Wstydliwa porażka w Częstochowie

13.03.2019 18:00

(akt. 16.03.2019 14:06)

Legia Warszawa przegrała na wyjeździe 1:2 po dogrywce z Rakowem Częstochowa w ramach ćwierćfinału Pucharu Polski. Bramki dla gospodarzy zdobyli Piotr Malinowski i Andrzej Niewulis, z kolei jedynego gola dla „Wojskowych” strzelił Michał Kucharczyk. Stołeczny klub po słabym występie odpadł zatem z walki o kolejny krajowy puchar w historii. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami pomeczowymi: wypowiedziami trenerów i zawodników oraz zdjęciami.
Puchar Polski 2018/2019 - 1/4 finału
Raków CzęstochowaRaków Częstochowa
2 1

(1:1)

13-03-2019 18:00 Częstochowa
Jarosław Przybył
4'
31'
46'
54'
57'
62'
74'
82'
85'
94'
109'
111'
112'
115'
117'
118'
Raków CzęstochowaLegia Warszawa
  • 29. Jakub Szumski

• 28. Arkadiusz Kasperkiewicz

• 6. Andrzej Niewulis

• 2. Tomas Petrasek

• 13. Piotr Malinowski

117'
  • 17. Petr Schwarz

• 19. Marcin Listkowski

85'
  • 23. Patryk Kun

• 20. Mateusz Zachara

57'
  • 96. Sebastian Musiolik

94'
  • 10. Igor Sapała

• 1. Michał Gliwa

• 45. Patrick Eze

94'
  • 26. Łukasz Góra

117'
  • 7. Rafał Figiel

• 30. Miłosz Szczepański

57'
  • 32. Szymon Lewicki

• 27. Daniel Bartl

85'

- Zapis relacji "na żywo"

Jeszcze przed spotkaniem w Częstochowie było pewne, że Legii nie będzie łatwo na boisku lidera pierwszej ligi. Trener Ricardo Sa Pinto zdecydował się na cztery zmiany względem rywalizacji w Gdyni. Na murawie zabrakło Mateusza Wieteski, Andre Martinsa, Carlitosa oraz Sandro Kulenovicia. W zamian na placu gry pojawili się zawieszony w Ekstraklasie William Remy, Domagoj Antolić, Iuri Medeiros oraz Kasper Hamalainen. „Wojskowi’ mierzyli się z rywalami stosującymi system 3-5-2. Ten sam, do którego mistrzowie Polski nie byli w stanie przywyknąć za kadencji Deana Klafuricia. Przez całe spotkanie widoczne były wady i korzyści gospodarzy korzystających z takiego ustawienia. Mała widoczni byli skrzydłowi stołecznej ekipy. Ekipa Marka Papszuna zbierała również więcej drugich piłek, a sumarycznie… robiła lepsze wrażenie na boisku.

Raków bardzo szybko wyszedł na prowadzenie. Już w 4. minucie Piotr Malinowski popracował na prawej flance, zszedł do środka i zdecydował się na strzał. Piłka ostatecznie odnalazła się w siatce, a stadion w Częstochowie oszalał. Gospodarze nie zamierzali się cofać. Trójka stoperów wraz ze środkowymi pomocnikami potrafili wyłączyć ofensywę Legii z gry. Najlepsze szanse w stołecznej ekipie mieli Hamalainen oraz Michał Kucharczyk obaj po uderzeniach z pozycji spalonej. Drużyna Papszuna realizowała za to swój plan znacznie lepiej wyglądając na tle mistrzów Polski. Mistrzów Polski, którzy nie wiedzieli jak zaatakować lidera pierwszej ligi. Inna sprawa, że Raków nie miał sytuacji stuprocentowych. Najbliżej był Andrzej Niewulis po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry. Doskonale na linii spisał się jednak Radosław Majecki. Optyka, ale też statystyki, były do przerwy po stronie Rakowa. W kluczowej kwestii był jednak remis, a wszystko za sprawą „Kuchego”.

Kucharczyk rozpoczął rok jako prawy obrońca. Idea warszawiaka w defensywie upadła po wznowieniu rozgrywek, więc wrócił na skrzydło. W Częstochowie grał już jako napastnik. Jak kłopoty i trwoga, to do Kucharczyka. Tak było w 30. minucie meczu z Rakowem. 27-latek ruszył po odzyskaniu piłki przez Hamalainena, przyjął podanie Fina i… pokonał byłego klubowego kolegę, Jakuba Szumskiego. Do przerwy był remis, a po niej Sa Pinto chciał wspomóc ofensywę wprowadzeniem Carlitosa, który zastąpił bezbarwnego Nagya. Początkowo inicjatywa należała do warszawiaków. Najbliżej gola był dwukrotnie Kasper Hamalainen, który po jednym z zagrań Medeirosa przestrzelił z bliskiej odległości. Szansę miał również wspomniany Portugalczyk, lecz kapitalnie między słupkami zachował się Szumski, który odbił uderzenie zmierzające do siatki tuż przy słupku.

Druga połowa nie powalała. Żadna z drużyn nie chciała się odkryć. Raków kilka razy zerwał się po wejściu na boisko adepta legijnej akademii, Miłosza Szczepańskiego. Gra żadnej z drużyn nie robiła wrażenia, lecz momentami zanudzała. Nie jest to jednak nowość w kontekście spotkań z udziałem mistrzów Polski. Miejsca na finezję brakowało. Na boisku królowała taktyka. Cieplej zrobiło się w 89. minucie, gdy wprowadzony wcześniej Salvador Agra wybijał piłkę z pola karnego. Raków doszukiwał się rzutu karnego, a sędzia Jarosław Przybył  po chwili dobił do telewizora z systemem VAR. Ostatecznie arbiter nie podyktował „jedenastki” i podjął słuszną decyzję. Do rozstrzygnięcia losów rywalizacji potrzebna była dogrywka. Pierwszy kwadrans był podobny do drugiej połowy: królowały dośrodkowania i bezpośrednia gra. Dwie ciekawsze akcje przeprowadzili reprezentanci Półwyspu Iberyjskiego. Wpierw bliski był Carlitos, a kilka chwil później Szumskiego nie zdołał pokonać Agra.

Drugą połowę dogrywki z przytupem starali się rozpocząć miejscowi. Szczepański otrzymał piłkę z rzutu wolnego, huknął z dystansu, ale nie zdołał powtórzyć wyczynu z meczu Pucharu Polski z Lechem, gdy zdobył piękną bramkę na wagę awansu. Sa Pinto na ostatnie minuty wpuścił również Mateusza Praszelika. Adept stołecznej akademii zastąpił na boisku Kucharczyka. Miejscowym wróciły siły. Częstochowianie walczyli o kolejne stałe fragmenty gry. W 112. minucie Daniel Bartl zagrał z lewej strony, najwyżej w polu karnym wyskoczył kapitan miejscowych Andrzej Niewulis i… pokonał Majeckiego. Jakby tego było mało, po 180 sekundach Legia grała w osłabieniu. Wszystko za sprawą drugiej żółtej kartki dla Cafu.

Legia nie zdołała odrobić straty i przegrała 1:2. Mistrzowie Polski ponieśli jednak zasłużoną porażkę. Brak pomysłu przegrał z pomysłem Marka Papszuna, trenera ze stolicy pracującego w Częstochowie już od kwietnia 2016 roku. Nie zmienia to faktu, że odpadnięcie „Wojskowych” w 1/4 finału Pucharu Polski jest wstydem. Zwłaszcza z drużyną z niższej klasy rozgrywkowej. Z ekipą, która od przyszłego sezonu zapewne zasili Ekstraklasę i nie zmieniając kierunku, będzie mogła zamieszać w stawce, bo drużyn imponujących stylem po prostu w Polsce brakuje. A najlepiej pokazuje to wiosną Legia.

Raków Częstochowa - Legia Warszawa 2-1 pd.
Majecki (Malinowski 4. min.), Niewulis (112. min.) - Kucharczyk (30. min.)

Raków: Szumski - Petrasek, Niewulis, Kasperkiewicz - Malinowski (117' Góra), Schwarz, Sapała, Zachara (58' Szczepański), Listkowski (85' Bartl), Kun - Musiolik (95' Friday Eze).

Legia: Majecki - Stolarski, Remy, Jędrzejczyk, Hlousek - Medeiros (75' Agra), Cafu, Antolić, Hamalainen (82' Kulenović), Nagy (46' Carlitos) - Kucharczyk (110' Praszelik).

Żółte kartki: Schwarz, Kun - Cafu, Jędrzejczyk, Carlitos.
Czerwona kartka: Cafu (za drugą żółtą).