Redaktor Jakub WaliszewskiRedaktor Tomasz Zalewski

Jakub Waliszewski, Tomasz Zalewski

23.06.2024 20:00

(akt. 23.06.2024 23:27)

Zakończył się 10. dzień mistrzostw Europy. Wieczorem (godz. 21:00) Szkocja przegrała 0:1 z Węgrami (Stuttgart), a Szwajcaria zremisowała 1:1 z Niemcami (Frankfurt), którzy wygrali grupę A.

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 uczestniczą 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Pierwsze minuty spotkania nie wskazywały fajerwerków. Na boisku było dość spokojnie – nieznaczną przewagę w posiadaniu piłki mieli Szkoci, akcja rozgrywała się głównie w środkowej strefie i niewiele z niej wynikało. W 8. minucie doczekaliśmy się pierwszego zagrożenia pod bramką Szkotów. Węgrzy przeprowadzili szybki kontratak, który mocnym strzałem z dystansu zakończył Bendeguz Bolla, a Angus Gunn z problemami odbił piłkę przed siebie.

Mecz nie należał do najciekawszych. Węgrzy ograniczyli się do bronienia własnej "szesnastki" i kontrataków, których było jak na lekarstwo. Z kolei Szkoci mogli otrzymać medal za liczbę nic nie wnoszących podań, gdyby tylko taka nagroda była przyznawana. Jedni i drudzy robili niewiele, żeby podnieść atrakcyjność spotkania. Świadczyć może o tym również liczba strzałów w pierwszych 40 minutach, gdyż poza uderzeniem Bolli jedynie Rolland Sallai podjął się próby pokonania bramkarza, ale zrobił to bardzo niecelnie.

W końcówce pierwszej połowy Węgrzy znów o sobie przypomnieli, ale tym razem była to zdecydowanie najlepsza okazja. Dominik Szoboszlai dośrodkował z rzutu wolnego na głowę Willi'ego Orbana, a ten główkował w poprzeczkę. "Madziarzy" rozkręcili się nieco w ostatnich minutach, lecz żadna z akcji nie skończyła się golem. Do przerwy było 0:0.

W drugiej połowie obie drużyny były bardziej aktywne, niż w pierwszych 45 minutach. Nie przeniosło się to jednak na jakość gry. Choć akcji było więcej, to trudno mówić o jakimś zagrożeniu, bo zazwyczaj kończyły się stratą piłki w "szesnastce", a częściej w jej okolicach.

Po godzinie gry mecz zaczął przypominać rywalizację w ping ponga. Na sytuację Szkotów momentalnie odpowiadali Węgrzy i tak samo w drugą stronę. Niezmiennie jednak akcje równie szybko paliły na panewce i kończyło się na chęciach. W 69. minucie boiskowe emocje zeszły na dalszy plan. Gunn wpadł z impetem w Barnabasa Vargę, a ten padł bezwładnie na murawę. Doszło do akcji ratunkowej, zawodnika zakryto parawanem i po kilku minutach opuścił boisko na noszach.

Po wznowieniu gry Węgrzy ruszyli do ataku, do końca walczyli o zwycięstwo i dalszy udział na Euro. Najpierw uderzał Andras Schafer, po chwili w sytuacji sam na sam znalazł się Szoboszlai, ale w obu akcjach lepszy był Gunn. Zdecydowanie najbliżej szczęścia okazał się wprowadzony z ławki Kevin Csoboth, gdyż piłka po jego strzale odbiła się od słupka.

W 8. minucie doliczonego czasu Szkocja odpowiedziała jeszcze strzałem Granta Hanleya, przy którym dobrą interwencją wykazał się Peter Gulacsi. "Madziarzy" wykazali się walką do końca i kilkanaście sekund przed końcem meczu zdobyli bramkę na wagę zwycięstwa. Szybki kontratak wykończył Csoboth i przedłużył szansę Węgrów na pozostanie na mistrzostwach Europy.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: SZKOCJA – WĘGRY 0:1 (0:0)
Csoboth (90. min.)

Żółte kartki: McTominay – Styles, Orban, Schafer

SZKOCJA: Gunn – Hendry, Hanley, McKenna – Ralston (83' McLean), McTominay, Gilmour (83' Christie), McGregor, McGinn (76' Armstrong), Robertson (89' Morgan) – Adams (76' Shankland)

WĘGRY: Gulacsi – Botka, Orban, Dardai (74' Szalai) – Bolla (86' Csoboth), Styles (61' A. Nagy), Schafer, Kerkez (86' Zs. Nagy) – Sallai, B. Varga (74' Adam), Szoboszlai

W meczu na szczycie grupy A gospodarze turnieju, Niemcy, zmierzyli się ze Szwajcarami. Początek spotkania okazał się wyrównany, choć gracze Juliana Nagelsmanna byli konkretniejsi. Już w 3. minucie Kai Havertz celnie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale uderzył zbyt słabo, w środek bramki Yanna Sommera. Kilka minut później z lewej strony płasko dośrodkował obrońca VfB Stuttgart, Maximilian Mittelstadt, a strzał Havertza zablokował Ricardo Rodriguez. Potem Robert Andrich trafił do siatki z dystansu, lecz gol nie został uznany z uwagi na wcześniejszy faul Jamala Musiali na Michelu Aebischerze. Decyzja sędziego Daniele Orsato uratowała przede wszystkim Sommera, który powinien obronić strzał pomocnika Bayeru Leverkusen.

W 28. minucie Szwajcaria niespodziewanie objęła prowadzenie. Remo Freuler dośrodkował z lewego skrzydła w pole karne, Dan Ndoye (napastnik Bolonii) znakomicie dołożył nogę i uderzył pod poprzeczkę bramki strzeżonej przez Manuela Neuera. Chwilę później Szwajcarzy mogli podwyższyć prowadzenie, lecz strzał Ndoye’a minimalnie minął słupek. W 41. minucie Antonio Rudiger miał okazję po centrze Toniego Kroosa. Potem, po podaniu od Musiali, próbował Havertz, ale znacznie przestrzelił. W pierwszej połowie Niemcy oddali więcej strzałów (7 do 2), częściej posiadali piłkę (64 proc. do 36 proc.), ale mimo przewagi przegrywali.

Na początku drugiej połowy Breel Embolo dobrze odnalazł się w polu karnym Niemców, ale ci zabrali mu piłkę. Następnie strzał sprzed "szesnastki" oddał aktywny Musiala, lecz Sommer obronił jego uderzenie. Z dystansu próbował również Kroos, jednak znacznie obok słupka bramki Szwajcarów. W 63. minucie próbę wyrównania wyniku podjął David Raum, aczkolwiek – podobnie, jak jego koledzy –uderzył niecelnie. Potem z bliska nad bramką główkował Havertz.

Najlepszą okazję dla Niemiec miał Joshua Kimmich – jego strzał znakomicie zablokował obrońca Manchesteru City, Manuel Akanji. W 82. minucie Sommer wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Kroosa z rzutu wolnego, pod nogi Leroya Sane, który uderzył nad bramką. Chwilę później Neuera pokonał Ruben Vargas, ale sędzia Orsato odgwizdał spalonego. Potem fantastycznie lewą nogą z dystansu uderzył Granit Xhaka, lecz Neuer był na posterunku.

Niemcy dopięli swego dopiero w doliczonym czasie. Raum dośrodkował z lewego skrzydła, a Nicklas Fullkrug pokonał Sommera strzałem głową. Dzięki tej bramce to reprezentacja gospodarzy zajęła 1. miejsce w grupie A i zapewniła sobie możliwość zmierzenia się z teoretycznie słabszym rywalem w 1/8 finału Euro 2024.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: SZWAJCARIA – NIEMCY 1:1 (1:0)