7 maja

Grano dzisiaj (7.05). Hat-trick w cztery minuty

07.05.2022 09:00

(akt. 07.05.2022 02:25)

Siódmego maja piłkarze Legii grali 12-krotnie. Minęło 17 lat od wygranej "Wojskowych" z Lechem Poznań (3:0).

Ostatni raz Legia grała 7 maja w sezonie 2016/17. Wówczas warszawski klub wygrał na wyjeździe 2:0 z Pogonią Szczecin po trafieniach Dominika Nagya oraz Thibaulta Moulina (fotoreportaż TUTAJ). – Byliśmy drużyną kontrolującą spotkanie przez pełne 90 minut. Rywale zagrażali strzałami z każdej pozycji, ale niewiele z tego wynikało. Druga połowa toczona była pod nasze dyktando i udokumentowaliśmy to dwoma golami. Moim zdaniem nie mieliśmy trudnych chwil w Szczecinie. Pogoń atakowała odważnie, bo grała u siebie. Ważne, że trzy punkty jadą z nami do Warszawy. Chcieliśmy zacząć spotkanie trochę cofnięci i to się udało – powiedział po meczu Arkadiusz Malarz.

Porażka z Ruchem

Wygrana z ŁKS (1:0) pozwoliła odskoczyć wiceliderowi, czyli Wiśle, na 2 punkty. Legia wkraczała w czas prawdy. Wyjeżdżała z Warszawy na tydzień, najpierw do Chorzowa, gdzie grała rewanżowe spotkanie w półfinale PP z Ruchem (12 lat temu). W obu spotkaniach przegrała po 0:1. Zdjęcia można obejrzeć tutaj. – Przegraliśmy dwumecz i to na własne życzenie. Ruch strzelił gole z niczego. Można wręcz powiedzieć, że sami je sobie strzeliliśmy. My natomiast stwarzaliśmy wiele sytuacji, ale zarówno w Warszawie, jak i dzisiaj, brakowało skuteczności. Świetnie prezentował się Krzysztof Pilarz – mówił Jakub Rzeźniczak.

Wygrana rzutem na taśmę

Siódmego maja 2008 roku "Wojskowi" zwyciężyli w lidze Jagiellonię w Białymstoku (2:1). W 11. minucie gola dającego prowadzenie Legii strzelił Bartłomiej Grzelak, lecz jeszcze przed przerwą do wyrównania za sprawą uderzenia Remigiusza Sobocińskiego doprowadzili gracze "Jagi". Losy spotkania rozstrzygnęły się w 88. minucie, kiedy faulowany przez bramkarza gospodarzy w polu karnym był Grzelak. Do piłki już po upłynięciu regulaminowego czasu gry podszedł Roger Guerreiro i pewnym strzałem wpakował ją do bramki broniącej się przed spadkiem ekipy z Białegostoku. Zdjęcia z meczu można pooglądać w TYM MIEJSCU.

Chwilowa radość

Porażka u siebie z Odrą Wodzisław (0:1) w 2005 roku przelała czarę goryczy. Decyzją Mariusza Waltera zamrożono premie meczowe, tzw. wyjściówki. Krótkoterminowo takie postawienie sprawy nie podziałało. Podobnie jak zmiana kapitana z Łukasza Surmy na Artura Boruca. Drużyna zaledwie zremisowała przy Łazienkowskiej z Górnikiem Łęczna (1:1). Kolejny wyjazd, tym razem do Zabrza, znowu zakończył się podziałem punktów (0:0).

W końcu przyszło przełamanie, i to w dobrym stylu, bo Legia rozbiła u siebie Lecha Poznań (3:0), a najbardziej przyczynił się do tego wracający po kontuzji Bartosz Karwan, strzelec 2 goli. Minęło 17 lat od tego spotkania. Fotoreportaże są dostępne TUTAJ i TUTAJ.

Radość była chwilowa, bo z wyjazdu do Grodziska Wielkopolskiego legioniści wracali wściekli. Marek Saganowski zdobył 2 bramki, ale gospodarze odpowiedzieli trzema. Wygrana Dyskobolii oznaczała, że Wisła nie zapewniła sobie mistrzostwa Polski, ale mogła to zrobić za tydzień przy Łazienkowskiej. Piłkarze wyszli na boisko zmobilizowani. Walczyli nie tylko o pieniądze, lecz przede wszystkim o honor. Legionistom udało się obronić 3. miejsce w lidze.

Hat-trick w cztery minuty

"Nie ma lepszego od Darka Dziekanowskiego" – ta pieśń często gościła na stadionie przy Łazienkowskiej. To był prawdziwy król stolicy, największa gwiazda drużyny, co potwierdzał na boisku. I poza nim, bo nie należał do pokornych piłkarzy. Były nagany, kary, zawieszenia za niesportowy tryb życia i niedbałe wykonywanie obowiązków zawodnika. Szybko go jednak odwieszano, bo na boisku nie miał sobie równych. Siódmego maja Legia podejmowała przy Łazienkowskiej Olimpię Poznań. Od 7. minuty legioniści przegrywali 0:1 po golu Pawła Dukiewicza. Wtedy wkurzył się "Dziekan" i w cztery minuty strzelił rywalom trzy gole – w 23', 24' i 27' minucie meczu. Tak szybko zdobyty hat-trick przeszedł do historii. Gole Dariusza Dziekanowskiego zakończyły tego dnia rywalizację. Goście już się nie podnieśli i "Wojskowi" wygrali 3:1.