Legia dziesiąta w Pro Junior System

Źródło: Legia.Net, łączy nas piłka

18.05.2021 11:15

(akt. 18.05.2021 11:29)

Legia Warszawa zakończyła sezon ligowy 2020/2021 na pierwszym miejscu w tabeli. W klasyfikacji Pro Junior System zajęła natomiast dziesiątą pozycję. Nagrody pieniężne, za PJS, trafiają do pierwszych pięciu klubów.

Mistrzowie Polski zgromadzili 2148 punktów, ponad połowę z nich zdobył Michał Karbownik, który od stycznia reprezentuje Brighton. Prawie 1000 "oczek" wywalczył 19-letni Cezary Miszta. Legioniści nie mogli brać pod uwagę punktów Macieja RosołkaKacpra Skibickiego, Szymona Włodarczyka oraz Jakuba Kisiela. Młodzieżowiec musi bowiem rozegrać pięć meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej i spędzić na murawie przynajmniej 270 minut. Gdy spełni te wymagania, to każda minuta na boisku jest warta jeden punkt. Podwójnie punktowane są minuty wychowanka (minuta = dwa punkty). Do systemu nie były też wliczane "oczka", jakie powinien uzbierać Bartosz Slisz. Choć pomocnik posiadał status młodzieżowca, to urodził się w 1999 roku i dlatego jego udział w meczach nie był uwzględniany w Pro Junior System.

Zawodnicy mogli także punktować w meczach reprezentacji. Minuta młodzieżowca w spotkaniu kadry do lat 21 to punkt (w przypadku wychowanka - dwa punkty). Gdy młodzieżowiec wystąpi w pierwszej reprezentacji, to jego każda minuta spędzona na boisku odpowiada trzem punktom (w przypadku wychowanka – czterem punktom). Ale do klasyfikacji nie wliczają się m.in. mecze w Lidze Narodów oraz spotkania towarzyskie.

W Pro Junior System wygrał Lech Poznań (9594 pkt.). Druga jest Pogoń Szczecin (5680 pkt.), a trzecie – Zagłębie Lubin (4808 pkt.). Na czwartym miejscu w PSJ znalazła się Wisła Kraków (4423 pkt.), a na piątym – Górnik Zabrze (4354 pkt.). Przypomnijmy, że nagrody pieniężne otrzymają drużyny, które na koniec sezonu uplasowały się w czołowej piątce zestawienia.