycięstwo, powiedziałem w szatni, że jest ono dla mnie najważniejsze w życiu, biorąc pod uwagę również wygrane, gdy byłem piłkarzem. Patrząc na frekwencję na pomeczowej konferencji prasowej, jak nieliczni dziennikarze na nią dotarli, to Legia nie spadnie. Gdyby było inaczej, z pewnością byłaby pełna salamówił po spotkaniu ówczesny trener "Wojskowych", Aleksandar Vuković. Zdjęcia są dostępne TUTAJ.

Klub z Łazienkowskiej przełamał się wtedy po trzech porażkach z rzędu i był jednocześnie o krok od matematycznego utrzymania w lidze, które zapewnił sobie dzień później, dzięki remisom Śląska Wrocław i Wisły Kraków.

Legia Warszawa – Górnik Zabrze 5:3 (4:2)
Slisz (1. min.), Wszołek (6. min.), Sokołowski (31. min., 42. min.), Josue (56. min.) – Kubica (16. min., 77. min.), Podolski (37. min.)

Żółte kartki: Jędrzejczyk – Kubica, Ziółkowski

Legia: Miszta – Johansson, Rose, Wieteska, Jędrzejczyk – Wszołek, Slisz, Sokołowski, Josue, Rosołek (78’ Verbic) – Pekhart

Górnik: Sandomierski – Wiśniewski (80' Ziółkowski), Janicki, Janza – Pawłowski, Manneh (60' Mvondo), Kubica, Podolski, Nowak (71' Dadok), Cholewiak – Krawczyk (60' Marin).

EMOCJE W ZABRZU. KONTYNUACJA FATALNEJ SERII

Pod koniec listopada 2021 roku, w rundzie jesiennej minionego sezonu, Legia przegrała 2:3 w Zabrzu. Po pierwszej połowie "Wojskowi" przegrywali 0:2, tuż po przerwie wyrównali po bramkach Mateusza Wieteski i Ernesta Muciego, ale w ostatniej minucie doliczonego czasu gry decydującego gola dla rywali strzelił Krzysztof Kubica. Dla stołecznej drużyny była to już siódma ligowa porażka z rzędu. Wówczas wyrównała rekord z … 1936 roku, kiedy jedyny raz spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Górnik Zabrze  Legia Warszawa 3:2 (2:0)
Janza (37. min.), Podolski (39. min.), Kubica (90. min.) – Wieteska (52. min.), Muci (53. min.)

Żółte kartki: Dadok, Manneh – Charatin, Slisz, Jędrzejczyk, Josue

Górnik: Sandomierski – Wiśniewski, Janicki, Gryszkiewicz – Dadok, Stalmach (67' Kubica), Manneh (87' Bainović), Nowak (60' Krawczyk), Podolski (86' Cholewiak), Janza – Jimenez

Legia: Miszta – Johansson, Wieteska, Jędrzejczyk – Ribeiro (46' Skibicki), Charatin (46' Slisz), Josue, Muci (76' Lopes), Luquinhas (90' Włodarczyk), Mladenović – Pekhart (46' Emreli).

WYJĄTKOWY WIECZÓR

Luty, rok 2021 – wyjątkowy wieczór w Zabrzu. Warszawiacy zaczęli mecz po mistrzowsku, bo od perfekcyjnej kontry w 4. minucie, która zakończyła się trafieniem Bartosza Kapustki. W akcjach rywali brakowało konkretów, aż do końcówki pierwszej połowy, gdy doprowadzili do wyrównania, wykorzystując rzut karny. Po zmianie stron na murawie pojawił się debiutant, Muci, ale bohaterem "Wojskowych" został inny zmiennik, Kacper Kostorz. W 82. minucie otrzymał prostopadłe podanie od Luquinhasa, wbiegł w pole karne z lewej strony, minął przeciwnika i z zimną krwią umieścił piłkę w siatce.

Górnik Zabrze – Legia Warszawa 1:2 (1:1)
Jimenez (45. min. – k.) – Kapustka (4. min.), Kostorz (82. min.)

Żółte kartki: Prochazka, Gryszkiewicz, Janża, Nowak – Martins, Jędrzejczyk, Luquinhas

Górnik: Chudy – Massouras, Wiśniewski, Koj, Gryszkiewicz (62' Paluszek), Janza – Kubica, Prochazka (74' Ściślak), Nowak (74' Manneh) – Sobczyk (54' Boakye), Jimenez

Legia: Boruc – Jędrzejczyk, Wieteska, Szabanow – Juranović, Slisz (69' Gwilia), Martins (55' Kostorz), Kapustka, Luquinhas (87' Wszołek), Mladenović – Lopes (46' Muci).

PIERWSZA PORAŻKA W WARSZAWIE W XXI WIEKU

Ponad półtora roku temu Górnik zwyciężył 3:1 Legię w Warszawie. Zrobił to w bardzo dobrym i pewnym stylu, wygrał całkowicie zasłużenie. Bramki dla gości zdobyli Alex SobczykBartosz Nowak i Jesus Jimenez. Jedynego gola dla "Wojskowych" strzelił Bartosz Slisz (pierwsze trafienie w barwach Legii). – Cieszymy się, to ciśnie mi się na usta. Długo czekaliśmy na takie zwycięstwo – powiedział ówczesny trener klubu z ZabrzaMarcin Brosz. Górnik, poza wygraną przy Łazienkowskiej, przerwał niechlubną serię. Dla rywali była to pierwsza wygrana w Warszawie z Legią w XXI wieku. Zdjęcia można pooglądać w TYM MIEJSCU

Legia Warszawa – Górnik Zabrze 1:3 (0:2)
Slisz (60. min.) – Sobczyk (4. min.), Nowak (17. min.), Jimenez (47. min.)

Żółte kartki: Lopes, Juranović – Wiśniewski

Legia: Boruc – Stolarski (83' Juranović), Remy, Jędrzejczyk, Mladenović – Luquinhas, Slisz, Antolić (62' Gwilia), Kapustka (46' Wszołek) – Kante (76' Rosołek), Pekhart (46' Lopes)

Górnik: Chudy – Massouras, Wiśniewski, Koj, Gryszkiewicz, Janza – Prochazka (63' Kubica), Manneh, Nowak (63' Ściślak) – Sobczyk (53' Krawczyk), Jimenez (90' Hajda).

ZIMNY PRYSZNIC W ZABRZU

W czerwcu 2020 roku Legia przegrała na wyjeździe 0:2 z Górnikiem w ostatniej kolejce rundy zasadniczej. Bramki dla przeciwników zdobyli Jimenez oraz Igor Angulo. – Mecz w Zabrzu był kolejnym przykładem, jak piłka może uczyć. Wynik nie zawsze musi odzwierciedlać to, co dzieje się na boisku. Mam tu na myśli zwłaszcza pierwszą połowę, gdy gospodarze zdobyli bramkę, choć właściwie nie stworzyli sobie szansy pod naszym polem karnym – powiedział trener LegiiAleksandar Vuković. Fotoreportaż jest dostępny TUTAJ.

Górnik Zabrze – Legia Warszawa 2:0 (1:0)
Jimenez (29. min.), Angulo (59. min.)

Górnik: Chudy – Vassilantonopoulos, Wiśniewski, Bochniewicz, Janza – Jirka (84' Kopacz), Manneh, Prochazka, Ściślak (46' Giakoumakis), Jimenez (84' Ryczkowski) – Angulo

Legia: Majecki – Vesović, Lewczuk (76' Martins), Wieteska, Karbownik – Wszołek, Antolić, Gwilia, Luquinhas (59' Kante), Cholewiak – Pekhart (67' Sanogo).

Mecz 6. kolejki ekstraklasy pomiędzy Legią a Górnikiem już w piątek, 19 sierpnia (godz. 20:30). Relacja na Legia.Net.