Redaktor Jakub WaliszewskiRedaktor Krzysztof Muszyński

Jakub Waliszewski, Krzysztof Muszyński

10.07.2024 20:00

(akt. 10.07.2024 23:44)

Zakończyła się 1/2 finału mistrzostw Europy. We wtorek, 9 lipca, Hiszpania wygrała 2:1 z Francją, a w środę Anglia zwyciężyła 2:1 Holandię.

Turniej w Niemczech, z udziałem 24 reprezentacji, zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. Do 1/8 finału awansowały dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie turnieju zremisowali z Francją (1:1), zajmując ostatnie miejsce w grupie D, z której nie wyszli jako jedyni. Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie było żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Od początku meczu bardziej aktywni byli Hiszpanie i to oni pierwsi stworzyli dobrą okazję do objęcia prowadzenia. Lamine Yamal zacentrował na dalszy słupek do Fabiana Ruiza, ale ten główkował nad bramką. Francuzi odpowiedzieli wręcz identyczną akcją i ku zaskoczeniu wielu, to oni pierwsi strzelili gola. Kylian Mbappe dośrodkował wprost na głowę Randala Kolo Muaniego, który wygrał pojedynek z dwoma hiszpańskimi obrońcami i z bliska pokonał Unaia Simona. Bramka piłkarza PSG jeszcze bardziej ożywiła spotkanie.

Francuzi poczuli szansę i kontynuowali dobrą grę. Tym razem Hiszpanie ustrzegali się błędów, nie pozwolili na nic groźnego i szybko pokazali sportową złość po stracie gola. W 21. minucie Yamal zatańczył z Francuzami przed "szesnastką" i oddał znakomity strzał, po którym piłka odbiła się jeszcze od lewego słupka i wpadła do siatki. Kilka minut później Hiszpania była już na prowadzeniu. Tym razem Dani Olmo wpadł z futbolówką w pole karne, łatwo minął Aureliena Tchouameniego, po czym uderzył tak mocno, że piłka odbiła się od nogi Julesa Kounde i zaskoczyła Mike'a Mignana.

W końcówce pierwszej połowy gra nieco się uspokoiła. W ofensywie byli "Trójkolorowi", ale nie zagrozili bramce Simona. Do przerwy Hiszpania wygrywała z Francją 2:1.

"La Furia Roja" szybko ruszyli do ataku. Już w 47. minucie mogli mieć świetną okazję po długim podaniu, ale Maignan podjął ryzyko, wyszedł z bramki i przejął piłkę, zanim zrobił to napastnik. W kolejnych minutach kontynuowali ataki, choć Francuzi nie pozostawali dłużni i co jakiś czas starali się odpowiedzieć kontratakiem. Nie przyniosło to jednak żadnych konkretów. Wyjątkiem był płaski strzał Mbappe, który nie sprawił większych problemów bramkarzowi Hiszpanii.

Trener Didier Deschamps postawił wszystko na jedną kartę i wprowadził do gry kolejnych ofensywnych zawodników. "Trójkolorowi" próbowali atakować na różne sposoby, ale nie potrafili znaleźć sposobu na złamanie hiszpańskiej defensywy. Każda kolejna akcja kończyła się wybiciem lub przejęciem piłki i kontratakiem rywala. Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, to piłkarze Luisa de la Fuente przejęli inicjatywę i spokojnie kontrolowali grę.

Ostatnie minuty nie przyniosły już ani większych emocji, ani zmiany wyniku. Hiszpania wygrała z Francją 2:1 i awansowała do finału EURO 2024.

1/2 FINAŁU EURO 2024: HISZPANIA – FRANCJA 2:1 (2:1)
Yamal (21. min.), Olmo (25. min.) – Kolo Muani (9. min.)

Żółte kartki: Navas, Yamal – Tchouameni, Camavinga

HISZPANIA: Simon – Navas (58' Vivian), Nacho, Laporte, Cucurella – Ruiz, Rodri, Olmo (76' Merino) – Yamal (90' Torres), Morata (76' Oyarzabal), Wiliams (90' Zubimendi)

FRANCJA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante (62' Griezmann), Tchouameni, Rabiot (62' Camavinga) – Dembele (79' Giroud), Kolo Muani (62' Barcola), Mbappe

Holenderscy piłkarze szybko porwali swoją publiczność, która nie tylko licznie zgromadziła się na Signal Iduna Park w Dortmundzie, ale też w lokalnych strefach kibica i barach. Zespół Ronalda Koemana objął prowadzenie już w 7. minucie środowego meczu, po strzale zza pola karnego autorstwa Xavi'ego Simonsa.

Mimo szybko straconej bramki, Anglicy się nie pokruszyli, zamiast tego ze zdwojoną siłą ruszyli do ofensywy. W jednej z ich akcji faulu na Harrym Kane dopuścił się Denzel Dumfries. Sędzia, po weryfikacji VAR, wskazał na "wapno", a kapitan "Synów Albionu" nie pomylił się z jedenastu metrów.

Anglicy, po wyjściu na prowadzenie, konstruowali kolejne ataki raz jedną, raz drugą stroną. Z kolei Holendrzy nie potrafili się osadzić na połowie rywala, za to jak już gościli pod bramką Jordana Picforda, to stanowili poważne zagrożenie. Przed przerwą "Synowie Albionu" wymieniali między sobą sporo podań na połowie rywala, lecz nic z nich nie wynikało.

W drugiej odsłonie na pierwszy strzał musieliśmy czekać niemal 20 minut, co dość dosadnie mówi o nastawieniu obu ekip po ponownym wyjściu na boisko. Jedni i drudzy bali się podjąć ryzyka, przez co dla postronnego kibica rywalizacja zrobiła się monotonna, a wręcz nawet nudna.

W końcówce spotkanie ponownie się otworzyło, a tuż przed czasem doliczonym mocnym strzałem po ziemi popisał się Ollie Watkins. Piłka zatrzepotała w siatce, zaś zawodnik Aston Villi zapewne momentalnie zyskał tytuł bohatera narodowego. Anglia w finale!

1/2 FINAŁU EURO 2024: HOLANDIA – ANGLIA 1:2 (1:1)
Simons (7. min.) – Kane (18. min. – k.), Watkins (90. min.)

Żółte kartki: Dumfries, van Dijk, Simons – Bellingham, Saka

HOLANDIA: Verbruggen – Dumfries (90' Zirkzee), van Dijk, de Vrij, Ake – Reijnders, Simons (90' Brobbey), Schouten – Gakpo, Depay (35' Veerman), Malen (46' Weghorst)

ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka (90' Konsa), Mainoo (90' Gallagher), Rice, Trippier (46' Shaw) – Bellingham, Kane (80' Watkins), Foden (80' Palmer)