Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

22.09.2021 17:30

(akt. 24.09.2021 14:36)

Legia Warszawa wygrała na wyjeździe 3:1 z II-ligowymi Wigrami Suwałki i awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski. Na prowadzenie jako pierwsi wyszli rywale, ale warszawiacy szybko wyrównali, a w drugiej połowie strzelili dwa gole. Bramki dla stołecznego klubu zdobyli Kacper Kostorz, Lirim Kastrati i Mahir Emreli.
Puchar Polski 2021/2022 - I runda
Wigry SuwałkiWigry Suwałki
1 3

(1:1)

22-09-2021 17:30 Suwałki
Krzysztof Jakubik
40'
42'
46'
53'
56'
57'
65'
69'
72'
79'
80'
86'
90'

• 11. Patryk Mularczyk

79'
  • 8. Bartłomiej Babiarz

86'
  • 6. Mikołaj Łabojko

69'
  • 90. Denis Gojko

• 10. Mariusz Rybicki

69'
  • 28. Kamil Adamek

86'

• 33. Piotr Słowikowski

• 14. Kosei Iwao

69'
  • 99. Fahd Aktaou

• 27. Robert Bartczak

• 17. Kacper Zaborski

86'
  • 77. Bartosz Prętnik

• 15. Krystian Ogrodowski

86'
  • 19. Rafał Grzelak

79'
  • 22. Mateusz Sowiński

69'

Zapis relacji tekstowej na żywo

- Konferencja trenera Legii, Czesława Michniewicza

- Wypowiedź szkoleniowca Wigier

- Komentarz Kacpra Kostorza, strzelca pierwszego gola dla Legii

- Rozmowa z Kacprem Michalskim, zdobywcą jedynej bramki dla II-ligowca

- Skrót meczu - wideo

W wyjściowym składzie Legii, na środowe spotkanie w Suwałkach, doszło do dużego przemeblowania. Na Podlasie nie pojechało sporo zawodników, którzy zagrali więcej niż 45 minut w meczu z Górnikiem Łęczna (3:1). Wyjątkami byli Maik Nawrocki i Ernest Muci. Szansę na grę otrzymali więc ci, którzy ostatnio z różnych powodów występowali mniej. Mistrzowie Polski zagrali w ustawieniu z czwórką obrońców. W bramce stanął Cezary Miszta. Po prawej stronie defensywy pojawił się Kacper Skibicki, a po lewej – Mateusz Hołownia. Duet stoperów stworzyli Lindsay Rose oraz Joel Abu Hanna. Rolę środkowych pomocników pełnili Jurgen Celhaka oraz Ihor Charatin. Na prawym skrzydle znalazł się Lirim Kastrati, na lewym – Yuri Ribeiro, a na "dziesiątce" – Rafael Lopes. W ataku wystąpił Kacper Kostorz.

Legioniści starali się narzucić własne tempo od początku meczu. W piątej minucie Hołownia nieźle dośrodkował z rzutu rożnego na bliższy słupek – był tam Kostorz, który główkował tuż ponad poprzeczką. Później rywale przeprowadzili dwa-trzy ataki prawą stroną boiska, a następnie centrowali w pole karne, ale warszawiacy byli czujni. Ciężar gry na swoje barki starał się brać Lopes, który pełnił rolę kapitana, obiecująco w środku pola radził sobie Celhaka, a groźny w ofensywie był Kastrati. Reprezentant Kosowa z łatwością wbiegał w prawy sektor "szesnastki" i szukał wycofującego zagrania do nadbiegającego kolegi. W ten sposób okazje mieli Kostorz i Lopes – pierwszy z wymienionych nieczysto trafił w piłkę, a Portugalczyk oddał płaski strzał tuż obok bramki.

Mistrzowie Polski starali się stopniowo podkręcać tempo. W 23. minucie Hołownia dośrodkował z lewej flanki na środek "szesnastki", Lopes uderzył z głowy, lecz bramkarz Wigier, Hieronim Zoch, popisał się udaną interwencją. Legioniści nieustannie atakowali na bramkę Zocha, stwarzali sobie sytuacje strzeleckie, lecz nie potrafili zamienić ich na gola. W 31. minucie świetną szansę mieli rywale. Kacper Michalski minął Misztę i oddał strzał z ostrego kąta, ale na szczęście trafił tylko w boczną siatkę. Gospodarze zaatakowali odważniej w końcówce pierwszej połowy i w 40. minucie objęli prowadzenie. Miszta odbił piłkę przed siebie po strzale Patryka Mularczyka, momentalnie dopadł do niej Michalski i trafił do siatki po uderzeniu z bliskiej odległości. Na odpowiedź legionistów nie trzeba było długo czekać. Ribeiro podał przed pole karne do Kostorza, który przedryblował Piotra Pierzchałę i oddał fantastyczny strzał w lewy, górny róg bramki. Piłkarze Czesława Michniewicza szukali jeszcze okazji na strzelenie drugiego gola, ale wynik się nie zmienił i po pierwszych 45 minutach było 1:1.

Pierwszą dobrą szansę w drugiej połowie "Wojskowi" stworzyli sobie w 49. minucie. Josue dobrze uderzył z dystansu, ale piłkę na rzut rożny sparował Zoch. Chwilę później bliski zdobycia bramki był Lopes. Piłka po strzale Portugalczyka odbiła się od poprzeczki, a następnie została wybita przez jednego z obrońców. Mistrzowie Polski objęli prowadzenie w 65. minucie. Duży błąd przy golu popełnił Zoch. Bramkarz Wigier chciał wybić piłkę, jednak szybko dobiegł do niego Kastrati i futbolówka po odbiciu od nogi 22-latka wpadła do siatki. Kwadrans później legioniści strzelili trzeciego gola. Kastrati dograł z prawej strony "szesnastki" do Mahira Emrelego, który mocno uderzył pod poprzeczkę i nie dał szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. Dla reprezentanta Azerbejdżanu był to 8. gol w tym sezonie.

W doliczonym czasie gry okazje na zdobycie bramki mieli jeszcze Emreli i Josue. Ale więcej goli już nie padło. Legia wygrała w Suwałkach 3:1 i awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski. W sobotę, 25 września, warszawiacy zmierzą się u siebie z Rakowem Częstochowa w 9. kolejce PKO Ekstraklasy.