26 marca

Grano dzisiaj (26.03). Wysoka wygrana z Polonią

26.03.2023 07:00

(akt. 25.03.2023 01:07)

Dwudziestego szóstego marca legioniści rozegrali 10 spotkań. Tego dnia m.in. zwyciężyli 7:2 Polonię w derbach stolicy.

Ostatni raz "Wojskowi" rywalizowali 26 marca w sezonie 2012/2013. Wówczas wygrali 2:1 z Olimpią w Grudziądzu i awansowali do półfinału Pucharu Polski. Bramki w barwach Legii zdobyli Wladimer Dwaliszwili oraz Marek Saganowski. Fotoreportaż dostępny jest w TYM MIEJSCU

Wyjazdowe zwycięstwo

Równo 13 lat temu warszawiacy pokonali na wyjeździe Lechię (3:2) w lidze. Po 10 minutach gospodarze prowadzili już różnicą dwóch trafień, autorstwa Pawła Nowaka i Huberta Wołąkiewicza. Legia zdołała jednak odrobić straty i wywieźć z Gdańska cenne trzy punkty. Gole dla przyjezdnych strzelili Maciej RybusTomasz Kiełbowicz oraz Inaki Astiz (ZDJĘCIA)

Wygrana w derbach

Na dłużej trzeba się zatrzymać przy meczu Legii z Polonią z 26 marca 2004 roku. Piłkarze wygrali aż 7:2, choć jeszcze dwie minuty przed końcem meczu prowadzili 7:0. Hat-trickiem popisał się Marek Saganowski, po golu dołożyli Piotr Włodarczyk i Łukasz Surma. Pozostałe dwa trafienia były samobójcze, autorstwa Igora Gołaszewskiego i Wojciecha Szymanka. Kibice zaprezentowali oprawę "8 mistrzostw, 12 Pucharów Polski  Wszystkie dla Ciebie Warszawo!" A w trakcie spotkania fani zostali poinformowani, że nowym właścicielem klubu zostało ITI. Fotoreportaże są dostępne TUTAJ i TUTAJ

Mecz piękny i dramatyczny

Dwudziestego szóstego marca 1976 roku zespół Andrzeja Strejlaua pokazał klasę. Jego rywalem była broniąca tytułu mistrzowskiego Stal Mielec, z którą po raz ostatni udało się wygrać w 1971 r. Już samo to, że na boisku występowali przeciwko sobie ograni w międzynarodowych bojach Kazimierz DeynaLesław ĆmikiewiczTadeusz Nowak, a z drugiej strony Kasperczak, Lato i Szarmach dawało gwarancję dobrego widowiska. 25 tys. widzów zgromadzonych na Stadionie WP szybko się o tym przekonało. Mecz był piękny i dramatyczny. Legia atakowała od pierwszej minuty, czym zaskoczyła gości. Zanim się zorientowali, o co chodzi, przegrywali 0:2. Dwa gole strzelił kapitalnie prezentujący się Deyna. Pierwszą bramkę już w 7. min po dokładnym dośrodkowaniu Nowaka, a drugą 3 min później, wyłuskując piłkę w zamieszaniu podbramkowym. Po przerwie Stal zaczęła grać energiczniej, ale na trafienie Kasperczaka (47') szybko odpowiedział Nowak (54'). Oba zespoły nadal atakowały i miały swoje szanse. W 63. min po faulu na Szarmachu Stal dostała rzut karny wykorzystany przez Kasperczaka, który obok Deyny był najlepszym zawodnikiem spotkania. Choć do końca było jeszcze sporo czasu, wynik 3:2 utrzymał się do ostatniego gwizdka, co bardzo poprawiło nastroje wśród kibiców z Łazienkowskiej.

Przełom

Legionistów czekało zaległe wyjazdowe spotkanie z Polonią Bytom (54 lata temu). Wcześniej na Śląsku wiodło im się słabo, dodatkowo mieli prawo być podłamani ostatnim niepowodzeniem. Kiedy tuż przed przerwą bytomianie zdobyli bramkę, wyglądało na to, że mistrzostwo bezpowrotnie się oddala. Zespół Jaroslava Vejvody pokazał jednak klasę. Po zmianie stron długo przegrywał, ale wreszcie w 68. min zdołał wyrównać (Lucjan Brychczy), a 11 min przed ostatnim gwizdkiem przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (Robert Gadocha). To był przełom. Do końca sezonu "Wojskowi" już nie przegrali. Z 10 meczów aż w 7 zdobyli komplet punktów.