EURO 2024. Remis Anglii, wygrana Hiszpanii

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub WaliszewskiRedaktor Krzysztof Muszyński

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski, Krzysztof Muszyński

20.06.2024 22:00

(akt. 20.06.2024 23:21)

Zakończył się 7. dzień mistrzostw Europy. Najpierw Słowenia zremisowała 1:1 z Serbią, potem Dania zmierzyła się z Anglią (1:1), a wieczorem Hiszpania wygrała 1:0 z Włochami.

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 uczestniczą 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od niedzielnego meczu z Holandią (1:2), potem zmierzą się z Austrią (21.06, godz. 18:00, Berlin), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Pierwsza połowa meczu Słowenii z Serbią była dość ciekawa. Lepiej wyglądali zawodnicy Matjaza Keka, którzy mieli więcej klarownych okazji, a w 38. minucie mogli objąć prowadzenie. Timi Elsnik trafił w słupek, a dobitka Benjamina Sesko okazała się nieudana. Na początku spotkania szanse wypracowali też Adam Cerin i Jan Mlakar, ale ich strzały obronił Predrag Rajković. Drużyna Dragana Stojkovicia starała się odgryzać, wykreowała dwie ciekawsze akcje, lecz Jan Oblak zdołał zatrzymać Aleksandara Mitrovicia i Dusana Vlahovicia.

Początek drugiej połowy należał do Serbów, którzy wrzucili wyższy bieg, byli groźniejsi w ofensywie. Tuż po zmianie stron Oblak wyszedł z bramki i w świetnym stylu wygrał pojedynek z Mitroviciem. Potem napastnik Al-Hilal SFC niecelnie główkował, a Jaka Bijol mógł wpakować piłkę do własnej siatki (niepewna interwencja). W tzw. międzyczasie Sesko oddał niezły strzał zza pola karnego, ale Rajković przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Wydawało się, że reprezentacja Serbii jest bliżej gola, ale w 69. minucie na prowadzenie wyszła Słowenia. Mijat Gacinović, który w przerwie zmienił Filipa Mladenovicia (były piłkarz Legii), stracił futbolówkę, następnie Zan Karnicnik wyprowadził kontrę, a potem sfinalizował dośrodkowanie z lewej strony na dalszy słupek, trafiając do siatki z bliskiej odległości.

Serbia naciskała, miała kilka szans (np. poprzeczka Mitrovicia), dążyła do wyrównania, a w 5. minucie czasu doliczonego doprowadziła do wyrównania za sprawą główkowania Luki Jovicia, który ustalił wynik meczu (1:1).

FAZA GRUPOWA EURO 2024: SŁOWENIA – SERBIA 1:1 (0:0)
Karnicnik (69. min.) – Jović (90. min.)

Żółte kartki: Janza, Vipotnik – Lukić, Mladenović, Jović, Gacinović

SŁOWENIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (76' Verbic), Cerin, Elsnik (90' Brekalo), Mlakar (64' G. Stankovic) – Sporar, Sesko (76' Vipotnik)

SERBIA: Rajković – Veljković, Milenković, Pavlović – Zivković (82' Birmancević), Ilić, Lukić (64' Milinković-Savić), Tadić (82' Samardzić), Mladenović (46' Gacinović) – Vlahović (64' Jović), Mitrović

Na początku spotkania obie drużyny bały się zaryzykować, ograniczały grę do najprostszych środków, przez co z wielu długich serii podań kompletnie nic nie wynikało. Zmieniło się to w 18. minucie, kiedy po rajdzie Kyle'a Walkera, piłka trafiła do Harry’ego Kane'a, który skierował ją do bramki. Po stracie gola do ofensywy ruszyli podrażnieni Duńczycy. Po kilku składnych akcjach Morten Hjulmand mierzonym strzałem z dystansu doprowadził do wyrównania. Później oglądaliśmy prawdziwy mecz walki, lecz mimo to żadnej z ekip nie udało się wyjść na prowadzenie jeszcze przed przerwą.

W drugiej odsłonie w dalszym ciągu oglądaliśmy dość wyrównany mecz, aczkolwiek to Anglicy kreowali zdecydowanie więcej sytuacji bramkowych. Duńczyków przed utratą gola często ratowała niemoc strzelecka rywala lub świetne interwencje Kaspera Schmeichela.

W końcówce chrapkę na gola nabrali zawodnicy ze Skandynawii, niemniej przy zbliżeniu się do bramki Jordana Pickforda nie potrafili zachować zimnej krwi. Ostatecznie czwartkowe spotkanie we Frankfurcie zakończyło się remisem 1:1. To oznacza, że po rozegraniu dwóch kolejek w grupie C wszystkie cztery drużyny (Anglia, Dania, Słowenia, Serbia) są w grze o awans do 1/8 finału.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: DANIA – ANGLIA 1:1 (1:1)
Hjulmand (34. min.) – Kane (18. min.)

Żółte kartki: Vestergaard, Maehle, Norgaard – Gallagher

DANIA: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Maehle, Hjulmand (82' Norgaard), Hojbjerg, Eriksen (82' Olsen), V. Kristiansen (57' Bah) – Hojlund (67' Poulsen), Wind (57' Damsgaard)

ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold (54' Gallagher), Rice – Saka (69' Eze), Bellingham, Foden (69' Bowen) – Kane (69' Watkins)

Spotkanie mogło rozpocząć się znakomicie dla Hiszpanii, która już w 2. minucie była blisko strzelenia gola. Nico Williams precyzyjnie dośrodkował z lewej strony na głowę Pedriego, ten wygrał pojedynek powietrzny z Jorginho, ale instynktownie odbił piłkę Gianluigi Donnarumma. "La Furia Roja" sprawiali wrażenie bardzo pewnych siebie, co potwierdzali z każdą kolejną akcją. Szczególnie niebezpieczni byli po atakach ze skrzydeł i w 10. minucie właśnie po zagraniu z bocznego sektora stworzyli kolejną świetną sytuację. Alvaro Morata dograł do Williamsa, który dopadł do piłki na 5. metrze, ale uderzył obok prawego słupka.

Włosi sprawiali za to wrażenie ospałych i bez pomysłu na złamanie dobrze zorganizowanej hiszpańskiej defensywy. Pojedyncze próby kontrataku kończyły się fiaskiem już w okolicach "szesnastki". Z kolei piłkarze Luisa de la Fuente kontynuowali dobrą grę i sprawiali Włochom coraz większe problemy. Najpierw dobrą okazję po strzale z ostrego kąta zmarnował Morata, później świetnie z dystansu uderzył Fabian Ruiz, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Donnarumma, który swoimi paradami utrzymywał "Azzurich" w grze. Ataki nie zwalniały tempa również w końcówce pierwszej połowy, lecz na gole próżno było czekać. Po pierwszych 45 minutach było 0:0.

Druga połowa nie przyniosła zmiany obrazu gry. Hiszpania dominowała na boisku, co i rusz zmuszała Włochów wysokim pressingiem do błędu. Donnarumma długo pozostawał niepokonany, zawodnicy de la Fuente nie potrafili znaleźć sposobu na zdobycie bramki, więc z pomocą przyszedł... Riccardo Calafiori. Po zgraniu głową przez Moratę interweniował włoski bramkarz, a Calafiori niefortunnie odbił piłkę kolanem i trafił do własnej siatki. Można powiedzieć, że ta sytuacja była podsumowaniem gry "Azzurich".

Z każdą kolejną akcją piłkarze Luciano Spalettiego popełniali coraz większe błędy, co nie umknęło uwadze rywali, którzy momentami zakładali pressing już pod "szesnastką" Włoch. W 58. minucie do drugiego gola zabrakło im naprawdę niewiele, gdyż po główce Robina Le Normanda piłkę z linii bramkowej wybił Andrea Cambiasso. Bliski szczęścia był też Lamine Yamal, ale jego strzał z dystansu okazał się minimalnie niecelny. Włosi zdołali jedynie odpowiedzieć sytuacją z 66. minuty, kiedy Bryan Cristante pomknął prawą stroną i zagrał na dalszy słupek, lecz żaden z jego kolegów z drużyny nie zdołał zamknąć akcji.

Hiszpanie nie pozostawali dłużni i nie zamierzali zadowolić się jedną bramką. W 71. minucie Williams zbiegł ze skrzydła do środka i kapitalnie uderzył w kierunku prawego okienka, ale pomylił się dosłownie o centymetry, ponieważ futbolówka odbiła się od poprzeczki. Sytuacja zmieniła się dopiero w końcówce meczu. Włosi odważniej zaatakowali i ruszyli do odrabiania strat, lecz skończyło się jedynie na biciu głową w mur. W doliczonym czasie gry dwie świetne okazje miał jeszcze Ayoze Perez, aczkolwiek w obu sytuacjach lepszy był kapitalnie dysponowany Donnarumma. Ostatecznie Hiszpania wygrała z Włochami 1:0.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: HISZPANIA – WŁOCHY 1:0 (0:0)