Carlitos 20 kwietnia

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 20 kwietnia – Wygrana z Cracovią

20.04.2021 07:15

(akt. 20.04.2021 00:08)

Dwudziestego kwietnia legioniści grali 13-krotnie. Tego dnia ekipa ze stolicy Polski wygrała sześć ostatnich spotkań.

Ostatni raz legioniści rywalizowali 20 kwietnia dokładnie dwa lata temu. Pokonali 1:0  Cracovię za sprawą Carlitosa. Hiszpan strzelił gola z rzutu karnego w doliczonym czasie drugiej połowy. Zdjęcia można obejrzeć tutaj. Po spotkaniu z krakowskim klubem, Legia awansowała na pozycję lidera po raz pierwszy w sezonie. Ale nie udało jej się jednak zdobyć mistrzostwa. W ostatnich czterech meczach, warszawiacy nie wygrali ani razu i zostali prześcignięci na finiszu ekstraklasy przez Piasta Gliwice.

Pobudka po przerwie

20 kwietnia 2013 roku drużyna z Łazienkowskiej wygrała przed własną publicznością 3:1 z Pogonią Szczecin. Pierwszego gola strzelili przeciwnicy. Legioniści obudzili się w drugiej połowie i dość szybko wyszli na prowadzenie. Rzuty karne wykorzystali bowiem Ivica Vrdoljak oraz Wladimer Dwaliszwili. Ostatniego gola strzelił Tomasz Brzyski, dla którego była pierwsza z pięciu bramek dla stołecznego klubu. Był to wówczas mecz przyjaźni, kibice Legii zasiedli na Żylecie razem z sympatykami Pogoni. Po 70. minucie fani rozciągnęli flagę z napisem Legia. Potem było efektowne racowisko i znowu wielka flaga. Fotoreportaże są dostępne w tym miejscu

- Mecz z Pogonią potraktowaliśmy jak każdy inny i możemy cieszyć się z wygranej. Fajnie, że Wladimer Dwaliszwili strzelił gola w swoje urodziny – to zawsze sprawia, że człowiek jest radosny. Dodatkowo obiecał, że jak będą trzy punkty i strzeli gola, to zaprasza wszystkich na kolację (śmiech). Szczególnie w pierwszej odsłonie, za łatwo przepuszczaliśmy rywali pod własną bramkę, ale teraz już nic nie możemy zmienić. Będziemy chcieli poprawić swoje błędy. Ale najważniejsze, że drużyna umie na to reagować i właśnie dzięki temu potrafiliśmy zwyciężyć. Jeden z rywali trochę podbił mi oko, ale takie są uroki i pamiątki z gry w piłkę - stwierdził Inaki Astiz, który najlepiej z obrońców spisał się w spotkaniu z "Portowcami". W tamtym sezonie zawodnicy Jana Urbana sięgnęli po podwójną koronę: mistrzostwo oraz Puchar Polski.

Dwa samobóje

Minęło 10 lat od rewanżowej rywalizacji w półfinale Pucharu Polski pomiędzy Legią a Lechią Gdańsk. W pierwszym meczu legioniści zwyciężyli 1:0 po trafieniu Michała Kucharczyka. W drugim spotkaniu "Wojskowi" także pokazali pazur i pewnie pokonali rywali 4:0. Bramki zdobyli Vrdoljak i Kucharczyk, padły także dwa gole samobójcze: autorstwa Marcina Pietrowskiego oraz Krzysztofa Bąka. Zdjęcia można pooglądać tutaj. W finale, ekipa prowadzona przez Macieja Skorżę, mierzyła się z Lechem Poznań. Po remisie po 90 minutach i dogrywce, odbyła się seria rzutów karnych, w których warszawiacy wygrali i cieszyli się z trofeum.

Trzecie zwycięstwo z rzędu

Czternaście lat temu Legia odniosła trzecie zwycięstwo w trzecim meczu prowadzonym przez nowego-starego szkoleniowca, Jacka Zielińskiego. Wygrała 3:0 z Koroną Kielce po dwóch golach Piotra Włodarczyka i bramce Aleksandara Vukovicia. Fotoreportaże są dostępne tutaj i tutaj. Zieliński osiągnął cel, wywalczył 3. miejsce, które dawało brązowy medal MP. Pod koniec kwietnia doszło do zmiany na stanowisku prezesa, Piotra Zygę zastąpił Leszek Miklas, dotychczasowy wiceprezes i dyrektor generalny. Zaczął poszukiwania nowego trenera. - Miniony sezon w ocenie zarządu był rozczarowaniem. Jacek Zieliński tchnął w zespół nowego ducha, ale niestety najważniejsze spotkania były przegrane – stwierdził. Przy Łazienkowskiej nadchodził czas Jana Urbana, w przeszłości świetnego napastnika, reprezentanta Polski, który wracał po latach z Hiszpanii i w ojczyźnie stawiał pierwsze kroki w pracy z seniorami.

Krok w drodze po dublet

W połowie marca 2002 roku legioniści mogli krzyknąć „Mamy lidera!”. Na Łazienkowską przyjechała Wisła i obie drużyny stworzyły bardzo emocjonujące widowisko. Minimalnie lepsza okazała się Legia, która wygrała 1:0 po golu Bartosza Karwana. Pokonała "Białą Gwiazdę" pierwszy raz od 4 lat. Wynik mógł być wyższy, ale w pierwszej połowie rzutu karnego nie wykorzystał Tomasz Sokołowski. Bitwa została wygrana, ale wojna wciąż trwała. Legia złapała wiatr w żagle, wygrała dwa kolejne spotkania, zatrzymała się dopiero w Katowicach, gdzie zremisowała (3:3). Równo 19 lat temu pokonała 1:0  Pogoń Szczecin po trafieniu Cezarego Kucharskiego.

Przedsmak przed rewanżem

Dwudziestego kwietnia 1991 roku legioniści mierzyli się u siebie z Olimpią Poznań, w lidze. Spotkanie miało miejsce po pierwszym meczu półfinałowym PZP z Manchesterem United, a przed rewanżem z "Czerwonymi Diabłami". Wówczas stołeczny klub zremisował z poznaniakami 1:1. Gola dla "Wojskowych" strzelił Wojciech Kowalczyk, a bramkę dla rywali - Grzegorz Mielcarski.

Koniec marzeń

Wszystko, co najistotniejsze dla finiszu sezonu 1985/1986, wydarzyło się 12 kwietnia w Zabrzu. Legia miała punkt przewagi nad Górnikiem, ale w zanadrzu mecz na jego terenie. Rywale wygrali 3:0 po golu Marka Majki i dwóch trafieniach Jana Urbana. Trzy ostatnie kolejki były już tylko formalnością. Legioniści pokonali u siebie Lechię Gdańsk (2:0), ale cała ich nadzieja opierała się na tym, że Widzew odbierze punkty górnikom, a ten ponownie uległ im w Łodzi. Straciwszy szansę na tytuł, dokładnie 35 lata temu, sami przegrali na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec (0:1). A że zabrzanie równocześnie wygrali w Poznaniu, już w przedostatniej kolejce sprawa tytułu mistrzowskiego była rozstrzygnięta.

Porażka ze Śląskiem

Ligę w rozgrywkach 1976/1977 wznowiono pod koniec lutego. Po ograniu broniącej tytułu mistrzowskiego Stali Mielec, Legia całkowicie się zatraciła. Cztery kolejne porażki (pierwsza 0:2 na wyjeździe z Widzewem, a ostatnia 0:1 w stolicy, 44 lata temu, z kroczącym po mistrzostwo Polski Śląskiem Wrocław) zepchnęły ją na 12. miejsce w tabeli. Spadek "Wojskowym" nie groził, ale awans do europejskich pucharów – również.