Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

14.07.2024 21:00

(akt. 14.07.2024 23:37)

Hiszpania wygrała 2:1 z Anglią i została mistrzem Europy. Wszystkie gole padły w drugiej połowie. Tuż po przerwie do siatki trafił Nico Williams, do remisu doprowadził Cole Palmer, a decydującego gola, w 86. minucie, strzelił Mikel Oyarzabal.

Turniej w Niemczech, z udziałem 24 reprezentacji, zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbył się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. Do 1/8 finału awansowały dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie turnieju zremisowali z Francją (1:1), zajmując ostatnie miejsce w grupie D, z której nie wyszli jako jedyni. Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie było żadnego zawodnika Legii Warszawa.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Początek meczu okazał się spokojny. Zdecydowanie bardziej aktywni w rozegraniu i agresywniejsi w obronie byli Hiszpanie, ale głęboko cofnięte "Lwy Albionu" skutecznie przerywały kolejne ataki. Ofensywa trwała jednak w najlepsze, choć sposobu na złamanie angielskiej defensywy wciąż nie było. Efektu nie przynosiły zarówno zagrania przez środek, jak i indywidualne próby na skrzydle Nico Williamsa i Lamine Yamala.

Po piłkarzach obu drużyn było widać świadomość wagi spotkania. Jedni i drudzy grali blisko siebie i ponad wszystko wystrzegali się błędów pod własną "szesnastką". Asekuracyjne podejście nie wpływało dobrze na obraz meczu. Długimi fragmentami niewiele działo się na boisku, poza wymianą podań przez Hiszpanów i sporadycznymi faulami w środkowej strefie.

Dopiero pod koniec pierwszej połowy gra znów się ożywiła, ale brakowało dokładności, przez co akcje nie były realnym zagrożeniem. Wyjątkiem okazała się sytuacja Phila Fodena, który mocno uderzył z ostrego kąta, a czujny w bramce był Unai Simon. Do przerwy było 0:0.

"La Furia Roja" znakomicie rozpoczęli drugą połowę. Piłkarze Luisa de la Fuente szybko rozegrali akcję, napędził ją jeszcze Yamal, zbiegając ze skrzydła do środka, a następnie zagrał do niepilnowanego Williamsa, który ze stoickim spokojem wpakował piłkę do siatki. Hiszpanie od razu chcieli pójść za ciosem i po chwili bardzo dobrą okazję na zdobycie bramki miał Dani Olmo, ale jego płaski strzał minął prawy słupek.

Po piorunującym początku, Hiszpanie nie spuścili nogi z gazu i kontynuowali dobrą grę. Często odbierali piłkę już na połowie Anglii i to właśnie po takiej akcji znów byli blisko gola. Tym razem w roli strzelającego był Williams, a jego uderzenie zza pola karnego nieznacznie minęło bramkę. Piłkarze Garetha Southgate'a nie zamierzali być dłużni. Grali bardziej otwartą piłkę i konsekwentnie szukali okazji do wyrównania. Bliski szczęścia był m.in. Jude Bellingham, który w 64. minucie świetnie obrócił się z piłką i huknął z całej siły, lecz pomylił się o kilka metrów. Jeszcze bliżej trafienia był po chwili Yamal, ale dobrą interwencją wykazał się Jordan Pickford, odbijając futbolówkę na rzut rożny.

Momentami oglądaliśmy akcję za akcję. Wiatr w żagle złapali Anglicy i w 73. minucie, po świetnie rozegranej akcji, doprowadzili do wyrównania. Bukayo Saka podał w pole karne do Bellinghama, ten wycofał na 21. metr do Cole'a Palmera, który mocno i precyzyjnie uderzył w lewy róg, nie dając Simonowi szans na interwencję. Hiszpanie postawili wszystko na jedną kartę, co zaprocentowało w 86. minucie. Marc Cucurella w ostatniej chwili uprzedził obrońcę i zagrał w pole karne do Mikela Oyarzabala, który uciekł Marc'owi Guehiemu i z bliska pokonał Pickforda.

"Lwy Albionu" mogły błyskawicznie odpowiedzieć. Dwukrotnie uderzali w kierunku bramki, ale najpierw interweniował Simon, a po chwili piłkę z linii bramkowej wybił głową Olmo. Heroiczna postawa Hiszpanów i walka do samego końca okazała się kluczowa. Drużyna de la Fuente wygrała z Anglią 2:1 i została mistrzem Europy!

FINAŁ EURO 2024: HISZPANIA – ANGLIA 2:1 (0:0)
Williams (47. min.), Oyarzabal (86. min.) – Palmer (73. min.)

ŻÓŁTE KARTKI: Olmo – Kane, Stones, Watkins

HISZPANIA: Simon – Carvajal, Le Normand (83' Nacho), Laporte, Cucurella – Ruiz, Rodri (46' Zubimendi), Olmo – Yamal (89' Merino), Morata (68' Oyarzabal), Williams

ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo (70' Palmer), Rice, Shaw – Bellingham, Kane (61' Watkins), Foden (89' Toney)