Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

08.10.2022 17:30

(akt. 11.10.2022 13:52)

Legia wygrała u siebie 1:0 z Wartą Poznań w 12. kolejce PKO Ekstraklasy. Jedyną bramkę – z woleja, z 16. metra na dalszy słupek – zdobył Maciej Rosołek. To zwycięstwo sprawiło, że stołeczny zespół awansował na pozycję lidera, którym będzie przynajmniej do poniedziałku.
PKO Ekstraklasa 2022/2023 - Kolejka 12
1 0

(1:0)

Warta PoznańWarta Poznań
08-10-2022 17:30 Warszawa
Jarosław Przybył CANAL+ SPORT, CANAL+ online, TVP Sport, CANAL+ 4K
23'
36'
39'
46'
61'
66'
69'
81'
86'
89'
90'
Legia WarszawaWarta Poznań
  • 1. Adrian Lis

• 21. Mateusz Kupczak

86'
  • 44. Dawid Szymonowicz

• 4. Robert Ivanov

• 2. Jan Grzesik

• 15. Michał Kopczyński

66'
  • 6. Maciej Żurawski

61'
  • 22. Konrad Matuszewski

• 30. Miłosz Szczepański

61'
  • 24. Kajetan Szmyt

61'
  • 99. Adam Zrelak

• 33. Jędrzej Grobelny

• 8. Niilo Maenpaa

61'
  • 10. Milan Corryn

86'
  • 14. Kamil Kościelny

• 16. Miguel Luis

61'
  • 17. Szymon Sarbinowski

• 34. Wiktor Pleśnierowicz

• 54. Dimitrios Stavropoulos

61'
  • 94. Enis Destan

66'

Pierwsze minuty mijały dość spokojnie. Żadna z drużyn nie wykreowała sytuacji strzeleckiej, brakowało przyspieszenia gry. Z czasem legioniści zyskali przewagę i coraz bardziej atakowali, mieli okazje, ale największym problemem była decyzyjność – im bliżej pola karnego, tym warszawiacy podejmowali gorsze decyzje. Skoro nie wychodziło w pobliżu bramki, to warto było spróbować strzału z dystansu i właśnie w taki sposób Legia objęła prowadzenie. Maciej Rosołek dopadł do piłki wybitej przez Roberta Ivanova i perfekcyjnie uderzył z woleja (16. metr) w lewy, dolny róg. Dla młodzieżowca był to pierwszy gol w tym sezonie PKO Ekstraklasy.

Przewaga piłkarzy Kosty Runjaicia była bezdyskusyjna – nieustannie przeprowadzali kolejne ataki i nie pozwalali rywalom, aby zbliżyli się pod bramkę Kacpra Tobiasza. Szczególnie gra w obronie zasługiwała na dużą pochwałę, gdyż prawie każda akcja Warty kończyła się przejęciem piłki przez "Wojskowych". Tuż przed przerwą świetną okazję na podwyższenie wyniku miał Ernest Muci, ale w stuprocentowej sytuacji trafił prosto w Adriana Lisa. Po pierwszych 45 minutach było 1:0 dla Legii.

Od początku drugiej połowy widać było dużo aktywności po obu stronach. Jako pierwsza groźnie zaatakowała Warta, a później swoje okazje mieli m.in. Carlitos i Rafał Augustyniak, ale żaden z nich nie zdołał pokonać Lisa. Wraz z upływem kolejnych minut sytuacja na boisku nieco się uspokoiła, a spotkanie stało się bardziej wyrównane. Sytuacji było jednak niewiele, gdyż oba zespoły często popełniały proste błędy w rozegraniu.

W 82. minucie doszło do dużego zamieszania w polu karnym "Wojskowych" – Paweł Wszołek początkowo nie zdołał wybić piłki, z czego mógł skorzystać jeden z zawodników Warty, ale na szczęście w porę naprawił swój błąd i udało się oddalić zagrożenie. Do końca spotkania warszawiacy grali raczej cofnięci na własnej połowie i nie dopuścili do straty gola. Ostatecznie Legia wygrała przy Łazienkowskiej 1:0 z Wartą Poznań i przynajmniej do poniedziałku będzie liderem ligi.

Autor: Jakub Waliszewski.