Błysk Portugalczyków. Remis Legii w Poznaniu

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

09.04.2022 17:30

(akt. 12.04.2022 09:12)

Legia zremisowała na wyjeździe 1:1 z Lechem Poznań w 28. kolejce PKO Ekstraklasy. Rywale wyszli na prowadzenie po trafieniu Lubomira Satki, ale w 40. minucie aktualny mistrz Polski wyrównał za sprawą Rafaela Lopesa, któremu asystował Josue. Oba gole padły po rzutach wolnych. Warszawiacy kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Ihora Charatina (doliczony czas gry).
PKO Ekstraklasa 2021/2022 - Kolejka 28
Lech PoznańLech Poznań
1 1

(1:1)

09-04-2022 17:30 Poznań
Damian Sylwestrzak TVP Sport, Canal+ 4K, Canal+ Sport
6'
29'
30'
40'
45'
46'
57'
62'
73'
76'
78'
79'
84'
90'
Lech PoznańLegia Warszawa
  • 1. Mickey van der Hart

• 4. Tomasz Kedziora

79'
  • 37. Lubomir Satka

• 16. Antonio Milić

• 5. Pedro Rebocho

• 22. Radosław Murawski

• 6. Jesper Karlstrom

79'
  • 97. Dawid Kownacki

• 24. Joao Amaral

73'
  • 7. Jakub Kamiński

79'
  • 9. Mikael Ishak

84'

• 35. Filip Bednarek

• 2. Joel Pereira

79'
  • 3. Barry Douglas

• 10. Dani Ramirez

• 11. Filip Marchwiński

84'
  • 21. Michał Skóraś

79'
  • 25. Pedro Tiba

• 30. Nika Kwekweskiri

79'
  • 50. Adriel Ba Loua

73'

Hit 28. kolejki PKO Ekstraklasy lepiej rozpoczęli piłkarze Lecha. W 5. minucie groźny strzał z dystansu oddał Radosław Murawski, ale czujny między słupkami był Richard Strebinger, który odbił piłkę na rzut rożny. Po chwili poznaniacy wywalczyli rzut wolny tuż przed polem karnym. Joao Amaral oddał techniczny strzał w kierunku lewego okienka bramki – legioniści mieli szczęście, gdyż futbolówka trafiła w poprzeczkę i opuściła pole gry.

"Kolejorz" złapał wiatr w żagle, przeważał na boisku, stwarzał sytuacje, ale bez zarzutu spisywali się obrońcy Legii. Mistrzowie Polski mieli jednak problem z odbiorem futbolówki. Zawodnicy Macieja Skorży unikali prostych strat i starali się szybko rozgrywać piłkę, przez co warszawiacy nie mieli zbyt wielu okazji do kontrataku. Pierwszą dobrą okazję "Wojskowi" stworzyli sobie w 16. minucie. Lirim Kastrati wykorzystał błąd rywala, wbiegł w "szesnastkę", a następnie wycofał do Macieja Rosołka, lecz strzał młodzieżowca został zablokowany.

Lech nie poprzestawał w atakach i w końcu dopiął swego. Tomasz Kędziora dośrodkował z rzutu wolnego, Dawid Kownacki zgrał piłkę głową do Lubomira Satki, który pokonał Strebingera po uderzeniu z prawej nogi. Legioniści przez długi czas nie potrafili zbliżyć się pod pole karne Lecha. Nic nie wskazywało na to, żeby udało się doprowadzić do wyrównania, lecz w końcówce pierwszej połowy do siatki trafił Rafael Lopes. Portugalczyk wygrał pojedynek główkowy i skierował piłkę do siatki obok bezradnego bramkarza. Świetną centrą popisał się w tej sytuacji Josue, dla którego była to 10. asysta w lidze. Po pierwszych, trudnych 45 minutach było 1:1.

Druga połowa rozpoczęła się od groźnego uderzenia Mikaela Ishaka. Szwed znalazł się po lewej stronie pola karnego i oddał mocny strzał w kierunku bramki. Bez zarzutu między słupkami zachował się Strebinger, który odbił piłkę. Spotkanie wyrównało się wraz z upływem kolejnych minut. Momentami to legioniści częściej gościli pod bramką Lecha, co w pierwszej połowie było w zasadzie rzadkością.

W 62. minucie doszło do wymuszonej zmiany. Z powodu urazu boisko musiał opuścić Lopes, a w jego miejsce pojawił się Tomas Pekhart. Po obu stronach brakowało dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. Nie brakowało za to walki. W 67. minucie w niebezpieczny sposób zderzyli się głowami Murawski z Patrykiem Sokołowskim. Pomocnik Legii rozciął głowę, był opatrywany przez dłuższy czas. Po kilku minutach wrócił na plac gry z opatrunkiem, ale parę chwil później po raz kolejny niefortunnie zderzył się głową (tym razem z Dawidem Kownackim). Znowu potrzebował pomocy medycznej, zastąpił go Ihor Charatin.

W doliczonym czasie gry piłkarze Lecha przeprowadzili groźny kontratak, który faulem przerwał Charatin. Pierwotnie został napomniany żółtym kartonikiem, jednak po analizie VAR sędzia zmienił decyzję i pokazał czerwoną kartkę. Do rzutu wolnego podszedł Nika Kwekweskiri. Piłka po strzale Gruzina trafiła w słupek i wyszła poza linię końcową.

Rywalizacja w Poznaniu zakończyła się wynikiem 1:1. Dla "Wojskowych" to 8. ligowy mecz bez porażki (5 zwycięstw, 3 remisy). We wtorek, 12 kwietnia (godz. 20:30), warszawiacy zagrają spotkanie charytatywne z Dynamem Kijów. Z kolei 6 dni później, czyli w świąteczny poniedziałek (18.04, godz. 20:00) zmierzą się – również przy Łazienkowskiej – z Piastem Gliwice, w 29. kolejce PKO Ekstraklasy.

Autor: Jakub Waliszewski