radość Paweł Wszołek Ernest Muci Ihor Charatin

Dwa gole Wszołka, zwycięstwo Legii!

23.07.2022 20:00

(akt. 25.07.2022 18:54)

Legia ma za sobą drugi mecz o stawkę w sezonie 2022/23 i zarazem pierwszy na stadionie przy Łazienkowskiej. Warszawiacy wygrali 2:0 z Zagłębiem Lubin w 2. kolejce PKO Ekstraklasy i odnieśli piąte zwycięstwo z rzędu przeciwko tej drużynie. Dwie bramki zdobył Paweł Wszołek, który w 25. minucie wykończył centrę Filipa Mladenovicia, a w końcówce wykorzystał rzut karny, wywalczony przez Ernesta Muciego.
PKO Ekstraklasa 2022/2023 - Kolejka 2
2 0

(1:0)

Zagłębie LubinZagłębie Lubin
23-07-2022 20:00 Warszawa
Piotr Lasyk CANAL+ online, CANAL+ SPORT, CANAL+ 4K
5'
7'
25'
46'
49'
60'
65'
77'
85'
89'
90'

• 99. Łukasz Łakomy

77'
  • 9. Tornike Gaprindaszwili

85'
  • 18. Filip Starzyński

• 21. Tomasz Pieńko

46'
  • 19. Rafał Adamski

65'

• 22. Szymon Weirauch

• 6. Tomasz Makowski

• 11. Arkadiusz Woźniak

85'
  • 15. Martin Dolezal

65'
  • 24. Kacper Lepczyński

• 26. Kacper Chodyna

46'
  • 29. Cheikhou Dieng

• 33. Koki Hinokio

77'
  • 77. Mateusz Bartolewski

Jak wyglądał wyjściowy skład Legii na mecz 2. kolejki PKO Ekstraklasy? W bramce stanął Kacper Tobiasz. Na bokach obrony znalazły się miejsca dla Artura Jędrzejczyka i Filipa Mladenovicia. Duet stoperów stworzyli Mateusz Wieteska, dla którego było to ostatnie w barwach "Wojskowych" (trafi do Clermont; Ligue1), oraz Lindsay Rose. W rolę defensywnego pomocnika, czyli tzw. "szóstki", wcielił się Bartosz Slisz, który był wspierany przez dwie "ósemki" – JosueBartosza Kapustkę. Na skrzydłach zagrali Paweł Wszołek oraz Robert Pich, a w ataku pojawił się Maciej Rosołek.

Warszawiacy od początku chcieli narzucić własny styl gry. Miejscowi szukali szans zwłaszcza po dośrodkowaniach z bocznych sektorów boiska, które często posyłali Wszołek i Mladenović, ale obrońcy Zagłębia, m.in. Aleks Lawniczak, dość dobrze przecinali podania. Drużyna z Łazienkowskiej wykreowała jednak kilka ciekawszych akcji – groźnie było choćby po 10 minutach rywalizacji, gdy "Wszołi" płasko zagrał na dalszy słupek do Rosołka, ten uderzył na wślizgu, ale nieczysto. Warto wspomnieć też o mocnych uderzeniach "Mladena" i Josue. Serb został zablokowany po lewej stronie "szesnastki", a Portugalczyk, po otrzymaniu piłki na 18. metrze, huknął trochę ponad poprzeczką.

W 25. minucie Legia wyszła na prowadzenie. Mladenović zdecydował się na dośrodkowanie z lewego skrzydła w okolice dalszego słupka. Sporym zaangażowaniem wykazał się Wszołek, który ruszył na piłkę, uprzedził Gurama Giorbelidze i – mimo niełatwej sytuacji – skutecznie główkował. Gol przyniósł sporo radości, a zdobywca bramki podziękował asystentowi, czyszcząc mu buty. Lubinianie mieli pojedyncze zrywy, trzy niezłe uderzenia z dalszych odległości. Najwięcej konkretów zaprezentował były zawodnik Legii, Łukasz Łakomy, który oddał świetny, silny strzał z dystansu, ale Tobiasz wyciągnął się jak struna i popisał się udaną interwencją.

Start drugiej odsłony okazał się dość ciekawy. Parę chwil po przerwie Legia była blisko podwyższenia wyniku – Ławniczak nie przeciął centry Picha z lewej flanki, co sprawiło, że do piłki doskoczył Rosołek. Napastnik musnął futbolówkę, lecz Kacper Bieszczad skutecznie interweniował. Potem przebudzili się piłkarze klubu z Lubina, którzy stworzyli kilka sytuacji, szukali szczęścia m.in. po stałych fragmentach. Poza tym dwa solidne strzały, odpowiednio z lewego i prawego sektora "szesnastki", oddali Tornike Gaprindaszwili i Filip Starzyński. Pierwsze uderzenie wybronił Tobiasz, a drugie okazało się nieznacznie niecelne. Dało się zauważyć, że miejscowi zostali zepchnięci do dość głębokiej defensywy, pojawiło się za dużo chaosu, błędów.

W 75. minucie Zagłębie miało 100-procentową okazję na doprowadzenie do remisu. Łakomy kapitalnie wypatrzył Martina Dolezala, ten oddał strzał z pola karnego, lecz Tobiasz wykonał tzw. pajacyka i świetnie zatrzymał rywala. Potem goście trochę zwolnili obroty, a Legia mogła podwyższyć wynik. Josue dośrodkował z prawej flanki na 8. metr, gdzie doszło do odbijanki. W zamieszaniu najlepiej odnalazł się Jędrzejczyk, który chciał przelobować Bieszczada, ale minimalnie się pomylił. Moment później dobrą szansę miał Rosołek, lecz jego mocny strzał z prawej strony pola karnego został wybroniony przez Bieszczada. W doliczonym czasie gry "Wojskowi" dopięli swego. Ernest Muci został sfaulowany w "szesnastce", a "jedenastkę" na gola zamienił Wszołek.

Ostatecznie Legia wygrała 2:0 z Zagłębiem i po dwóch kolejkach PKO Ekstraklasy ma na koncie cztery punkty.