Redaktor Tomasz Zalewski

Tomasz Zalewski

20.09.2024 00:20

(akt. 20.09.2024 01:01)

Legię Warszawa, po porażce z Rakowem Częstochowa, czeka wyjazdowe spotkanie z Pogonią Szczecin. Dla "Wojskowych" to szczególnie wymagający przeciwnik, którego pokonał tylko dwa razy w ostatnich 12 meczach. Spotkanie 9. kolejki PKO BP Ekstraklasy odbędzie się 20 września 2024 r., o godz. 20:30, na stadionie im. Floriana Krygiera.

Sytuacja Pogoni w Ekstraklasie

"Portowcy" zdobyli dotychczas w lidze jeden punkt mniej od Legii. Zajmują 6. miejsce w tabeli. Wygrali 4 mecze (z Koroną Kielce, Stalą Mielec, Widzewem Łódź oraz Śląskiem Wrocław), 1 zremisowali (z Zagłębiem Lubin), a 3 przegrali (z Górnikiem Zabrze, Lechem Poznań oraz Cracovią). Co ciekawe, w obecnym sezonie "Duma Pomorza" wygrała wszystkie mecze na własnym stadionie, a żadnego na wyjeździe.

W 8 spotkaniach "Portowcy" strzelili 14 goli, najwięcej przeciwko Śląskowi (5). Defensywa Pogoni nie spisuje się najlepiej – szczecinianie stracili dotychczas w lidze 10 goli (o jeden więcej niż Legia).

Najlepszym strzelcem drużyny w lidze jest Efthymios Koulouris (5 goli). Z kolei najlepszym asystentem jest Kamil Grosicki (4 asysty).

Porażka w Krakowie

W ostatnim meczu "Portowcy" mierzyli się z Cracovią. "Duma Pomorza" przegrała 1:2. W 20. minucie pierwszego gola strzelił Duńczyk Mikkel Maigaard. W 72. minucie wyrównał Leo Borges, który wykorzystał zamieszanie w polu karnym gospodarzy po rzucie rożnym. Ostatnie słowo należało do ekipy z Krakowa – w 90. minucie bramkę głową po rzucie wolnym zdobył rumuński obrońca Virgil Ghita.

Trener Robert Kolendowicz w pomeczowej wypowiedzi wypowiedział się na temat fatalnej pierwszej połowy w wykonaniu zespołu. Narzekał przede wszystkim na pozostawianie zbyt dużej przestrzeni zawodnikom Cracovii oraz przegrywanie drugich piłek.

Nowy trener

Kolendowicz zastąpił w dniu 15 sierpnia 2024 r. na stanowisku trenera "Dumy Pomorza" Jensa Gustafssona. 43-letni trener podpisał kontrakt obowiązujący do końca sezonu 2025/26. W przeszłości pracował w akademii Pogoni oraz w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny. Był asystentem trenera. Jako zawodnik występował m.in. w Koronie Kielce, Zagłębiu Lubin, ŁKS Łódź oraz Pogoni. W reprezentacji Polski zadebiutował 6 grudnia 2006 r. w meczu towarzyskim przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim (5:2). Był to jego jedyny występ w kadrze.

Historia spotkań z Pogonią

Legioniści grali z "Portowcami" 120 razy. Bilans Legii z "Dumą Pomorza" jest korzystny – 72 zwycięstwa, 26 remisów oraz 22 porażki. W ostatnich 12 meczach między tymi drużynami to szczecinianie mają korzystny bilans – "Wojskowi" wygrali jedynie dwa z nich (4:2 w 2021 r. oraz 4:3 w 2023 r.). Najlepszym strzelcem Legii w spotkaniach obu ekip jest Lucjan Brychczy (12 goli). Po 8 goli strzelili Kazimierz Deyna oraz Sylwester Czereszewski.

W ubiegłym sezonie spotkania obu drużyn zakończyły się wyjazdowym zwycięstwem "Wojskowych" 4:3 oraz remisem 1:1 w Warszawie. Kibicom z pewnością zapadł w pamięci wygrany w rundzie jesiennej mecz, który miał niespotykany przebieg. Legia trzykrotnie przegrywała, a mimo tego potrafiła odwrócić losy spotkania i zwyciężyć po bramce Steve’a Kapuadiego w 84. minucie. W zremisowanym przy ul. Łazienkowskiej 3 meczu to legioniści prowadzili od 49. minuty po bramce Pawła Wszołka. W 60. minucie wyrównał jednak Koulouris.

Zmiany w letnim okienku transferowym

W letnim okienku transferowym szeregi "Dumy Pomorza" zasilili: obrońca Dimitrios Keramitsis (młodzieżowy zespół AS Roma), bramkarz Krzysztof Kamiński (Wisła Płock) oraz bramkarz Kuba Bochniarz (Zagłębie Lubin U-19). Klub definitywnie opuścili: napastnik Luka Zahović (Górnik Zabrze), pomocnik Aron Stasiak (Świt Szczecin) oraz bramkarz Bartosz Klebaniuk (Znicz Pruszków).

Legijne akcenty

W kadrze Pogoni jest trzech byłych zawodników Legii. To Grosicki, Wojciech Lisowski oraz Antoni Klukowski.

"Grosik" jest kapitanem drużyny. 36-latek wystąpił 94 razy w reprezentacji Polski, strzelił 17 goli. Zagrał 14 razy w pierwszym zespole Legii (rozgrywki 2007/2008), strzelił gola i wywalczył Puchar Polski. W obecnym sezonie zawodnik "Portowców" zdobył 1 bramkę i 4 asysty. Lisowski rywalizował w barwach "Wojskowych" w Młodej Ekstraklasie (39 meczów, 5 trafień; lata 2009 – 2011), wówczas był też powoływany do kadry Polski U-19. Klukowski wystąpił na MŚ U-17 (3 spotkania w kadrze Kanady). Do Szczecina z Legii przeniósł się w połowie 2023 roku.

W przeszłości graczami zarówno Legii, jak i Pogoni byli m.in. Michał Kucharczyk (obecnie rezerwy "Wojskowych"), Paweł Stolarski oraz Michał Żyro. Trenerem obu zespołów był Kosta Runjaić. "Dumę Pomorza" poprowadził w 169 meczach (średnia punktów – 1,59), a "Wojskowych" w 84 spotkaniach (1,88).

Sytuacja kadrowa przed meczem

Z "Wojskowymi" nie zagrają kontuzjowani Danijel Loncar, Mariusz Malec oraz Marcel Wędrychowski.

Mecz 9. kolejki Ekstraklasy, który poprowadzi Wojciech Myć, już w piątek, 20 września (godz. 20:30), w Szczecinie. Transmisję przeprowadzi CANAL+ SPORT 3, CANAL+ SPORT, CANAL+ 4K i CANAL+ ONLINE. Po meczu zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.