Rok pracy Aleksandara Vukovicia

Logo Legia.Net

Redakcja Legia.Net

Źródło: Legia.Net

02-04-2020 / 00:00

(akt. 03-05-2020 / 21:35)

Aleksandar Vuković pracuje z drużyną od roku, nie licząc oczywiście wcześniejszych epizodów w roli trenera-ratownika. Zespół objął po Ricardo Sa Pinto, 2 kwietnia 2019 roku.

Początkowo wydawało się, że popracuje do końca sezonu i zastąpi go ktoś bardziej doświadczony. Stało się inaczej. Dziesiątego maja otrzymał od Dariusza Mioduskiego kredyt zaufania, kontrakt i obietnicę poważnej szansy.

Wracając z maja do kwietnia, to już dzień po nominacji, poprowadził zespół przeciwko Jagiellonii Białystok. Początek był efektowny, bo Legia wygrała 3:0. Zwyciężała także w trzech kolejnych spotkaniach (2:1 z Górnikiem, 3:1 z Pogonią, 1:0 z Cracovią). Nie udało się jednak obronić mistrzostwa Polski, na co złożyła się przede wszystkim seria 4 meczów bez wygranej w 4 ostatnich kolejkach.

Na Aleksandara Vukovicia spadła ogromna krytyka, która tylko rosła. Po dwóch porażkach z rzędu (1:2 z Lechią i 0:2 z Piastem) wzniosła się na wyżyny i gdyby nie cierpliwość właściciela klubu, zapewne zostałby zwolniony.

Prezes Mioduski zapewniał, że nie było takiego tematu i dziś nie żałuje. Momentem zwrotnym było odwrócenie wyniku meczu z Lechem Poznań (2:1), Następnie przyszły kolejne wygrane, w tym ta najbardziej efektowna, 7:0 z Wisłą Kraków

Zdarzały się potknięcia, ale nawet w tych przegranych meczach na styl i zaangażowanie drużyny mało kto narzekał. Z formą wystrzelił Jarosław Niezgoda, którego korzystnie wytransferowano. Udanie zastąpił go Jose Kante. Liderem drużyny stał się Luquinhas. Młodzi piłkarze zaczęli odgrywać ważne role - Michał Karbownik jest rewelacją na lewej obronie, a Maciej Rosołek strzelał ważne gole. Do szczytu doprowadzeni zostali Domagoj Antolić i Marko Vesović. Przykładów można dać więcej. Legia była silna, wiosną regularnie powiększała przewagę, która na dziś wynosi 8 punktów. Na razie jedynym rywalem, którego nie można pokonać, jest koronawirus.

Vuković ma kontrakt do końca sezonu z opcją przedłużenia o 12 miesięcy. Warunkiem koniecznym jest odzyskanie przez Legię mistrzostwa Polski.

BILANS ROKU VUKOVICIA
 MECZEWYGRANEREMISYPORAŻKIBRAMKIPUNKTYŚR. PUNKTÓW
OGÓŁEM472791182-38901,97
U SIEBIE24155451-17502,08
WYJAZD23124731-21401,74
EKSTRAKLASA362151069-35681,89
EUROPEJSKIE PUCHARY83416-1131,63
PUCHAR POLSKI33007-293,00

Kiedy na początku sezonu zapytaliśmy Was, co sądzicie o pracy Vukovicia. Oddaliście prawie 12 tys. głosów, ale obrońców i pozytywnie go odbierających było bardzo mało. 

Ciekawi jesteśmy obecnego zdania, dlatego zapraszamy do głosowania w ankiecie, poniżej i na stronie głównej.

Ankieta

Głosował: nie

Aleksandar Vuković trenuje Legię od roku. Jak teraz oceniasz jego pracę?

35.14% Bardzo dobrze

51.23% Dobrze

11.86% Przeciętnie

0.73% Źle

1.04% Bardzo źle

QUIZ Co wiesz o Aleksandarze Vukoviciu?

Komentarze (77)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Patrząc się całościowo na rok pracy naszego trenera to warto podkreślić, że choć początki nie były zbyt obiecujące to w nowym sezonie za trenerem przemawiały wyniki (plus oczywiście wysoka skuteczność naszych napastników, dobre transfery i ładny styl gry) co przełożyło się na tytuł mistrza jesieni w ekstraklasie (i miejmy nadzieję, że w końcowym rozrachunku przełoży się na tytuł Mistrza Polski). Poza tym jednak jest to też wynik konsekwentnej i mądrej polityki naszego sztabu szkoleniowego, pionu sportowego (mam tutaj na myśli zbudowaną pod rządami nowych właścicieli bardzo dobrą siątkę skautów, która wyłowiła paru niezłych zawodników).
Jedyne czego w tej chwili brakuje to nowoczesna baza treningowa (ten projekt aktualnie zbliża się do końca co pozwoli na znaczący postęp jeżeli chodzi o rozwój naszych wychowanków oraz projekt z którymi wiąże się w Legii szczególnie duże nadzieję czyli LegiaLab). Oprócz tego jedyne czego nam brakuje w naszym projekcie to zagospodarowanie wolnej przestrzeni przy stadionie Legii od strony ulicy Czerniakowskiej (chodzi tutaj o budowę 2 boisk dla najmłodszych roczników oraz odkupienie po odpowiedniej cenie od miasta (ewentualnie przepisanie na stałe) działki na której stoi stadion Legii tak żeby był on własnością klubu. I tyle w temacie :)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
I w.końcu grę Legii aż przyjemnie się ogląda
Generał broni
 • 0 / 0
Ale fajnie, że sie myliłem - to moja wersja na dziś. Na "jutro" nie potrafię, ale jak przyjdzie "jutro", to spróbuję sie wykazać opinią na ten "dziś" z przyszłości..
Marszałek Polski
 • 2 / 1
Na początku sezonu nie wziąłem udziału w ankiecie, bo uznałem że za wcześnie na formułowanie opinii.
Teraz już tak - bardzo dobrze. Kliknąłem w tę ocenę z satysfakcją i mam dodatkowo poczucie że nie uległem głupim emocjom jakiś rok temu.
Generał broni
 • 1 / 0
Powściągliwość, to czasem zaleta
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Właśnie. Prysznic, szklanka zimnej wody... a nie od razu że ten...
Mamy tendencje, żeby szybko oceniać, przywilej kibica;-) Ale prawdą jest, że można czasami komuś wyrządzić krzywdę... Najważniejsze jednak jest to, żeby ludzie rządzący klubem umieli trzymać rękę na pulsie. To trudne. Czasami kogoś zbyt szybko wyrzucą, nie dając mu szansy, innym razem czekają nie wiadomo na co i wszystko się sypie... Najłatwiej oceniać z perspektywy czasu i się mądrzyć;-) No ale ocena kibica niczego nie zmieni, najwyżej wywoła jakąś dyskusję na forum i kilka niepotrzebnych słów padnie, natomiast decydenci muszą się mierzyć z konsekwencjami swoich decyzji...
Jaki podpis pasuje do zdjęcia przy trzecim pytaniu? Może "Zaraz dostanę naklejkę Dzielny Pacjent"?
No, mogę mieć satysfakcję i dumnie wypinać netową pierś do wirtualnego odznaczenia, ponieważ od początku sezonu, od meczu na Ł3 z Grekami wspierałem Vuko porównując go do Drago, co zresztą się potwierdziło. Tylko należało mieć oczy szeroko otwarte i chłodny analityczny umysł, a nie kierować się uprzedzeniami powodowanymi sympatią od odstawianych piłkarzyków. Kilku netowych mądrali kazało mi z tego powodu spierd...ć z LegiaNet. Napiszę, że nawet brak mistrzostwa nie powinien powodować zwolnienia Aleksandra. Pod jego batutą Legia gra nowocześnie,ładnie dla oka, dominuje na boisku. Trener wprowadza młodych Polaków, czym wpisuje się w model funkcjonowania klubu. Ja obecnego trenera widzę na lata w Legii.
Przyznaję, że jesteś jednym z niewielu konsekwentnych i brawo za to!
Pozdrawiam
~as220
 • 1 / 0
Kozulj rozwiązał kontrakt z Pogonią, ciekawy zawodnik.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jeszcze trochę ta epidemia potrwa i takich okazji może być więcej
Generał broni
 • 0 / 0
Oby okazjami nie okazali się nasi zawodnicy
Nadal nie dowierzam ale kredyt zaufania wiekszy. Powodzenia
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Szkoda że nie ma.póki co szansy udowodnić
Generał
 • 3 / 2
Na dzisiaj to ocena dobrze za wysoko, ale przeciętnie zaś za nisko. Dlatego wystawię swoją ocenę na dzisiaj czyli umiarkowanie pozytywną z szansą na dobrą.
Generał brygady
 • 2 / 2
Zaczął słabo. Przegrał Mistrza. Ale teraz są postępy. Może coś z tego być.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Nadrobi dubletem
Trudno winić Vuko za utratę ubiegłorocznego tytułu. Przejął drużynę całkowicie rozsypaną. Sprawę zaciemniła seria kilku zwycięstw zaraz po objęciu pracy przez Vuko. Załamanie przyszło po porażce z Piastem. To pokazuje jak słaba była tamta drużyna i jak potrzebne było oczyszczenie szatni.
Generał brygady
 • 1 / 1
Pożyjemy zobaczymy.
Podporucznik
 • 1 / 0
No to ta też jest słaba skoro ma tyle samo punktów co tamta po 26 kolejkach.
Z pucharów też odpadła.
Okuka też zaczynał słabo.
~Maniek78
 • 2 / 3
Spokojnie narazie nic jeszcze nie wygrał ale fakt wyniki są lepsze.Potrafił przekonać piłkarzy do bardziej intensywnej gry większego pressingu w środkowej strefie.Mnie brakuje tego aby drużyna naciskała mocniej już na obrońcach rywali w fazie kiedy rozgrywają.Dobrze by było abyśmy nauczyli się wychodzić z piłką od obrony kiedy rywal presuje.Na nasza ligę wystarczy prawdziwy sprawdzian będzie w europejskich pucharach.
"Prawdziwy sprawdzianw pucharach" - ale Vuko już miał taki sprawdzian i tylko należy żałować, że przygłupi Nagy asystował przy straconej w ostatnich minutach bramce z Rangers'ami a nie przeszkadzał przy dośrodkowaniu,to Vuko, kto wie, awansowałby do fazy grupowej LE. No i Legia zagrała w dziesięciu, bo "maszyna" Cafu był nieobecny na boisku,znaczy obecny ciałem,grą poza.
Na szczęście dla Legii obu piłkarzyków - sabitażystów już nie ma w Legii to i nasze szanse wzrosły.
Generał broni
 • 1 / 1
No i nie ma architekta gry ofensywnej czyli Kulenovica, Całe szczęście.
~PoMistrzostwa
 • 2 / 3
Pogoń rozwiązała za porozumieniem stron kontrakt z Kozuljm i Spiridionoviciem. Brałbym do Legii tego drugiego od 1 lipca bo to jeden z najlepszych ofensywnych piłkarzy w lidze. Nad tym pierwszym też można się zastanowić.
Generał broni
 • 3 / 1
No to jeszcze powinieneś wskazać skąd brać kasę na te ruchy. Legia też raczej będzie rozwiązywała niektóre kontrakty bo nie jest mennicą państwową i nie może nadrukować sobie kasy.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Póki co lepiej siesię wstrzymać bo nie wiadomo ile to potrwa. A jeszcze takich ciekawych okazji może być trochę
Boras, mennica nie drukuje, a wybija. Ale co do braku kasy to pełna zgoda. Teraz priorytetem powinno być podpisanie nowej umowy z Karbownikiem. Pogoń zrezygnowała z przedłużenia kontraktu z Kozulijem. Ten drugi to nie Spiridonović, a Benyamina, dużo słabszy zawodnik.
Generał broni
 • 0 / 2
A kto drukuje? Tylko nie mów o sędziach.
Młodszy chorąży
 • 3 / 0
Drukuje Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Generał broni
 • 1 / 0
Ok, dzięki, dobrze wiedzieć, bo jeśli mennica bije, to będę ją omijał z daleka.
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Przy Sanguszki, adres niedaleko stadionu tego drugiego, dużo słabszego klubu.
Ostatnio zaczął drukować NBP mimo, ze nie ma drukarek. :) dołączył do wielkich tego świata Fed, BOJ, ECB czy BOE. Można ? Można :)
Generał dywizji
 • 2 / 2
Przyznaję, że będąc początkowo optymistą co do Vuko, z czasem straciłem nadzieję na sukces z tym trenerem. Zdawałem sobie sprawę, że potrzebuje czasu, żeby ogarnąć drużynę, ale straciłem wiarę, że ogarnie. Na dodatek te niezrozumiałe zagrywki z Kulenoviciem. Rozumiałem, że Carlitos mu nie pasuje z jakichś powodów, ale był jeszcze Kante! Przeszedłem do frakcji malkontentów.
Dziś posypuję głowę popiołem! Po prostu Vuko potrzebował więcej czasu, żeby ułożyć klocki po swojemu. Mnie zabrakło cierpliwośći. Na szczęście Mioduskiemu nie zabrakło. Przepraszam Vuko!!!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
masi daj spokój, a jak mu się za pół roku noga powinie i wywalą go z klubu, to napiszesz, że na początku był słaby, później jednak dobry, ale ostatecznie jednak nie aż tak dobry jak myslałeś?" Na początku" jego pracy graliśmy słabo i tyle, a skoro graliśmy słabo i w dodatku miał te niezrozumiałe decyzje, to człowiek jeszcze bardziej się irytował( nikt nie wie tego, czy te decyzje były słuszne, czy nie, bo mogły np. decydować o tym, czy Legia mogła pójść dalej w LE lub nie, bo co by było gdyby:)).
Ja mam takie trochę inne zdanie, punkty, gole oczywiście fajnie, idziemy po mistrza, ale dla mnie wyznacznikiem są eliminacje europejskie i niestety jedne zawalił więc poczekam na następne. Mnie interesują puchary, bez nich nasza dominacja w tej marnej lidze niewiele znaczy, bo my bez pucharów nie znaczymy nic piłkarsko w Europie. Mamy co roku ciągłą jedną bolączkę i czekam na trenera któremu w końcu tą bolączkę uda się ogarnąć, ta bolączka to przygotowania letnie i eliminacje europejskie w których gramy piach. Być może uda się to Vuko i oby bo dość już zmian trenerskich co roku, ale niestety bez pucharów ani rusz.
Masi

"Rozumiałem, że Carlitos mu nie pasuje z jakichś powodów, ale był jeszcze Kante! "

Sęk w tym że Kante był na Pucharze Narodów Afryki, a po powrocie potrzebował trochę wolnego czasu na odpoczynek a później treningów z drużyną by dojść do odpowiedniej formy.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Jamm. Ja tylko uczciwie pokajałem się z mojej huśtawki nastrojów wobec Vuko. Oczywiści, że dopiero awans lub jego brak, do fazy grupowej będzie miernikiem (już chciałem napisać probierzem ;-) wartości tej drużyny. Ale tak naprawdę, to w tym sezonie wszystko będzie loterią. Przygotowaniami nie będą rządzić trenerzy czy prezesi, ale koronawirus. Więc nic nie będzie obiektywne. Nie oceniał bym Vuko po tych eliminacjach. O ile się odbędą...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Probierzem? Dopiero byłoby po michałkach...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
masi
oczywiście teraz sytuacja jest jaka jest, mi bardziej chodziło o te "normalne możliwości przygotowania się do eliminacji w czasie letnim".
Generał dywizji
 • 0 / 0
Pytanie tylko, o którym lecie mówimy? Najbliższym? Wątpię. A co będzie dalej???
Pułkownik
 • 0 / 0
ciekawe czy będzie mu dane osiągnąć sukces? Liga jest totalnie rozjechana, może coś kiedyś zostanie dobrane do końca. PP - tu sprawa jest jeszcze gorsza
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wznowią i Vuko leci po dublet
Pułkownik
 • 0 / 0
czego i tobie i sobie życzę bardzo. Jak przesunięto ME to sprawa wygląda trochę optymistyczniej. Jak w takiej sytuacji utrzyma w kondycji zawodników ?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Zawodnicy to też nie są małe dzieci i sami powinni utrzymywać kondycję. Mam nadzieję że się przyłożą bo przy ewentualnym wznowieniu rozgrywek możemy dobrym przygotowaniem wygrywać mecze. A już końcówka sezonu i nie ma miejsca na potknięcia. Inne kluby mogą mieć gorsze sytuacje finansowe i organizacyjne więc trzeba to wykorzystać
Co wy dajecie to samo pytanie znowu?
Rozumiem, że wyniki trochę nie po waszej myśli wyszły, ale dajcie na luz.
Jest tam słowo - klucz. Jak oceniasz TERAZ. Wiesz, trochę się zmieniło;-) Popatrz na wyniki aktualnej ankiety, widać różnicę.
Porucznik
 • 2 / 1
Szkoda meczu z Glasgow Rangers, szkoda że uparł się na swojego brate Kulenovicza. Lubię sobie oglądać skrót dostepny na cda, puszczam sobie jakaś fajną ulubioną muzykę i odtwarzam. zagraliśmy bardzo ambitnie z silniejszym przeciwnikiem, który nadal jest w play offach pucharu uefa. Zresztą kto wie na ile czasu był to ostatni mecz w pucharach ...
Dwumecz z Rangers przegraliśmy w Warszawie, tamten mecz powinniśmy wygrać. W rewanżu Rangers mieli ogromną przewagę i byli po prostu lepsi.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Nie ma co gdybać
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Było minęło, dałby Carlitosa to może byśmy strzelili jedną więcej a trzy stracili. Takie to gdybanie
Pułkownik
 • 4 / 1
Wydaje mi się że Vuko miałby duże poparcie od samego początku swej pracy gdyby nie historia z Carlitosem i Kulenovicem. Do dziś nie do końca rozumiem komu i czemu miała służyć ta rozgrywka.
Gdyby postanowiono wtedy sprawę jasno Vuko miałby dużo łatwiejsze życie i u kibiców i u dziennikarzy.
Szkoda że wtedy tak się nie stało bo okazal się przecież niezłym szkoleniowcem.
Generał broni
 • 5 / 1
Jeśli Vuko w rezultacie okazał się dobrym trenerem, to widocznie historia historia z Carlitosem i Kulo nie była zagrywką, tylko świadomym wyborem i poszukiwaniem najlepszego rozwiązania.
Łatwo jest twierdzić że jak by zrobił inaczej, to było by lepiej, bo to jest nie do sprawdzenia. A może było by gorzej? Ja widząc jaki charakter ma Vuko ufałem że postępuje zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i interesem zespołu. Później tak postępował o czym świadczą opinie zawodników o atmosferze w szatni i samym trenerze.
Generał broni
 • 2 / 0
@Boras

Sorry stary ale zagrywka z Kulenovicem to była dywersja i nic tutaj Vuko nie tłumaczy. Carlitos był jaki był, ale dawał zdecydowanie więcej niż Kulenovic. Do dzisiaj mam wewnętrzne przekonanie, że z Carlitosem w składzie mieliśmy szansę przeskoczyć Rangers. Kulenovica zapamiętam jako największego drewniaka i łamagę w Legii, w ostatnich latach.
Pułkownik
 • 0 / 0
Baron
Cholernie nie lubię tak oceniać ludzi ale... trudno się z Tobą nie zgodzić .
Nazwijmy to tak - orłem w Legii to on nie był i do dziś nie rozumiem jakie Vuko miał zamiary wobec Kulenovica.
Młodszy chorąży
 • 4 / 0
Szybko poskładał drużynę po czyszczeniu szatni rok temu. Jak na początkującego trenera wręcz bardzo szybko.
Myślę, że nie jeden bardziej doświadczony trener powtarzałby, że "po takiej rewolucji potrzeba czasu"...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Bo zna klub od podszewki. Zna szatnię, zna realia i możliwości finansowe. Idealny trener dla nas. Przyjdzie taki zza granicy i ma gdzieś czy wypromuje młodych, czy Legia zarobi, najważniejsze to tu i teraz żeby obronił się wynikami jako trener.
Generał broni
 • 2 / 5
Po trzech miesiącach było tysiące "opinii" (negatywnych) po roku 3. Wniosek? Wolimy gnoić niż chwalić.
Boras,
powoli, spójrz, o której godzinie pojawił się artykuł i o której sam napisałeś, niektórzy jednak śpią:-) Chociaż wiadomo, że częściej przywalamy niż chwalimy, tak już jest...
Pozdrawiam
Generał broni
 • 0 / 2
Kwarantanna powoduje przesunięcie aktywności dobowej. Nie zwróciłem uwagi na godziny, ale rzeczywiście gnojenie przychodzi łatwiej niż myślenie pozytywne.
Kapitan
 • 0 / 1
No to dla przeciw wagi, ja w niego wierzyłem i się cieszyłem że jest trenerem. Jestem mocno za opcją trenera który się może identyfikować z Legią, a poprzednie opcje były załamujące. Choć w Pinto też na początku wierzyłem, ale gra była coraz gorsza. Styl który forsował nie przystoi Legii.
U Vuko właśnie ważny jest styl który sprawia że chce sie oglądać mecze. Wieszanie psów na nim zaczęło się jak na początku sezonu przegraliśmy kolejny mecz, tym razem z Piastem.
Ale już w tamtym meczu było widać że coś się ruszyło, to był tamten moment a nie wg mediów Lech.
Legia mimo porażki, grała dobra piłkę, w 1 połowie miala chyba 4 świetne sytuacje, w tym pudło na pusta bramkę.
Tamten mecz jak i późniejsze obnażył tylko jeden duży mankament, skuteczność. Reszta zaczynała fajnie wyglądać.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jednak tonie po meczu z lechem punktowo ruszyło
Na początku bylem zalamany ale teraz to chyba najlepsza opcja. Cieszy mnie ze gra wiecej Polakow I daje szanse mlodym.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
I oby tak to wyglądało. Jeszcze jak będzie to miało przełożenie na MP i PP a później w europucharach to świetna sprawa
~P
 • 1 / 0
Od jakiegoś czasu ktoś wam hakuje te sondy. Wyniki są czasami baaaardzo dziwne
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Nikt nie hakuje. Zbierają się antylegijne zakompleksione szczurki i glosują
Pół Poznania tutaj siedzi i kibice z innych klubów, więc sondy są jakie są.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Bieszczady
To zależy z.kim aktualnie gramy w następnej kolejce, wtedy populacja kibiców tego klubu się tu zwiększa
Mam nadzieję, że w przypadku Vuko sprawdzi się powiedzenie: Od zera do bohatera.Byłem z tych wątpiących, ale zaczął mnie przekonywać i bardzo mnie to cieszy.
Powodzenia!
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Miał być do lata, będzie na lata
Niech się stanie!
Pozdrawiam
W odróżnieniu od poprzednich trenerów ; - )
Przydałaby się w końcu taka odmiana, przyznacie chyba?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Oczywiście że by się przydała. Trochę ironia losu by wyszła i niezły paradoks ale oby tak było
Może w końcu nam się trafi...
Pozdrawiam