Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

05.08.2022 20:30

(akt. 09.08.2022 09:54)

Legia pokonała u siebie 2:0 Piasta Gliwice w 4. kolejce PKO Ekstraklasy. O zwycięstwie zadecydowało świetne wejście miejscowych w drugą połowę, czyli bramki z 47. i 51. minuty, zdobyte odpowiednio przez Ernesta Muciego oraz Filipa Mladenovicia. Dla "Wojskowych" to pierwsza, domowa wygrana z zespołem Waldemara Fornalika od... grudnia 2018 roku.
PKO Ekstraklasa 2022/2023 - Kolejka 4
2 0

(0:0)

Piast GliwicePiast Gliwice
05-08-2022 20:30 Warszawa
Tomasz Musiał CANAL+ SPORT, CANAL+ online, CANAL+ 4K
29'
29'
47'
51'
51'
61'
61'
63'
63'
70'
76'
77'
84'
85'
90'
Legia WarszawaPiast Gliwice
  • 26. Frantisek Plach

• 2. Ariel Mosór

• 4. Jakub Czerwiński

• 37. Constantin Reiner

• 77. Arkadiusz Pyrka

84'
  • 28. Michał Kaput

61'
  • 24. Tom Hateley

• 20. Grzegorz Tomasiewicz

76'
  • 6. Michał Chrapek

• 98. Alexandros Katranis

63'
  • 18. Kamil Wilczek

76'

• 33. Karol Szymański

• 3. Miguel Munoz

• 9. Alberto Toril

76'
  • 11. Rauno Sappinen

76'
  • 14. Jakub Holubek

63'
  • 19. Michael Ameyaw

84'
  • 27. Gabriel Kirejczyk

• 30. Oskar Leśniak

• 92. Damian Kądzior

61'

W podstawowym składzie Legii, względem poprzedniego meczu (0:3 z Cracovią), doszło do kilku zmian. Jak wyglądała wyjściowa jedenastka "Wojskowych" na spotkanie z Piastem? W bramce stanął Kacper Tobiasz. Na bokach obrony pojawili się Mattias Johansson oraz Filip Mladenović, a duet stoperów stworzyli Artur Jędrzejczyk i Lindsay Rose. W rolę tzw. "szóstki", czyli defensywnego pomocnika, wcielił się Ihor Charatin, który miał przed sobą Josue oraz Bartosza Kapustkę. Na skrzydłach znalazły się miejsca dla Pawła Wszołka i Makany Baku. Najbardziej wysuniętym piłkarzem okazał się Ernest Muci.

Na początku rywalizacji niewiele działo się na boisku. Odważnie zaatakowali piłkarze Piasta, ale w żadnej akcji nie zagrozili bramce Tobiasza. Trzeba dodać, że legioniści spisywali się w defensywie o wiele lepiej, niż tydzień temu w Krakowie – skutecznie przerywali ataki gości i nie dopuścili do żadnej groźnej sytuacji. Obraz gry przez długi czas się nie zmieniał. Dopiero w 37. minucie niezłą okazję po dośrodkowaniu Mladenovicia miał Muci, ale główkował obok prawego słupka.

Pierwsza odsłona przypominała piłkarskie szachy. Zawodnicy obu drużyn byli skoncentrowani i nie popełniali większych błędów w obronie, przez co brakowało dogodnych sytuacji po obu stronach. Dość powiedzieć, że w pierwszych 45 minutach kibice obejrzeli zaledwie cztery strzały, w dodatku niecelne. Oba zespoły zeszły do szatni przy wyniku 0:0.

Piłkarze Kosty Runjaicia znakomicie rozpoczęli drugą połowę – przeprowadzili szybką, składną akcję, którą płaskim strzałem w prawy, dolny róg zwieńczył Muci (asysta Baku). Strzelony gol podbudował warszawiaków i po chwili było już 2:0. Kapustka podał na lewą stroną pola karnego do Mladenovicia, który wygrał pojedynek z Constantinem Reinerem i uderzył pod poprzeczkę.

Wszystko układało się po myśli legionistów. Dzięki szybko zdobytym bramkom spokojnie rozgrywali piłkę i kontrolowali przebieg meczu. W rywalizacji z "Piastunkami" debiutu w koszulce z "eLką" na piersi doczekał się Rafał Augustyniak. 28-latek wszedł na boisko w 63. minucie i zastąpił Lindsaya Rose.

Piast przejął inicjatywę w okolicach 70. minuty. Groźnie zrobiło się po dośrodkowaniu Damiana Kądziora – doszło do zamieszania w polu bramkowym, ale w porę piłkę wybili obrońcy Legii. "Wojskowi" nie zamierzali jednak składać broni i do końca szukali okazji na strzelenie trzeciego gola. Swoje okazje miał Josue, ale dwa razy uderzył niecelnie, a raz lepszy był Frantisek Plach. Dobra i przede wszystkim skuteczna gra w drugiej połowie wystarczyła na pokonanie Piasta. Legia wygrała przy Łazienkowskiej 2:0.

Autor: Jakub Waliszewski