Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Tomasz Zalewski

Maciej Ziółkowski, Tomasz Zalewski

05.07.2024 23:00

(akt. 06.07.2024 00:27)

Zakończyła się 1/8 finału mistrzostw Europy, trwają ćwierćfinały. W piątek (5.07) Hiszpania wygrała po dogrywce z Niemcami (2:1), a Portugalia przegrała w rzutach karnych z Francją. W sobotę (6.07) Anglia będzie rywalizować ze Szwajcarią (godz. 18:00), a Holandia spotka się z Turcją (godz. 21:00). Przypominamy o zabawie w Typera.

Turniej w Niemczech, z udziałem 24 reprezentacji, zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. Do 1/8 finału awansowały dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie turnieju zremisowali z Francją (1:1), zajmując ostatnie miejsce w grupie D, z której nie wyszli jako jedyni. Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie było żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Hiszpania mogła objąć prowadzenie już w 50. sekundzie piątkowego ćwierćfinału z Niemcami, po ładnej akcji, zakończonej strzałem Pedriego (złapany). Potem pomocnik Barcelony został sfaulowany przez Toni'ego Krossa, skorzystał z pomocy medycznej, ale po powrocie do gry położył się na murawie i nie był w stanie kontynuować rywalizacji. W 8. minucie zmienił go Dani Olmo, późniejszy bohater.

Z czasem spotkanie się wyrównało, obie drużyny miały lepsze momenty w ofensywie, dość często gra toczyła się od jednego do drugiego pola karnego. Gospodarze turnieju atakowali skrzydłami, zawodnicy Luisa de la Fuente próbowali zaskakiwać z dystansu. W 23. minucie Manuel Neuer złapał mocny strzał Aymerica Laporte zza "szesnastki", w tzw. międzyczasie Unai Simon obronił dwa uderzenia Kai'a Havertza.

W końcówce pierwszej połowy więcej do powiedzenia mieli Hiszpanie, którzy częściej posiadali piłkę, wypracowali 3 – 4 ciekawsze sytuacje, starali się tworzyć zagrożenie na bokach, ale brakowało konkretów.

Tuż po przerwie bliski szczęścia był Alvaro Morata, który otrzymał płaskie podanie od Lamine Yamala, dobrze przyjął futbolówkę, ale jego uderzenie na wślizgu przeleciało nad poprzeczką. Hiszpania dążyła do objęcia prowadzenia, co osiągnęła w 51. minucie. Yamal pojawił się po prawej stronie pola karnego i precyzyjnie zagrał na 15. metr, do Olmo, który skutecznie uderzył z tzw. pierwszej piłki w lewy, dolny róg.

Niemcy chcieli wyrównać, zaczęli przeważać i tworzyć więcej sytuacji. W jednej z akcji Niclas Fullkrug trafił z 6. metra w słupek, później Havertz nieudanie lobował, a w 89. minucie zespół Juliana Nagelsmanna doprowadził do remisu i dogrywki. Joshua Kimmich zgrał głową do Floriana Wirtza, który tak uderzył, że piłka odbiła się od dalszego słupka i wpadła do siatki.

Dogrywka okazała się dość wyrównana, doszło do walki i trochę ciekawszych akcji w ofensywie. Gdy wydawało się, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebne będą rzuty karne, to w 119. minucie Hiszpania ponownie objęła prowadzenie, tym razem za sprawą Mikela Merino, który udanie główkował po precyzyjnym dośrodkowaniu Olmo i wprowadził "La Furia Roja" do półfinału.

1/4 FINAŁU EURO 2024: HISZPANIA – NIEMCY 2:1pd.
Olmo (51. min.), Merino (119. min.) – Wirtz (89. min.)

Żółte kartki: Le Normand, Torres, Simon, Carvajal, Rodri, Morata, Ruiz – Rudiger, Raum, Andrich, Kroos, Mittelstadt, Wirtz, Undav
Czerwona kartka: Carvajal (120. min., Hiszpania, za dwie żółte)

HISZPANIA: Simon – Carvajal, Le Normand (46' Nacho), Laporte, Cucurella – Ruiz (102' Joselu), Rodri, Pedri (8' Olmo) – Yamal (63' Torres), Morata (80' Oyarzabal), Wiliams (80' Merino)

NIEMCY: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah (80' Muller), Raum (57' Mittelstadt) – Can (46' Andrich), Kroos, Gundogan (57' Fullkrug) – Musiala, Havertz (91' Anton), Sane (46' Wirtz)

W drugim piątkowym spotkaniu zmierzyły się reprezentacje Portugalii i Francji. Obie drużyny rywalizowały m.in. na Euro 2020 (2:2 w fazie grupowej), a przede wszystkim w finale wygranego przez Portugalczyków Euro 2016 (1:0 po golu Edera w dogrywce). Euro 2024 jest zatem trzecim kolejnym europejskim czempionatem, na którym te zespoły grały przeciwko sobie.

Pierwszy kwadrans upłynął spokojnie. Żadna z drużyn nie stworzyła dogodnej okazji do zdobycia bramki. W 16. minucie pierwszy strzał oddał Bruno Fernandes, piłka po rykoszecie opuściła plac gry. Chwilę później z daleka uderzył Theo Hernandez, ale dobrze interweniował bohater meczu 1/8 finału, Diogo Costa. Potem Rafael Leao przeprowadził świetną indywidualną akcję, lecz jego płaskie dośrodkowanie wybił francuski obrońca. Przed końcem pierwszej połowy niecelnie z rzutu wolnego huknął Fernandes.

Zgodnie z przewidywaniami, pierwsza połowa nie porwała. Jedyny celny strzał oddał Hernandez. Portugalczycy nie zmusili Mike’a Maignana do obrony choć jednego uderzenia. Dobrze grał stoper Francji, William Saliba, który wiele razy skutecznie interweniował.

W 50. minucie Costa z łatwością obronił uderzenie sprzed pola karnego Kyliana Mbappe. Potem obiecującą kontrę Francuzów zmarnował zbyt lekkim podaniem Antoine Griezmann. Następnie znakomitą interwencją popisał się Jules Kounde, który w ostatniej chwili wybił piłkę sprzed nogi Leao. Po godzinie gry pierwszy strzał celny dla Portugalii oddał Fernandes, lecz Maignan się z nim uporał. Moment później chybił Joao Cancelo, a następnie z bliska uderzał Vitinha, aczkolwiek bramkarz AC Milan znów udanie interweniował.

W 66. minucie Ruben Dias wślizgiem spowodował, że strzał Randala Kolo Muaniego ominął słupek bramki strzeżonej przez Costę. Potem indywidualną akcję Ousmane’a Dembele mógł wykorzystać Eduardo Camavinga, lecz minimalnie chybił. Wejście Dembele ożywiło grę Francuzów – chwilę potem uderzył obok bramki Maignana. W końcówce drugiej połowy N’Golo Kante uderzył z dystansu. W doliczonym czasie dwukrotnie strzelał Mbappe – raz niecelnie, raz zbyt lekko, by pokonać Costę.

Pierwszą dogodną sytuację w dogrywce miał Cristiano Ronaldo, lecz fatalnie spudłował z siedmiu metrów. Następnie dobrą okazję wypracowali zawodnicy Didiera Deschampsa, ale strzał Mbappe został zablokowany. Świetną indywidualną akcją znów popisał się Dembele. W 102. minucie Dayot Upamecano zablokował uderzenie Leao z bliska.

Bardzo aktywny był wprowadzony w trakcie meczu z ławki rezerwowych Francisco Conceicao. W 108. minucie dośrodkował na głowę Joao Felixa, który trafił w boczną siatkę. Następnie Dembele próbował strzelić gola z dystansu. Piłkę meczową miał Nuno Mendes – po podaniu Bernardo Silvy strzelił w środek bramki, a Maignan udanie interweniował. W konkursie rzutów karnych pomylił się tylko Felix, który trafił w słupek. Tym samym Francja awansowała do półfinału, w którym zagra z Hiszpanią.

1/4 FINAŁU EURO 2024: PORTUGALIA – FRANCJA 0:0pd. k. 3:5

karne: Dembele 0:1, Ronaldo 1:1, Fofana 1:2, B. Silva 2:2, Kounde 2:3, Felix 2:3 (słupek), Barcola 2:4, Mendes 3:4, T. Hernandez 3:5

Żółte kartki: Palhinha – Saliba

PORTUGALIA: Costa – Cancelo (74' Semedo), Dias, Pepe, Mendes – Fernandes (74' Conceicao), Palhinha (90' R. Neves), Vitinha (119' Nunes) – B. Silva, Ronaldo, Leao (106' Felix)

FRANCJA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Griezmann (67' Dembele), Camavinga (91' Fofana) – Kolo Muani (86' Thuram), Mbappe (106' Barcola)