Tomas Pekhart 11 września

Grano dzisiaj (11.09). Dwie wygrane z Widzewem

11.09.2022 05:00

(akt. 10.09.2022 17:06)

Jedenastego września piłkarze Legii Warszawa rozegrali 15 spotkań. Tego dnia dwukrotnie wygrali z Widzewem Łódź.

Pewna wygrana

W 6. kolejce sezonu ligowego 1976/1977 do Warszawy przyjechał łódzki Widzew, grający dopiero drugi sezon w ekstraklasie, ale silny, o czym świadczyły zarówno 5. miejsce w poprzednich rozgrywkach, jak i obecność w składzie trzech kadrowiczów: Stanisława BurzyńskiegoPawła Janasa i Zbigniewa Bońka. 11 września legioniści nie dali jednak łodzianom żadnych szans, pokonując ich 4:1.

Już po pół godzinie gry losy spotkania zostały rozstrzygnięte, gospodarze prowadzili bowiem 3:0. W 17. min Stefan Białas dokładnie podał do Nowaka, który natychmiast strzelił silnie z bardzo ostrego kąta, obok wybiegającego Burzyńskiego. Znakomicie spisywał się Kazimierz Deyna, reżyserujący większość akcji. Konsekwencją takiej gry była kolejna bramka dla Legii. W 27. min "Kaka" posłał piłkę z rzutu wolnego do Nowaka, ten głową pokonał golkipera łodzian. Brawa jeszcze nie umilkły, gdy zrobiło się 3:0. Tym razem trafienie zapisano Władysławowi Dąbrowskiemu.

Legioniści dominowali także po przerwie, dali sobie jednak wbić gola (Krzysztofa Sobieskiego pokonał Zdzisław Kostrzewiński). Żeby nie było wątpliwości, kto jest lepszy, 10 min przed końcem akcję przeprowadzili Białas, Deyna i Nowak. Wykończył ją ten ostatni, kompletując hat tricka.

Niezasłużona porażka

Jedenastego września 1932 roku Legia niezasłużenie przegrała przy Łazienkowskiej 2:3 z Wisłą Kraków, będąc drużyną lepszą. Krakowianie szybko strzelili 2 gole, ale legioniści odrobili straty, a potem, mimo utraty kolejnej bramki, cały czas mieli sytuacje, by rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść. W ostatniej minucie Martyna strzelał nawet karnego, ale Koźmin w nieprawdopodobny sposób go obronił.

Rano w dniu meczu w wypadku lotniczym zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, triumfatorzy w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie. Z tego powodu przed stadionem wywieszono szarfy żałobne, flagi klubowe opuszczono do połowy masztu, trybunę honorową przyozdobiono kirem, a gracze obu drużyn wyszli na boisko z czarnymi przepaskami na rękawach. Przed pierwszym gwizdkiem zarządzono też minutę ciszy.