Redaktor Tomasz Zalewski

Tomasz Zalewski

15.03.2024 23:00

(akt. 17.03.2024 09:44)

Najbliższym rywalem Legii Warszawa będzie Piast Gliwice. Spotkanie 25. kolejki Ekstraklasy, które zostanie rozegrane już w niedzielę, 17 marca (godz. 17:30), przy Łazienkowskiej, będzie szansą dla wicemistrzów Polski na przerwanie niechlubnej serii czterech meczów bez zwycięstwa w lidze, tym bardziej, że zawodnicy Aleksandara Vukovicia – podobnie, jak "Wojskowi" – rozczarowują.

Sytuacja Piasta w Ekstraklasie

Pięć zwycięstw, 13 remisów i 6 porażek – to bilans Piasta w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Sensacyjni mistrzowie kraju z sezonu 2018/19 zajmują 12. miejsce w tabeli, mimo tego, że – tak, jak Legia – przegrali sześciokrotnie. W 12 wyjazdowych meczach ligowych niebiesko-czerwoni jedynie raz wygrali (1:0 z Lechem Poznań). W 24 dotychczasowych spotkaniach strzelili jedynie 23 gole, co jest drugim najgorszym wynikiem (tyle samo bramek zdobyła Warta Poznań, mniej ŁKS – 20).

Legioniści podejmą zatem drużynę, która słabo prezentuje się na wyjazdach i ma problemy ze zdobywaniem bramek. Najlepszym strzelcem Piasta w trwającym sezonie jest Patryk Dziczek (7 goli).

Wygrana z Puszczą Niepołomice

We wtorek, 12 marca, piłkarze Aleksandara Vukovicia podejmowali we wznowionym meczu 17. kolejki Puszczę Niepołomice. Zwyciężyli 1:0 po bramce Jorge Felixa w 43. minucie. Spotkanie miało nietypowy przebieg, bowiem rozpoczęło się w 14. minucie i 30. sekundzie... wrzutem z autu dla niebiesko-czerwonych, czyli tam, gdzie 2 grudnia 2023 r. sędzia przerwał mecz (pierwotny termin) z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. "Vuko" docenił swoich zawodników za utrzymanie czystego konta, pomimo wielu dośrodkowań beniaminka.

Pucharowy sukces

Ligowe rozczarowania zawodnicy z Gliwic rekompensują swoim kibicom w rozgrywkach Pucharu Polski. W ćwierćfinale Piast wygrał z Rakowem Częstochowa (mistrz Polski) aż 3:0 po golach Tomasa Huka, Jakuba Czerwińskiego oraz Felixa. W półfinale drużyna ze Śląska zmierzy się na wyjeździe z I-ligową Wisłą Kraków. Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia.

Remis w dziesiątkę

Jesienią "Wojskowi" zremisowali na wyjeździe 1:1 z gliwiczanami. Jeszcze w pierwszej połowie, w kontrowersyjnych okolicznościach z boiska wyleciał Josue. W 42. minucie sędzia Damian Sylwestrzak pokazał kapitanowi Legii drugą żółtą kartkę za faul, którego – jak pokazały powtórki – nie było. Tuż po tym, jak Portugalczyk opuścił murawę, bramkę w barwach Piasta zdobył Serhij Krykun. Wyrównał w 69. minucie Ernest Muci, któremu asystował Hiszpan Marc Gual. Albańczykowi dopisało szczęście, bowiem piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców, co zmyliło Frantiska Placha.

Zimowe wzmocnienia

Zimą ekipę Vukovicia wzmocnił napastnik Fabian Piasecki, który przyszedł do Piasta z Rakowa Częstochowa). Ostatnio kontrakt z najbliższym rywalem Legii podpisał dobrze znany w Warszawie Walerian Gwilia, który był tzw. wolnym zawodnikiem. Gliwice opuściło trzech graczy: grecki lewy obrońca Alexandros Katranis (Real Salt Lake), napastnik Gabriel Kirejczyk (wypożyczenie do I-ligowego Zagłębia Sosnowiec) oraz skrzydłowy Marcel Bykowski (wypożyczenie do II-ligowej Kotwicy Kołobrzeg), który w przeszłości reprezentował "Wojskowych".

Legijne akcenty w kadrze Piasta

Od 27 października 2022 r. funkcję trenera Piasta sprawuje Vuković, były szkoleniowiec i zawodnik Legii Warszawa. W trakcie kariery zawodniczej zagrał w 239 meczach w barwach stołecznej drużyny, dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski, sięgnął także po Puchar Ligi, Puchar Polski oraz Superpuchar. Jako trener poprowadził "Wojskowych" 91 razy. Dwa razy obejmował ich na chwilę. Przy trzecim podejściu przepracował 538 dni, wywalczył MP, potem został zwolniony. Sprowadzono go awaryjnie, by ratować sezon 2021/2022 w największym kryzysie od dekad. Misję zakończył sukcesem.

W kadrze Piasta znajduje się obecnie aż sześciu graczy z przeszłością w Legii. Ariel Mosór wraz z Czerwińskim są podstawowymi obrońcami drużyny, a "Czerwo" pełni funkcję kapitana. Mosór trafił do Legii w 2018 r. – występował w juniorach oraz rezerwach, a w pierwszej drużynie zagrał jedynie dwukrotnie (z Lechią Gdańsk i Pogonią Szczecin). Dotychczas 15-krotnie wystąpił w reprezentacji Polski U-21. Jest synem Piotra Mosóra, zawodnika "Wojskowych" w latach 1994 – 1999. Czerwiński reprezentował Legię w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w której zagrał w 4 meczach m.in. w obu przegranych z Borussią Dortmund. Zdobył dwa mistrzostwa Polski oraz Puchar Polski.

Pomocnik Piasta, Grzegorz Tomasiewicz, w 2011 r. dołączył do akademii Legii, grał m.in. w rezerwach. Wspomniany wcześniej Gwilia w Legii zagrał w 70 meczach i dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Reprezentował Gruzję w 44 spotkaniach, strzelił 3 gole. W kadrze gliwickiej drużyny są także Miłosz Szczepański (debiut w "jedynce" Legii w meczu Pucharu Polski z Ruchem Zdzieszowice w sezonie 2017/18), a także Filip Karbowy, który występował w juniorach Legii oraz rezerwach.

Przeszłość w Legii i Piaście

Zawodnikami obu klubów w przeszłości byli m.in. Tomasz Jodłowiec (202 mecze w Legii, 6 mistrzostw Polski, 4 Puchary Polski), Patryk Sokołowski (39 występów z "eLką" na piersi, 1 Puchar Polski), Joel Valencia (12 spotkań w Legii, mistrzostwo Polski w barwach "Wojskowych") i Stojan Vranjes (29 meczów w stołecznej drużynie).

Sytuacja kadrowa przed meczem

Kosta Runjaić nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych Patryka Kuna oraz Blaza Kramera. Małe problemy ze stawem skokowym ma Bartosz Kapustka, lecz powinien być dostępny w niedzielę. Do treningów z drużyną wrócił już Artur Jędrzejczyk i będzie do dyspozycji trenera.

W barwach gliwickiej drużyny nie wystąpi pauzujący za nadmiar żółtych kartek Michael Ameyaw. Pod znakiem zapytania stoją występy Dziczka, Michała Chrapka, Huka oraz Kamila Wilczka. Jak przekazał trener Vuković, decyzja co do występu każdego z tych graczy zapadnie po sobotnim treningu.

Mecz 25. kolejki Ekstraklasy, który poprowadzi Tomasz Musiał, już w najbliższą niedzielę, 17 marca (godz. 17:30) przy ul. Łazienkowskiej 3. Transmisję ze spotkania przeprowadzi CANAL+ PREMIUM i CANAL+ 4K. Po meczu zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.