Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Piotr Gawroński

Maciej Ziółkowski, Piotr Gawroński

30.09.2021 18:45

(akt. 02.10.2021 12:40)

Legia Warszawa wygrała u siebie 1:0 z Leicester City w 2. kolejce fazy grupowej Ligi Europy! Jedynego gola w meczu strzelił Mahir Emreli. Stołeczny klub jest liderem grupy, z dorobkiem sześciu punktów po dwóch spotkaniach.
Liga Europy - faza grupowa 2021/2022 - 2. kolejka
1 0

(1:0)

Leicester CityLeicester City
30-09-2021 18:45 Warszawa
Ivan Bebek
21'
31'
52'
67'
70'
78'
78'
82'
83'
84'
84'
88'
90'
Legia WarszawaLeicester City
  • 1. Kasper Schmeichel

• 18. Daniel Amartey

78'
  • 23. Jannik Vestergaard

• 4. Caglar Soyuncu

• 27. Timothy Castagne

• 42. Boubakary Soumare

• 8. Youri Tielemans

• 22. Kiernan Dewsbury-Hall

67'
  • 33. Luke Thomas

• 17. Ayoze Perez

67'
  • 29. Patson Daka

82'

• 12. Danny Ward

• 35. Eldin Jakupović

• 5. Ryan Bertrand

• 7. Harvey Barnes

67'
  • 9. Jamie Vardy

82'
  • 10. James Maddison

67'
  • 11. Marc Albrighton

• 20. Hamza Choudhury

• 21. Ricardo Pereira

• 34. Filip Benković

• 37. Ademola Lookman

78'

- Zapis relacji tekstowej na żywo

- Wypowiedź trenera Legii, Czesława Michniewicza

- Komentarz trenera Leicester City, Brendana Rodgersa

- Skrót meczu

- Wypowiedź strzelca jedynego gola, Mahira Emrelego

Drugi mecz Legii Warszawa w Lidze Europy miał być prawdziwym testem umiejętności. Trener gości Brendan Rodgers chwalił „Wojskowych”, a Czesław Michniewicz podkreślał, że drużyna po meczu w Moskwie zyskała wiele wiary w siebie. Leicester City na murawę wyszło w mocno eksperymentalnym składzie. Legia musiała radzić sobie bez Artura Boruca, który narzeka na uraz pleców. W jego miejsca zagrał Cezary Miszta. Nie było także Luquinhasa. Mimo braków kadrowych gospodarze postawili mocne warunki gościom z Anglii.

Spotkanie lepiej rozpoczęła Legia. Mattias Johansson popędził prawym skrzydłem, wbiegł w pole karne i oddał strzał. Ta próba była zablokowana, choć gospodarze dopatrywali się zagrania ręką przeciwnika. Po analizie VAR gra toczyła się dalej. W kolejnej akcji za ciosem poszedł Johansson. Szwed ponownie zaatakował swoją stroną, wycofał piłkę do Andre Martinsa, ale jego strzał był za lekki, aby zaskoczyć Kaspra Schmeichela. Legia zaczęła mocno, ale powoli do głosu dochodzili zawodnicy gości. W 12. minucie dośrodkowywał Youri Tielemans z rzutu rożnego, Miszta minął się z piłką, ale ta szczęśliwa odbiła się od jednego z przeciwników i trafiła w ręce golkipera. Było to pierwsze ostrzeżenie dla gospodarzy. Goście zaczęli kontrolować grę w środku, przycisnęli obrońców Legii. Brakowało jednak stuprocentowych okazji. „Wojskowi” skutecznie wybijali piłkę, doskakiwali do przeciwników, nie dali się zdominować. W 27. minucie szansę mieli właśnie legioniści. Bartosz Slisz zagrał do Mahira Emrelego, który znalazł się w polu karnym i uderzył nad bramką. Po chwili okazało się, że Slisz był na spalonym. Wszystko perfekcyjnie udało się kilka minut później.

Maik Nawrocki wygrał pojedynek główkowy, piłka trafiła do Martinsa. Portugalczyk oddał futbolówkę Josue, który zagrał do Emrelego. Ten stoczył pojedynek bark w bark i wywalczył pozycję. Wydawało się, że Azer ma niewiele szans na skuteczny strzał, ale tak się nie stało. Napastnik oddał płaskie uderzenie, piłka odbiła się jeszcze od słupka i zakończyła lot w siatce. Schmeichel nie miał szans! Legia objęła prowadzenie. Pod koniec pierwszej połowy znowu lepiej grały "Lisy" i mogły wyrównać. Ayoze Perez znalazł się w sytuacji sam na sam z Misztą, Hiszpan uderzył jedynie obok bramki. Kilka chwil później Mateusz Wieteska dobrze zablokował pędzącego Boubakary'ego Soumare. Pierwsza połowa dawała nadzieję na sporą niespodziankę.

Na początku kolejnej odsłony meczu kibicom Legii serca zabiły mocniej. Po rzucie rożnym gości niepilnowany na dalszym słupku Perez wpakował piłkę do siatki, ale gol został nieuznany. Daniel Amartey według sędziego popełnił faul w ataku. W kolejnych minutach ponownie sytuacje stworzył aktywny Emreli. Azer dostał podanie od Slisza, wpadł w pole karne, jednak jego strzał z ostrego kąta obronił bramkarz. Potem znowu „Wojskowi” musieli bardziej postawić na defensywę. W 65. minucie Miszta instynktownie obronił uderzenie głową z najbliższej odległości Jannika Vestergaarda. Goście robili wiele, aby trafić do bramki. Defensywa Legii była maksymalnie skupiona i nie dawała się zaskoczyć. Artur Jędrzejczyk grał jak na kapitana przystało. Leicester coraz większą ilością graczy wchodziło w pole karne gospodarzy.

Pod koniec meczu doskonałą okazję miał James Maddison, lecz piłkę blisko pustej bramki wybił Wieteska. W 89. minucie Legia powinna podwyższyć prowadzenie. Wprowadzony wcześniej na murawę Lirim Kastrati popędził w stronę bramki, przy okazji mijając dwóch przeciwników. Kosowianin zszedł do środka pola karnego i uderzył, Schmeichel szczęśliwie sparował piłkę na słupek. W doliczonym czasie gry, po kolejnej akcji Kastratiego, do pustej bramki uderzał Tomas Pekhart, ale futbolówka poszybowała nad poprzeczką. Po końcowym gwizdku sędziego na Łazienkowskiej 3 zapanowała wielka radość. Legia osiągnęła doskonały wynik, grała jak równy z równym z byłym mistrzem Anglii. Na pochwały zasługuje przede wszystkim cała linia obrony. Po dwóch kolejkach Ligi Europy „Wojskowi” mają sześć punktów!

Autor: Piotr Gawroński