Ostatnie mecze z Wisłą Płock – cztery wygrane z rzędu

12.12.2021 12:00

(akt. 11.12.2021 23:53)

W niedzielę (12,12, godz. 15:00) piłkarze Legii zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock w 18. kolejce PKO Ekstraklasy. Ostatnie cztery mecze pomiędzy tymi drużynami kończyły się zwycięstwami "Wojskowych".

Ostatni raz Legia grała z Wisłą Płock w lipcu. Wówczas zwyciężyła 1:0 przy Łazienkowskiej, na inaugurację ligi. Jedynego gola – pięknego, z 25. metra – strzelił Ernest Muci. Dla Albańczyka było to jednocześnie pierwsze trafienie w barwach "Wojskowych". – Cieszyłem się bardzo z bramki Muciego. Świadomie zdjąłem okulary, biegł w moją stronę, przecierałem oczy, że strzelił takiego gola. On na treningach zdobywał takie bramki. Cieszę się, że zobaczyła to cała Polska, i to w takim meczu, w którym ten gol dał wygraną. Cieszymy się z jego szczęścia. Widać, że mu zależy przyznał ówczesny szkoleniowiec mistrzów Polski, Czesław Michniewicz.

- Do momentu wyjścia na boisko w ogóle nie czułem stresu. Nie przyjąłem do siebie myśli, że wychodzę w pierwszym składzie, gram mecz. Może to i dobrze. Gdy wybiegłem na murawę, usłyszałem kibiców skandujących moje imię, od razu coś we mnie ruszyło. Lekki stres się pojawił, ale uważam, że sobie z nim poradziłem - mówił Kacper Tobiasz, dla którego był to debiut w pierwszym zespole Legii. Oprócz niego, pierwszy raz w "jedynce" zagrali Maik Nawrocki i Joel Abu Hanna.

Legia Warszawa - Wisła Płock 1:0 (1:0)
Muci (28. min.)

Żółte kartki: Nawrocki, Jędrzejczyk - Lagator, Tomasik.

Legia: Tobiasz - Skibicki (76' Jędrzejczyk), Rose, Nawrocki, Abu Hanna (81' Mladenović) - Muci (80' Luquinhas), Slisz (56' Juranović), Kisiel, Josue, Lopes - Rosołek (81' Pekhart)

Wisła: Kamiński - Zbozień, Rzeźniczak, Krywociuk, Tomasik - Szwoch (65' Kolar), Rasak, Lagator (46' Furman), Wolski (78' Susnjara), Kocyła (78' Cielemęcki) - Tuszyński (72' Warchoł).

Siedem goli w meczu

Niecałe dziesięć miesięcy temu Legia również rywalizowała z płocczanami w Warszawie. Emocji i goli wówczas nie brakowało. Zwłaszcza w pierwszej połowie, w której padło pięć trafień. Po 40 minutach "Wojskowi" prowadzili 3:0 i – jak powiedział trener Michniewicz – zgasło im światło. Przed przerwą rywale zdołali zdobyć dwie bramki. Co, po zmianie stron, zrobili warszawiacy? Ponownie odjechali gościom na trzy trafienia, dzięki golom Luquinhasa. Ostatecznie, miejscowi wygrali 5:2. Zwycięstwo miało smak szczególny, bo Legia awansowała na pierwsze miejsce w ekstraklasie.

Legia Warszawa - Wisła Płock 5:2 (3:2)
Mladenović (10. min. – k., 40. min.), Kapustka (16. min.), Luquinhas (49. min., 80. min.) - Lagator (43. min.), Lesniak (45. min.)

Żółte kartki: Jędrzejczyk - Rzeźniczak, Rogoziński, Garcia

Legia: Miszta - Juranović, Wieteska, Jędrzejczyk - Wszołek (46' Szabanow), Slisz, Martins (83' Gwilia), Kapustka (85' Włodarczyk), Luquinhas (83' Skibicki), Mladenović - Lopes (77' Kostorz)

Wisła: Kamiński - Zbozień, Rzeźniczak, Uryga, Garcia - Szwoch, Lagator, Rasak (80' Gjertsen), Lesniak, Rogoziński (46' Lewandowski) - Tuszyński (46' Susnjara).

Skromna wygrana

Ostatni raz "Wojskowi" mierzyli się z Wisłą w Płocku we wrześniu 2020 roku. Legioniści przystępowali do tego spotkania po dwóch porażkach – z Jagiellonią Białystok i Omonią Nikozja. W 30. minucie Filip Mladenović dośrodkował z lewej strony boiska, piłka dotarła na 11. metr, do Tomasa Pekharta. Czech uprzedził kapitana, Alana Urygę, i skierował piłkę do siatki - po uderzeniu z głowy, przy bliższym słupku. Akcja na wagę trzech punktów.

Wisła Płock - Legia Warszawa 0:1 (0:1)
Pekhart (30. min.)

Żółte kartki: Uryga, Garcia, Szwoch - Slisz, Jędrzejczyk, Mladenović, Luquinhas

Wisła: Kamiński - Żuk (46' Kocyła), Zbozień, Michalski, Uryga, Garcia - Gjertsen (46' Lagator), Rasak (86' Pyrdoł), Lesniak, Szwoch (86' Ambrosiewicz) - Sheridan (66' Tuszyński)

Legia: Boruc - Karbownik (66' Stolarski), Remy, Jędrzejczyk, Mladenović - Luquinhas, Slisz, Martins (83' Rosołek), Kapustka (83' Lopes) - Kante (69' Gwilia), Pekhart.

Dublet Niezgody

Dwa lata temu Legia pokonała 3:1 Wisłę Płock w 19. kolejce PKO Ekstraklasy. Dwie bramki dla stołecznej drużyny zdobył Jarosław Niezgoda, a jedną Jose Kante. Gola dla rywali, z rzutu karnego, strzelił Dominik Furman. Wygrana pozwoliła "Wojskowym" awansować na pozycję lidera rozgrywek. - Za nami kolejne dobre spotkanie na własnym stadionie. W pierwszej połowie było wręcz doskonale, ale nie powiem tak - zawsze może być lepiej. O tym świadczy także kwestia rzutu karnego rywali. Zdominowaliśmy Wisłę, która broniła się praktycznie całym, dobrze zorganizowanym składem. Potrafiliśmy wtedy atakować i naszej drużynie należą się brawapowiedział ówczesny trener LegiiAleksandar Vuković.

Legia Warszawa - Wisła Płock 3:1 (2:1)
Niezgoda (22. min., 74. min.), Kante (27. min.) - Furman (35. min. – k.)

Żółte kartki: Lewczuk - Dahne, Furman

Legia: Majecki - Vesović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Karbownik - Wszołek, Antolić (90' Cafu), Martins, Kante (73' Gwilia), Luquinhas - Niezgoda (86' Kostorz)

Wisła: Dahne - Stefańczyk, Michalski, Uryga, Tomasik - Sahiti (63' Ambrosiewicz), Rasak, Furman, Szwoch (86' Angielski), Merebaszwili - Ricardinho (75' Nowak).

Porażka

Ostatni raz legioniści przegrali z płocczanami we wrześniu 2019 roku, a więc ponad dwa lata temu. Wtedy rywale wygrali u siebie 1:0. Jedyną bramkę zdobył Grzegorz Kuświk, który wykorzystał błąd Radosława Majeckiego po uderzeniu Furmana. - Nie tak wyobrażaliśmy sobie ten mecz. Przyjechaliśmy do Płocka po wygraną. Słaba była pierwsza połowa w naszym wykonaniu. Później się to zmieniało. Wisła nie stworzyła sobie zbyt wielu dogodnych sytuacji do zdobycia bramki, wykorzystała nasz jeden błąd. Mieliśmy swoje sytuacje, ale nie wykorzystaliśmy ich - powiedział kapitan Legii, Artur Jędrzejczyk.

Wisła Płock - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
Kuświk (40. min.)

Żółte kartki: Szwoch, Rzeźniczak, Merebaszwili, Tomasik - Jędrzejczyk

Wisła: Dahne - Stefańczyk, Rzeźniczak, Uryga, Michalski - Sahiti (76' Merebaszwili), Rasak, Furman, Szwoch (81' Ambrosiewicz), García (86' Tomasik) - Kuświk

Legia: Majecki - Stolarski, Lewczuk, Jędrzejczyk, Rocha - Luquinhas (46' Nagy), Martins, Antolić (71' Kante), Cafu (46' Novikovas), Gwilia - Niezgoda.

Spotkanie 18. kolejki ekstraklasy pomiędzy Wisłą Płock a Legią odbędzie się w niedzielę, 12 grudnia, o godz. 15:00. Relacja na Legia.Net.