Rezerwy: Porażka w derbach

14.11.2020 18:52

(akt. 16.11.2020 08:54)

Legia II przegrała 0:1 w derbach stolicy z Polonią. Jedynego gola strzelił Łukasz Piątek, który w pierwszej połowie wykorzystał rzut karny.

Trener Legii II, Tomasz Sokołowski II, powołał na sobotni mecz 15 zawodników. W kadrze "dwójki" znalazło się pięciu piłkarzy z pierwszej drużyny: Paweł StolarskiMateusz WieteskaInaki AstizLuis Rocha oraz Mateusz Cholewiak. Był też Kacper Tobiasz, który od dłuższego czasu regularnie trenuje z "jedynką".

Sztab szkoleniowy nie skorzystał m.in. z: Nikodema NiskiegoKacpra GościniarkaKacpra Skibickiego, Warchoła, Lionnela Negou i Dawida Barnowskiego, którzy są chorzy. Poza tym, zabrakło Jakuba Kwiatkowskiego (przeciążenie spojenia łonowego, pauza przez ok. dwa miesiące), Piotra Cichockiego (kontuzja mięśnia czworogłowego) i Radosława Cielemęckiego, który zmaga się z urazem. Z Polonią nie zagra również Ariel Mosór – stoper z rocznika 2003 przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Polski do lat 21. Na sobotni mecz nie będzie brany pod uwagę również Aleksander Waniek, który w tym tygodniu trenował indywidualnie i do zajęć z drużyną wróci w najbliższy poniedziałek. Z kolei Jegor Macenko znalazł się w kadrze juniorów starszych na rywalizację z Wisłą Kraków (2:2).

Już w 4. minucie Legia stworzyła dobrą sytuację. Najpierw uderzał Szymon Włodarczyk, potem dobijał Cholewiak, ale obrońcy Polonii - razem z golkiperem - wyszli z opresji. Polonia też miała akcję - jeden z rywali oddał strzał z dystansu, lecz bardzo dobrze w bramce spisał się Tobiasz. W 28. minucie rywale objęli prowadzenie. Wieteska nieprzepisowo powstrzymał jednego z przeciwników w polu karnym Legii, i został napomniany żółtym kartonikiem. Faul nastąpił po kontrze Polonii. Do rzutu karnego podszedł Łukasz Piątek, który umieścił piłkę w siatce. Legioniści przeważali, bardzo długo utrzymywali się przy piłce. Czasami spychali cały zespół "Czarnych Koszul" na ich własną połowę. Piłkarze z Łazienkowskiej wymieniali kolejne podania wzdłuż boiska, ale - poza kilkoma dośrodkowaniami i rzutami rożnymi - nie mieli z tego większej korzyści. Do przerwy przeciwnicy prowadzili 1:0, a poza stadionem można było dostrzec fajerwerki.

Spotkanie z trybun oglądali m.in. trener Czesław Michniewicz, byli piłkarze Legii - Piotr Włodarczyk, Piotr Mosór, Jacek Zieliński (obecnie – dyrektor akademii), dyrektor sportowy Radosław Kucharski, oraz Richard Grootscholten – dyrektor wykonawczy akademii.

W drugiej połowie Legia miała jeszcze większą przewagę (sporo rzutów wolnych i rożnych), ale – tak, jak w pierwszej połowie – nie było z tego pożytku, większego zagrożenia. Kilka minut po przerwie kontuzji doznał były piłkarz Legii, Rafał Parobczyk. Wszedł za niego Rafał Kujawa, który w przeszłości występował w ŁKS-ie. W 69. minucie "Wojskowi" mieli dobrą sytuację. Stolarski pobiegł prawą stroną i dograł w pole karne, lecz w ostatniej chwili Włodarczyk został uprzedzony. Moment później nastąpiła pierwsza zmiana w Legii – Radosław Pruchnik zastąpił Jakuba Kisiela. Po tej zmianie Pruchnik pojawił się na środku obrony, gdzie grał razem z Astizem. Na prawą obronę został przesunięty Wieteska, a na prawą pomoc - Stolarski. Cholewiak rywalizował jako lewyskrzydłowy. Gdy Legia atakowała, to Pruchnik był ustawiony wyżej i "Wojskowi" grali w systemie z trójką obrońców z tyłu.

Warszawiacy mieli mnóstwo rzutów rożnych, lecz nic z nich nie wynikało. Piłki były wygrywane przez piłkarzy Polonii albo przelatywały ponad głowami wszystkich graczy. Po jednym z dośrodkowań z rogu blisko był Wieteska. Obrońca główkował, lecz piłka minimalnie minęła bramkę Polonii.

W pewnym momencie na bramkę Polonii uderzał Cholewiak, a jeden z obrońców wybił piłkę czubkiem głowy poza linię końcową. Po chwili nastąpiło zamieszanie po kolejnym kornerze, ale – poza zamieszaniem – nic nie wyszło, choć Wieteska był bliski wygrania główki. Potem Cholewiak zbiegł z piłką do środka na pełnej szybkości. Oddał strzał, piłkę odbił Dawid Leleń, który jeszcze - najprawdopodobniej - szczęśliwie nabił "Cholewę" i rozpoczął grę od własnej bramki. W 90. minucie Mikołaj Kwietniewski oddał płaski strzał z dystansu, tuż przy słupku, lecz uderzenie nie było na tyle silne, żeby zaskoczyć Lelenia, który pewnie interweniował.

Legia II przegrała 0:1 w derbach stolicy z Polonią, a w następnej, 17. kolejce zmierzy się z Huraganem Morąg. Mecz w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się w niedzielę, 22 listopada, o godz. 11:00. Po 15 spotkaniach legioniści wywalczyli 24 punkty i zajmują 8. miejsce w tabeli III ligi grupy I. Do lidera, Pogoni Grodzisk Mazowiecki, tracą 12 "oczek", ale rywale rozegrali o jeden mecz więcej.

Polonia Warszawa – Legia Warszawa 1:0 (1:0)

Piątek (28. min. – k.)

Żółte kartki: Wyszkowski, Mosiejko, Wojdyga - Wieteska, Kwietniewski, Kurowski, Rocha

Polonia: Leleń - Pazio, Goliński, Wełna, Wojdyga, Piątek, Mosiejko, Niewiarowski, Parobczyk (55' Kujawa), Smuga (70' Słoma), Paczuk

Legia: Tobiasz – Stolarski, Wieteska, Astiz, Rocha – Kisiel (69' Pruchnik), Kurowski – Kwietniewski, Ciepiela, Cholewiak - Włodarczyk