Guilherme

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 11 maja – Gol "Dykty", walkower dla Legii

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

11.05.2020 12:50

(akt. 11.05.2020 12:52)

11 maja zawodnicy Legii Warszawa rozegrali 12 spotkań. Tego dnia m.in. padł gol strzelony przez Dariusza Dziekanowskiego, który później wszyscy mogli oglądać w filmie "Piłkarski Poker".

Utrudniona droga

Ostatnim meczem rozegranym 11 maja był bój z Lechią Gdańsk w sezonie 2015/16. Warszawski klub przegrał w Trójmieście 0:2 po trafieniach Sławomira Peszki i Milosa Krasicia. Zdjęcia można obejrzeć w tym miejscu. - Zagraliśmy źle i nie potrafię powiedzieć dlaczego tak się stało. Nie podjęliśmy walki i trudno stwierdzić, co poszło źle. Nie byliśmy sobą. Presja? Po prostu nasza uwaga skupiona jest teraz na ostatniej kolejce. Nie zagrało kilku zawodników z podstawowego składu, ale każdy kto pojawił się na boisku chciał ich zastąpić jak najlepiej - powiedział po meczu Kasper Hamalainen, który obecnie gra w czeskim FK Jablonec. Warszawiacy przed ostatnim spotkaniem z Pogonią Szczecin, znacznie utrudnili sobie drogę w kierunku tytułu choć nie brakowało teorii, ze była to celowa zagrywka szkoleniowca. Legioniści wywalczyli mistrzostwo kraju. Na dokładkę, ekipa prowadzona przez Stanisław Czerczesow sięgnęła po Puchar Polski.

Ważne zwycięstwo

Minęło 7 lat od zwycięstwa legionistów nad Jagiellonią Białystok (3:0), na wyjeździe. Mecz ułożył się znakomicie dla drużyny trenera Jana Urbana. Już w 2. minucie gola strzelił Tomasz Jodłowiec, a kilka minut później czerwoną kartką ukarany został jeden z zawodników "Jagi". W drugiej połowie dwie bramki dla Legii zdobyli Michał Kucharczyk i Wladimer Dwaliszwili, dzięki czemu "Wojskowi" pokonali drużynę Tomasza Hajty. Fotoreportaże są dostępne tutaj.

Ostatecznie Legia po 7 latach znowu została najlepszą drużyną w Polsce. Jakub Wawrzyniak tak się denerwował, że zabrał dzieci na przejażdżkę rowerową. Miroslav Radović siedział przed telewizorem, a po końcowym gwizdku zaczął skakać i śpiewać. Marek Saganowski triumfował. - Dzień wcześniej dostałem po głowie za niewykorzystane okazje w Łodzi. Powiedziałem po meczu: zobaczymy, co da nam ten punkt. I miałem rację – opowiadał napastnik („Przegląd Sportowy”, 122/2013). Stołeczny zespół sięgnął wówczas jeszcze po Puchar Polski.

Porażka w derbach        

11 maja 2010 roku piłkarze Legii doznali trzeciej z rzędu ligowej porażki. Ulegli w derbach stolicy przy Konwiktorskiej z Polonią 0:1. Była to pierwsza wygrana "Czarnych Koszul" na własnym obiekcie z „Wojskowymi” od 60 lat. Jedyną bramkę zdobył Andreu Mayoral, w 26. minucie. Dla Tomasza Jarzębowskiego był to 100. występ w barwach Legii. Zdjęcia można obejrzeć tutaj. - Jakieś tam sytuacje mieliśmy, ale ich nie wykorzystaliśmy. Nie możemy patrzeć na to co robią inni, musimy sami zacząć wygrywać. Tylko tak awansujemy do pucharów. Nie wiem skąd to się bierze, że nie wygrywamy. Gdybyśmy wiedzieli to byśmy nie przegrywali, ale tego nie wie nikt z nas – podsumował  Maciej Iwański, zawodnik Legii. W tamtym sezonie legioniści zostali sklasyfikowany tuż za podium ekstraklasy.

Walkower

17 lat temu zespół z Łazienkowskiej pokonał Wisłę Płock. Gola na wagę trzech punktów strzelił, tym razem pięknym uderzeniem z rzutu wolnego, Tomasz Kiełbowicz. Jak się okazało później, mecz został zweryfikowany jako walkower dla „Wojskowych” za przekroczenie limitu obcokrajowców w drużynie rywali. W tamtym sezonie 2002/03 Legia zajęła 4. miejsce w lidze i piąty raz w ostatnich 10 latach nie zakwalifikowała się do europejskich pucharów.

Przebąkiwanie o mistrzostwie

Po wygranej w 25. kolejce (1:0 z Widzewem, 32 lata temu) po golu Dariusza Dziekanowskiego warszawiacy nie tylko awansowali na 2. miejsce, lecz także ich strata do lidera zmalała do 3 punktów. Kibice zaczęli przebąkiwać o mistrzostwie, ale nowy-stary trener studził nastroje. - Nasza ekstraklasa jest obecnie dużo bardziej zgniła i brudna niż kilkanaście lat temu. Kupczenie meczami, oddawanie punktów, drukowanie spotkań przez sędziów – mówił Andrzej Strejlau. Można się było spodziewać, że przy tak szalonym pościgu wystarczy jedna wpadka, by z drużyny zeszło powietrze. Ta przydarzyła się legionistom w Katowicach, gdzie przegrali z GKS (0:1). Z ostatnich czterech meczów polegli jeszcze w dwóch, jeden zremisowali i zakończyli sezon na 3. miejscu ze stratą jeszcze wyższą niż po jesieni (12 pkt). Mimo to po rocznej przerwie uzyskali przepustkę do Europy, a Dziekanowski z 20 bramkami na koncie został królem strzelców. Na kolejnego legionistę, który wygra klasyfikację ligowych snajperów, przyjdzie kibicom poczekać aż 15 lat.

Bramkę "Dykty" w meczu z Widzewem można glądać w filmie "Piłkarski Poker".

 

Cenne zwycięstwo

Do końca sezonu 1968/69 legioniści już nie przegrali. Z 10 meczów aż w 7 zdobyli komplet punktów. Nadzieje odżyły, trzeba było jednak punktować. 11 maja na Łazienkowską przyjechał wlokący się w ogonie tabeli ROW Rybnik, wydawało się więc, że akurat ta przeszkoda nie będzie zbyt trudna. W pierwszej godzinie legioniści… mocno się męczyli. - Legia nadal gra nierówno. W meczu z ROW bardziej utkwiły jej słabe akcje, zwłaszcza skrzydłowych Żmijewskiego i Gadochy oraz wyraźnie przemęczonego Deyny – pisał „Przegląd Sportowy” („Kronika klubowa 1957–1970”, s. 832). Na szczęście liderów wyręczył Andrzej Zygmunt, który w 78. minucie po rzucie rożnym strzałem głową zdobył zwycięską bramkę. W tamtych rozgrywkach stołeczny klub został mistrzem Polski, z 2-punktową przewagą nad Górnikiem Zabrze.

Mecz

Sezon

Strzelcy

Lechia Gdańsk – Legia Warszawa (2:0)

2015/2016

 

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa (0:3)

2012/2013

Jodłowiec, Kucharczyk, Dwaliszwili

Polonia Warszawa – Legia Warszawa (1:0)

2009/2010

 

Legia Warszawa – Wisła Płock 1:0 (walkower 3:0)

2002/2003

Kiełbowicz

GKS Bełchatów – Legia Warszawa (0:1)

1995/1996

Jóźwiak

Legia Warszawa – Hetman Zamość (3:0)

1993/1994

Fedoruk, Kruszankin, Kowalczyk

Legia Warszawa – Stal Mielec (1:0)

1990/1991

Cyzio

Legia Warszawa – Widzew Łódź (1:0)

1987/1988

Dziekanowski

Legia Warszawa – Zagłębie Sosnowiec (2:1)

1982/1983

Karaś, Adamczyk

Legia Warszawa – ROW Rybnik (1:0)

1968/1969

Zygmunt

Odra Opole – Legia Warszawa (1:1)

1965/1966

Brychczy

Polonia Bytom – Legia Warszawa (0:0)

1962/1963

 

Polecamy

Komentarze (10)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.