radość Legia 30 września

Grano dzisiaj (30.09). Legia lepsza od Leicester City

30.09.2022 07:00

(akt. 29.09.2022 01:45)

Trzydziestego września legioniści rozegrali 12 spotkań. Tego dnia rywalizowali m.in. w Pucharze UEFA, Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, a także pokonali Leicester City w Lidze Europy.

Ostatni raz Legia grała 30 września rok temu. Wówczas wygrała u siebie 1:0 z Leicester City w 2. kolejce fazy grupowej Ligi Europy! Jedynego gola w meczu strzelił Mahir Emreli. Stołeczny klub był wówczas liderem grupy z dorobkiem 6 punktów po 2 spotkaniach. – Gratulacje dla drużyny, wszystkich osób, które codziennie uczestniczą w naszej pracy. Olbrzymie gratulacje dla kibiców, którzy zgotowali fantastyczną atmosferę. To wszystko złożyło się na kapitalny wynik. To był piękny wieczór. Myślę, że zapamiętamy go na długo – mówił ówczesny trener "Wojskowych", Czesław Michniewicz. Zdjęcia są dostępne w TYM MIEJSCU.

Rewanż z Austrią Wiedeń

Trzydziestego września 2004 roku legionistów czekał rewanż I rundy Pucharu UEFA z Austrią Wiedeń. W pierwszym spotkaniu Austriacy wygrali u siebie 1:0, w drugim również zwyciężyli, tym razem 3:1. Warszawiacy od pierwszych minut zaatakowali gości, ci jednak nie dali zepchnąć się do defensywy i to oni zdobyli bramki w pierwszej połowie. Najpierw, w 34. minucie, po błędzie Marka Jóźwiaka gola strzelił Stepan Vachousek, a przed przerwą Artura Boruca pokonał... Mirko Poledica. Honorową bramkę dla Legii zdobył młody Marcin Smoliński w 84. minucie meczu, przepięknym strzałem z ponad 25 metrów. Chwilę później trzeciego gola dla swojego zespołu zdobył Libor Sionko. No i, ostatecznie, do fazy grupowej Pucharu UEFA awansował klub z Wiednia. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ.

Wymagający rywal

W 1/64 finału Pucharu UEFA, w sezonie 1999/2000 przeciwnikiem Legii był cypryjski Anorthosis Famagusta. Mecz rozegrano w Larnace, a drużyna jeszcze pod wodzą Dariusza Kubickiego minimalnie przegrała (0:1). W rewanżu (30 września) w Warszawie prowadził ją już Franciszek Smuda i udało się odrobić straty z nawiązką (2:0). Rywal był bardzo wymagający, do końca meczu ważyły się losy awansu, ale po golach Marcina Mięciela i Sylwestra Czereszewskiego udało się uzyskać promocję do kolejnej rundy

Bezproblemowy awans

Dokładnie 41 lat temu Legia rywalizowała z Vaalerengą Oslo w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów. W pierwszym spotkaniu, które rozegrano w Norwegii, padł remis 2:2. – Norweska agencja prasowa NTB pisze, że na stadionie Ullevaal Legia była zespołem wyraźnie lepszym od gospodarzy. O remisie przesądził fakt, że piłkarze warszawskiej drużyny nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu na powstrzymanie najlepszego strzelca norweskiej ligi – Paala Jacobsena, który zdobył obydwie bramki dla swojej drużyny. (…) Ponadto – podkreśla norweska agencja – gospodarze mieli sprzymierzeńca w islandzkim arbitrze, który sympatyzował z zespołem Valerengen – pisał "Przegląd Sportowy" (180/1981).

Zgodnie z przewidywaniami, w rewanżu legioniści bez problemów uporali się z przeciętnym rywalem (4:1), awansując do 1/8 finału.

Skromne zwycięstwo

Minęło 51 lat od rewanżu Legii z IFK Goeteborg w 1/16 finału Pucharu Europy Mistrzów Klubowych. W pierwszym spotkaniu warszawiacy pewnie wygrali 4:0. Trzydziestego września Legia zagrała słabiej. Szwedzi nawet objęli prowadzenie, ale potem w ciągu minuty odpowiedzieli Kazimierz Deyna oraz Robert Gadocha i ostatecznie skończyło się skromnym zwycięstwem mistrzów Polski 2:1. Kibice docenili postawę Szwedów, żegnając ich brawami.