Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 1:1

Ostatnie mecze z Pogonią – 2 zwycięstwa w 12 spotkaniach

20.09.2024 11:00

(akt. 19.09.2024 01:28)

Legia zmierzy się z rywalem, który jej nie leży. W piątek, 20 września (godz. 20:30), "Wojskowi" zagrają na wyjeździe z Pogonią Szczecin (9. kolejka Ekstraklasy), z którą wygrali tylko 2 z 12 ostatnich meczów.

Ostatni raz Legia grała z Pogonią 2 marca 2024 roku. Wówczas zremisowała u siebie 1:1 w 23. kolejce Ekstraklasy. Warszawiacy objęli prowadzenie w 49. minucie, po główkowaniu Pawła Wszołka, a goście wyrównali po bramce Efthymisa Koulourisa

LEGIA WARSZAWA – POGOŃ SZCZECIN 1:1 (0:0)
Wszołek (49. min) – Koulouris (60. min)

ŻÓŁTE KARTKI: Josue, Pekhart – Wahlqvist, Koutris

LEGIA: Hładun – Burch, Augustyniak, Ribeiro – Wszołek, Kapustka, Elitim, Kun (72' Morishita) – Josue (87' Dias), Kramer (87' Pekhart), Gual

POGOŃ: Cojocaru – Wahlqvist, Loncar (12' Borges), Malec, Koutris – Biczachczjan (60' Gorgon), Gamboa, Kurzawa, Ulvestad, Grosicki (90' Wędrychowski) – Koulouris

ROLLERCOASTER W SZCZECINIE

We wrześniu 2023 r. Legia pokonała na wyjeździe 4:3 "Portowców" w zaległym meczu 6. kolejki Ekstraklasy i została liderem. Gospodarze trzy razy wychodzili na prowadzenie, ale warszawiacy potrafili trzykrotnie wyrównać (Tomas Pekhart, Wszołek, Juergen Elitim), a następnie zwyciężyć po golu Steve’a Kapuadiego, mimo że od 45. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Artura Jędrzejczyka. Dla "Wojskowych" była to jednocześnie pierwsza wygrana w Szczecinie od listopada 2017 roku.

POGOŃ SZCZECIN – LEGIA WARSZAWA 3:4 (1:1)
Grosicki (29. min), Koulouris (51. min), Biczachczjan (71. min) – Pekhart (33. min), Wszołek (69. min), Elitim (78. min), Kapuadi (84. min)

ŻÓŁTE KARTKI: Gorgon, Stolarski – Kapuadi
CZERWONA KARTKA: Jędrzejczyk (45. minuta, Legia, za nadepnięcie przeciwnika)

POGOŃ: Cojocaru – Wahlqvist (73' Stolarski), Zech, Malec, Koutris – Biczachczjan (82' Fornalczyk), Ulvestad, Kurzawa (82' Gamboa), Gorgon (66' Zahovic), Grosicki (73' Smoliński) – Koulouris

LEGIA: Tobiasz – Jędrzejczyk, Kapuadi, Ribeiro – Wszołek, Slisz (77' Celhaka), Elitim, Kun (77' Dias) – Josue (77' Rosołek), Pekhart (63' Gual), Muci (46' Burch)

GOL ROSOŁKA

W maju 2023 roku stołeczna drużyna, która 5 dni wcześniej zdobyła Puchar Polski, przegrała w Szczecinie 1:2 w 31. kolejce Ekstraklasy. Jedynego gola w barwach "Wojskowych", na 1:1, strzelił Maciej Rosołek, któremu asystował Maik Nawrocki. Ten wynik sprawił wówczas, że Raków Częstochowa zapewnił sobie mistrzostwo kraju.

POGOŃ SZCZECIN – LEGIA WARSZAWA 2:1 (1:0)
Łęgowski (10. min), Biczachczjan (88. min) – Rosołek (48. min)

ŻÓŁTE KARTKI: Jędrzejczyk

POGOŃ: Stipica – Stolarski (67' Malec), Loncar, Zech, Koutris – Almqvist (85' Wędrychowski), Łęgowski (85' Kurzawa), Dąbrowski, Gorgon (68' Biczachczjan), Grosicki – Zahovic (63' Kowalczyk)

LEGIA: Tobiasz – Nawrocki, Jędrzejczyk, Ribeiro – Wszołek (85' Kramer), Slisz (79' Celhaka), Kapustka (46' Strzałek), Josue, Baku – Pekhart (46' Rosołek), Muci (63' Carlitos)

REMIS PO CIEKAWYM MECZU

W październiku 2022 roku Legia zremisowała u siebie 1:1 z Pogonią w ciekawym, niezłym meczu 14. kolejki Ekstraklasy. Warszawiacy wyszli na prowadzenie w 44. minucie po golu Filipa Mladenovicia, a tuż przed przerwą nie wykorzystali rzutu karnego (Carlitos). Goście wyrównali kilka chwil po zmianie stron, po rzucie rożnym i główkowaniu Jakuba Bartkowskiego.

– Myślę, że dla kibiców było to dobre, naprawdę interesujące i ekscytujące spotkanie. Niestety, nie osiągnęliśmy właściwego wyniku, naszym planem było oczywiście zwycięstwo. W pierwszej odsłonie kompletnie zdominowaliśmy każdą strefę, Pogoń właściwie nie istniała. To była nasza najlepsza połowa w tym sezonie. Strzeliliśmy gola, mieliśmy jeszcze kilka szans, nie wykorzystaliśmy rzutu karnego. Jestem prawie pewny, że gdybyśmy prowadzili do przerwy 2:0, to byśmy wygrali, ale nie mam na to żadnych dowodów – opowiadał ówczesny trener Legii, Kosta Runjaić.

LEGIA WARSZAWA – POGOŃ SZCZECIN 1:1 (1:0)
Mladenović (44. min) – Bartkowski (51. min)

ŻÓŁTE KARTKI: Jędrzejczyk, Nawrocki – Biczachczjan, Borges, Łęgowski, Kurzawa

LEGIA: Tobiasz – Rose, Jędrzejczyk, Nawrocki – Wszołek (81' Baku), Slisz, Kapustka (81' Augustyniak), Josue, Mladenović – Rosołek (75' Kramer), Carlitos (62' Muci)

POGOŃ: Klebaniuk – Bartkowski, Zech, Malec, Borges (86' Mata) – Silva (46' Kucharczyk), Dąbrowski (62' Łęgowski), Kowalczyk (46' Kurzawa), Biczachczjan (73' Wędrychowski), Grosicki – Zahovic

SZEŚĆ MINUT, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁO LEGIĄ

W drugiej części sezonu 2021/2022 Legia przegrała na wyjeździe 1:3 z Pogonią. Po pierwszej połowie utrzymywał się remis (1:1), ale "Portowcy", którzy od 53. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Benedikta Zecha, zdobyli 2 bramki w krótkim odstępie czasu i pokonali stołeczny zespół.

– Po nie najlepszym starcie zaczęliśmy lepiej kontrolować to, co się dzieje i wyrównaliśmy. Potem pojawił się duży moment dobrej gry. Uważam, że z początkiem drugiej połowy wyglądało to tak, że strzelenie gola na 2:1 było kwestią czasu. Gdy czerwoną kartkę otrzymała Pogoń i mieliśmy przewagę nawet przy 11 na 11, to pomyślałem sobie: "Poczekam jeszcze z ofensywną zmianą, aby dorzucić coś do naszej gry". Skoro przeważaliśmy, gdy miejscowi rywalizowali w komplecie, to tym bardziej powinno być to widoczne przy 11 na 10. Ale później zaczęliśmy popełniać jakieś zupełnie niezrozumiałe błędy w rozegraniu, a przede wszystkim w obronie, podarowaliśmy bramkę i nakręciliśmy drużynę spętaną, zestresowaną, czekającą na wyrok. Daliśmy jej drugie życie. A kontra na 3:1 dla "Portowców" znacząco utrudniła sprawę – mówił po meczu w Szczecinie ówczesny trener Legii, Aleksandar Vuković.

POGOŃ SZCZECIN – LEGIA WARSZAWA 3:1 (1:1)
Zahovic (26. min, 62. min), Grosicki (68. min) – Dąbrowski (37. min – sam.)

ŻÓŁTE KARTKI: Triantafyllopoulos – Wieteska
CZERWONA KARTKA: Zech (53. minuta, Pogoń, za faul taktyczny)

POGOŃ: Stipica – Bartkowski, Triantafyllopoulos, Zech, Mata (58' Kucharczyk) – Fornalczyk (46' Łęgowski), Dąbrowski, Silva (68' Kurzawa), Biczachczjan (67' Drygas), Grosicki (73' Malec) – Zahovic

LEGIA: Strebinger – Rose, Wieteska, Abu Hanna (69' Kapustka) – Wszołek, Slisz, Sokołowski (72' Lopes), Josue, Verbic (69' Pekhart), Ribeiro – Rosołek

GONGI PRZED I PO PRZERWIE

W październiku 2021 roku "Wojskowi" przegrali u siebie 0:2 z "Portowcami". Legioniści oddali więcej strzałów, częściej utrzymywali się przy piłce, ale tuż przed przerwą i chwilę po niej dostali gongi od rywali, po których nie zdołali się podnieść. Dla Marka Gołębiewskiego był to drugi mecz w roli trenera "jedynki".

LEGIA WARSZAWA – POGOŃ SZCZECIN 0:2 (0:1)