News: Jonas Eriksson sędzią meczu Ajax - Legia

Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz.4

Redakcja

Źródło: Legia.Net

27.10.2011 16:14

(akt. 21.12.2018 23:22)

<p class="MsoNormal">Dziś o czasie gry i sprawie bardzo prostej czyli piłka w grze i po za grą. Mimo, że tematy wydają się proste mam nadzieję, że kilka ciekawostek jednak znajdziecie.Zacznijmy jednak jak zwykle od odpowiedzi na pytania konkursowe z poprzedniego odcinka.</p>

- 1.Jeśli zawodnik przeznaczony do zmiany nie chce opuścić boiska sędzia zawodów przerywa procedurę zmiany i nakazuje wznowienie gry. Prawidłową odpowiedzią jest więc - Nie


- 2. Tak ochraniacze nóg są obowiązkowym elementem stroju zawodnika w centralnej klasie rozgrywkowej.


Wiele osób odpowiedziało prawidłowo. O przyznaniu punktów decydowała szybkość. Oto punktacja po trzech częściach.Na prowadzenie wysunął się mad85

6. pkt - mad85
5. pkt - pawel10; robsonko; qbulasek
3. pkt - Micha(L); palci1985
1. pkt - EmilD; diras83;


Czas trwania zawodów, piłka w grze i poza grą.


Czas trwania meczu piłkarskiego to dwa równe okresy 45-minutowez przysługującą przerwą, która nie może być krótsza niż 5 minut i dłuższa niż 15. Kiedyś za czas przerwy, która przysługiwała zawodnikom uważano okres,który spędzali w szatni. Droga z i na boisko do regulaminowego czasu przerwy nie była brana pod uwagę. Stąd też właśnie owe 5 minut. Tyle czasu zawodnicy mieli obowiązkowo zapewnione w szatni.Sędzia jest zobowiązany do przedłużenia gry o czas:


- w którym następuje wymiana zawodników

- poważnej kontuzji i związanej z tym faktem przerwy

- markowania gry przez którąś z drużyn

- każdego innego powodu jeśli sędzia uzna, że znacząco wpłynął na czas zawodów.


Ilość doliczonego czasu gry jest zależy wyłącznie od sędziego. Pamiętajmy też, że czas doliczony pokazywany przez arbitra technicznego w ostatniej minucie każdej części zawodów jest czasem minimalnym. Prowadzący zawody nie może go skrócić, natomiast może zgodnie z własną oceną wydłużyć.


Załóżmy, że pierwsza cześć meczu omyłkowo została przez sędziego zawodów skrócona o 7 minut. Sędzia w przerwie dostrzegł błąd. Pytanie pierwsze konkursowe. Czy arbiter jest zobowiązany do rekompensaty czyli obligatoryjnego wydłużenia drugiej części zawodów o stracone 7 minut w pierwszej części?


Jeśli sędzia omyłkowo zakończy zawody przed upływem regulaminowego czasu gry i spostrzeże swój błąd kiedy jeszcze zawodnicy przebywają na boisku jest zobowiązany wznowić zawody. Doskonały przykład tego przepisu mieliśmy w meczu Korony Kielce z GKS Bełchatów kiedy to sędzia zakończył zawody w 80 minucie po czym po dostrzeżeniu pomyłki wznowił je.Jeśli którakolwiek z drużyn zeszłaby z boiska przed dostrzeżeniem pomyłki,sędzia błędu naprawić by już nie mógł a cały incydent opisałby w sprawozdaniu. Pamiętajmy też,  że jeśli arbiter omyłkowo przedłuży zawody to wszystkie wydarzenia zaistniałe w tym czasie na boisku czyli np. żółta kartka dla któregoś z graczy czy zdobyta bramka mają moc wiążącą.Drużyny w obu przypadkach mogą oczywiście zawsze zgłosić protest do odpowiedniego organu związkowego.


Kilka słów o dogrywkach - te trwają dwa razy po 15 minut o ile regulamin danych rozgrywek nie stanowi inaczej. Przed dogrywką zawodnicy maja prawo do pięciu minut przerwy ale nie mogą opuszczać placu gry. Przerwa między częściami dogrywki już zawodnikom nie przysługuje.


Piłka w grze i poza grą. Sprawa prosta ale mająca wpływ na decyzje sędziego. Piłka jest poza grą gdy całym obwodem przekroczyła linie wyznaczające bosko czyli linie  bramkowe i boczne, a także kiedy gra została przerwana przez arbitra. Pamiętajmy, że sędzia nie podyktuje rzutu wolnego  kiedy piłka jest po za grą. Upomni zawodnika, który naruszył przepisy karą indywidualną i wznowi grę odpowiednio do zaistniałej sytuacji przed przerwaniem gry. Doskonałym przykładem niech będzie opis dwóch podobnych sytuacji. Piłkarz drużyny broniącej się zagrywa piłkę głową do własnego bramkarza po czym ten zostaje bezpardonowo faulowany. Sędzia podyktuje rzut wolny bezpośredni z miejsca przewinienia dla drużyny broniącej i ukarze zawodnika, który faulował kara indywidualną.Jeśli natomiast piłka zagrana przez zawodnika drużyny broniącej całym obwodem wyjdzie po za linię końcową, a chwilę później zawodnik atakujący ostro sfauluje bramkarza to sędzia ukarze zawodnika karą indywidualną ale wznowi grę rzutem rożnym.


Wcześniej wspominałem, że w momencie gdy piłka jest w grze sędzia przy faulu któregoś z zawodników podyktuje rzut wolny. Są wyjątki od reguły. Załóżmy, że dwóch zawodników walczy o piłkę tuż przy linii bocznej boiska i z rozpędu obaj wypadają za pole gry. Wracając do piłki, która na boisku pozostała jeden z nich ordynarnie przytrzymuje za koszulkę lub w inny sposób fauluje rywala jeszcze poza boiskiem. Sędzia jeśli nie zastosuje przywileju korzyści przerwie mecz, ukarze zawodnika faulującego, a grę wznowi rzutem sędziowskim z miejsca w którym była piłka.


Czas na drugie pytanie konkursowe. Czy w wymienionych przypadkach przerwanie gry musi być  zasygnalizowane poprzez użycie gwizdka przez arbitra - rzut rożny, zdobycie bramki?


Przypominamy, że trzy najszybsze odpowiedz są punktowane odpowiednio 5, 3 i 1 punkt . Suma punktów z całego cyklu zadecyduje o tym, który z czytelników wygra nagrodę główną - koszulkę meczową Legii. W przypadku jednakowej ilości punktów nastąpi dogrywka. Odpowiedzi kierujemy na adres [email protected]w formacie temat maila i odpowiednio 1 - odpowiedz; 2 - odpowiedz.


Autor: pepe


Pierwsza część konkursu

Druga część konkursu

Trzecia część konkursu

Polecamy

Komentarze (1)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.