Legia pierwsza w Pro Junior System

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net, łączy nas piłka

22-07-2020 / 18:45

(akt. 22-07-2020 / 22:14)

W sezonie 2019/20 Legia Warszawa dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce – w PKO Ekstraklasie i klasyfikacji Pro Junior System. W tej drugiej stołeczny zespół wyprzedził Lecha Poznań oraz ŁKS i zarobi dodatkowe 3 mln zł.

Nagrody

W rozgrywkach 2019/20, zwiększono nagrody pieniężne i liczbę premiowanych drużyn. Teraz pięć najlepszych ekip w tabeli otrzyma środki finansowe. Jeżeli klub zapunktuje w ekstraklasie i w lidze, w której występują jego rezerwy, pieniądze zostaną przekazane tylko za pierwszą drużynę. Poniższe kwoty są podane w brutto.

 • 3 miliony złotych dla 1. klubu
 • 2 miliony dla 2. klubu
 • 1,5 miliona dla 3. klubu (ŁKS spadł z ligi i otrzymał połowę kwoty, czyli 750 tysięcy)
 • 1 milion dla 4. klubu
 • 0,6 miliona dla 5. klubu

Przypomnijmy, że kluby otrzymywały punkty za młodzieżowców, którzy rozegrali przynajmniej pięć spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej i spędzili na boisku przynajmniej 270 minut. W ten sposób nie liczyły się m.in. "oczka" uzyskane przez siedmiu młodzieżowców Legii: Mateusza Praszelika, Radosława Cielemęckiego, Szymona Włodarczyka, Piotra Pyrdoła, Ariela Mosóra, Kacpra Kostorza i Mateusza Grudzińskiego.

Punkty

Legioniści wywalczyli 12596 punktów w Pro Junior System. Dla „Wojskowych” punktowało czterech zawodników: Radosław Majecki, Michał Karbownik, Maciej Rosołek oraz Bartosz Slisz.  Drugą pozycję zajął Lech Poznań (12306 pkt.). Na najniższym stopniu podium znalazł Łódzki Klub Sportowy (8679 pkt.). Czwarte miejsce wywalczyło Zagłębie Lubin (7793 pkt.), a piąty - Górnik Zabrze (5515 pkt.).

Spośród wszystkich młodzieżowców w ekstraklasie, najwięcej punktów uzyskał Majecki (5940). Drugi okazał się Tymoteusz Puchacz z Lecha Poznań (5098 pkt.). A trzeci – Karbownik z dorobkiem 4738 „oczek”.

Tabela:

 1. Legia Warszawa – 12596 pkt.
 2. Lech Poznań – 12306 pkt.
 3. ŁKS – 8679 pkt.
 4. Zagłębie Lubin – 7793 pkt.
 5. Lechia Gdańsk – 5515 pkt.
 6. Cracovia – 4314 pkt.
 7. Arka Gdynia – 3499 pkt.
 8. Górnik Zabrze – 3348 pkt.
 9. Raków Częstochowa – 3192 pkt.
 10. Jagiellonia Białystok – 2020 pkt.
 11. Wisła Kraków – 1642 pkt.
 12. Korona Kielce – 1543 pkt.
 13. Pogoń Szczecin – 966 pkt.
 14. Wisła Płock – 867 pkt.
 15. Piast Gliwice – 460 pkt.
 16. Śląsk Wrocław – 0 pkt.

Komentarze (34)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
70%kasy za alibeka...
Generał broni
 • 0 / 0
Niestety zapomnij .
Wielkie brawa za to! :)
Kapral
 • 0 / 3
Gytkjear do legii nie do italii!!! Chcemy utrzeć nosa Lechowi przecież
To zaskoczenie i kasa na akademie pewnie nie liczona w budżecie...
Marszałek Polski
 • 4 / 1
"Legia pierwsza w Pro Junior System"
A nie pyry?
Ojej, jak to...?
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Podobnie jak z.mistrzostwem Polski
W Poznaniu nie mogą tego strawić, jak to możliwe, że Legia wygrała Pro Junior System, jak to oni maja najlepszych juniorów ;) oczywiście specjalnie źle policzyli punkty ;))))
Generał dywizji
 • 0 / 0
A swoją drogą, ten na zdjęciu, środkowy w pierwszym rzędzie, to chyba z U-18, bo nie znam młodzieżowca? ;-)))
Generał dywizji
 • 0 / 0
Już wiem! To junior starszy... najstarszy.
Generał dywizji
 • 4 / 1
Cóż za sezon dla drezyny! Same sukcesy. W lidze drudzy - za Legią, w PJS drudzy - za Legią, Jóźwiak drugi - za Karbownikiem, Żuraw niesklasyfikowany nawet, ale za Vukoviciem.
Tylko wychowanek Gytkyaer pierwszy. Ale odchodzi. Powiedział, że pierrdoli, z Adasiami Miałczyńskimi grał nie będzie. Co za sezon dla drezyny. Same sukcesy
Generał dywizji
 • 3 / 1
Zapomniał bym. Tiba któryś - za Antoliciem, stoperzy którzyś - za Jędrzejczykiem... Ale ubaw na niebiesko!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Co za sezon?
Przejściowy...
To już sztab KC Pyra Propaganda i Sukces ustalił.
Sierżant
 • 2 / 0
Nie wiem jak nie wiem czemu ale na fejsie miałem filmik z ,,fety amici'' z zajęcia 2 miejsca i komentarz cytuje : jak pięknie, oby tak było zawsze. Takiej piękności im zycze ichyba jest to dla nich najlepsze miejsce.
Straszna bieda w Polsce z tymi młodzieżowcami.
Pułkownik
 • 9 / 0
Śląsk z Piastem opierają swój budżet na budżetach miejskich, z Górnikiem to chyba top ligi w dojeniu podatników i jak przystało na takie kluby za te pieniądze propagują sport w śród młodych mieszkańców sowich miast. Pro Junior System pokazuje że szkolą jak szaleni i podatnicy nie mogli lepiej wydać tych pieniędzy.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Brawo Legia.
Śląsk ładnie punktów natrzepał
Pułkownik
 • 2 / 0
Śląsk dostanie tyle co Cracovia plus premię za Płachete.
Zagłębie Legia, Amica czy Pogoń faktycznie szkolą reszta dopiero się przymierza bądź udaje ,mamy też Śląsk który nawet nie udaje
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Trzeba ma Śląsk uważać w następnym roku bo mocno naciskają w PJS
Ale przepaść pomiędzy Legią, Lechem a resztą stawki. Z logicznego punktu widzenia drużyny które nie grają o nic cały sezon typu Zagłębie Lubin powinny częściej korzystać z młodzieży...
Pułkownik
 • 0 / 0
Młodzieżowiec na odpowiednim poziomie to towar deficytowy a więc drogi. Taniej jest wstawić doświadczonego ligowca. Oczywiście jak miejsce w tabeli jest nie istotne jak w przypadku ŁKSu to można szaleć. Chcę zauważyć że pieniądze z praw TV są znacząco większe i lepiej się utrzymać niż zgarnąć nagrodę w klasyfikacji juniorów.

Jak kojarzę to w normalnym sezonie by otrzymać pieniądze trzeba się utrzymać w lidze, koronawirus zmienił w tym roku reguły na korzyść ŁKSU
Uważam, że niesprawiedliwym jest obcięcie nagrody dla ŁKS u o połowę za to, że spadł z ligi.
Chorąży
 • 3 / 0
Bo? Przed pandemią dostaliby 0zł zmienili przepis tylko dlatego.
j
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Zasady były jasne
Chodzi o to, że w niższych ligach były już przewały z PJS. Jak u wyjątkowych słabiaków było na 5 czy 7 kolejek przed końcem praktycznie wiadomo, że spadną to wystawiali całą drużynę juniorów do końca i puszczali wszystkich kantem.
Gdzieś się zachwycali, jak to w Lechu stawiają na młodzież i ile ta młodzież zdobyła goli, a mimo to nagroda w PJS powędrowała do Legii. Tylko w Pro Junior System punkty dostaje się za grę juniorów, a na tych ewidentnie w Lechu nie stawiali ; - )
Status młodzieżowca mógł mieć piłkarz urodzony w 1998 roku i młodszy, w PJS byli to zawodnicy urodzeni w 1999 roku i młodsi. Gdyby kryteria były takie same jak w przypadku młodzieżowca, to Lech by wygrał, ale usadowił się na swoim ulubionym, drugim miejscu :)
Pułkownik
 • 5 / 0
Oni w składzie średnio mieli czterech Polaków a tak gra opart na przeciętnych obcokrajowcach.

Dobrze że na koniec sezonu im żarło zwłaszcza w spotkaniach bez stawki, znowu wpadną w samozachwyt, Phiotrek przyoszczędzi i jesienią liga i puchary szybko pokaże im miejsce w szeregu. Ten scenariusz już często się powtarzał, pierwsze euforia u kibiców a potem gwałtowny zjazd nastrojów.
Niby już to znam a bawi jak za pierwszym razem.
brodaty
Oj tam, jeden z użytkowników forum twierdzi, że Lech przeznaczy wielkie pieniądze na wzmocnienia. Lokomotywa jak się rozpędzi, to się zatrzyma dopiero w Stjarnan.
Ups, w Garðabær, Stjarnan to nazwa klubu :)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Czyli jak co roku
Jak tak patrzę na to zestawienie, trochę bardziej mi szkoda, że ŁKS spadł.
PS
Puchacz - zawsze drugi ;-) ale honor pyry obronił :-)
I rodziców nie zdradził ;)
Nie chciał być wyrzucony z gniazda :-)