Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Krzysztof Muszyński

Maciej Ziółkowski, Krzysztof Muszyński

01.07.2024 21:00

(akt. 02.07.2024 00:06)

Trwa 1/8 finału mistrzostw Europy. Najpierw Francja zwyciężyła 1:0 Belgię (godz. 18:00), a wieczorem Portugalia wygrała w rzutach karnych ze Słowenią (godz. 21:00).

Turniej w Niemczech, z udziałem 24 reprezentacji, zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. Do 1/8 finału awansowały dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie turnieju zremisowali z Francją (1:1), zajmując ostatnie miejsce w grupie D, z której nie wyszli jako jedyni. Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie było żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Pierwsza połowa meczu Francji z Belgią nie dostarczyła konkretów, nie doszło do zbyt wielu emocji. Mimo że drużyna Didiera Deschampsa od początku przeważała poprzez posiadanie i liczbę podań, prowadziła grę, przebywała w ataku pozycyjnym, oddała kilka strzałów (w większości niecelnych), to tworzyła niewiele klarownych szans. Najbliżej szczęścia był Marcus Thuram, który po pół godzinie spotkania główkował nieznacznie niedokładnie po dośrodkowaniu Julesa Kounde. Dwie niezłe okazje miał też Aurelien Tchouameni, ale dwukrotnie uderzał obok bramki.

Zespół Domenico Tedesco sporadycznie przedostawał się w okolice bramki rywali, aczkolwiek między 24. a 27. minutą mógł objąć prowadzenie. Najpierw Kevin De Bruyne bezpośrednio uderzył z rzutu wolnego, piłka podbiła się jeszcze za sprawą Kounde i wpadła w kozioł, a Mike Maignan instynktownie interweniował prawą nogą. Po chwili Theo Hernandez zablokował groźny strzał Yannicka Carrasco w "szesnastce".

Początek drugiej połowy zawierał większą jakość. Francuzi wciąż atakowali, wypracowali trzy dogodne okazje w krótkim odstępie czasu. Najpierw Tchouameni uderzył zza "szesnastki", piłka odbiła się od Wouta Faesa, a Koen Casteels dobrze interweniował. Potem Kounde dośrodkował do Thurama, który główkował nieco nad poprzeczką. W 54. minucie Kylian Mbappe minął paru rywali, zszedł z lewej strony do środka i trochę niecelnie strzelił z 15. metra. Po godzinie gry odpowiedziała Belgia, ale Hernandez wykonał udany wślizg, dzięki któremu kapitalnie zablokował Carrasco we własnym polu karnym.

Reprezentacja Francji kreowała kolejne sytuacje (trochę niecelne strzały Mbappe oraz Williama Saliby z pola karnego), w tzw. międzyczasie skutecznie się obroniła (świetne interwencje Maignana przy mocnych uderzeniach Romelu Lukaku i De Bruyne), a w 85. minucie wyszła na prowadzenie. Randal Kolo Muani huknął z 9. metra, piłka odbiła się od Jana Vertonghena, zmyliła Casteelsa i wpadła do siatki. Ostatecznie zespół Deschampsa wygrał 1:0 i awansował do ćwierćfinału EURO.

1/8 FINAŁU EURO 2024: FRANCJA – BELGIA 1:0 (0:0)
Vertonghen (85. min. – sam.)

Żółte kartki: Tchouameni, Griezmann, Rabiot – Vertonghen, Mangala

FRANCJA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Griezmann, Rabiot – Thuram (62' Kolo Muani), Mbappe

BELGIA: Casteels – Castagne (88' De Ketelaere), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (88' Lukebakio) – Openda (63' Mangala), Lukaku, Doku

Zgodnie z przedmeczowymi prognozami, to zespół Roberto Martineza od pierwszych minut utrzymywał się zdecydowanie dłużej przy piłce, lecz miał problemy z kreowaniem sytuacji bramkowych. W dalszej części spotkania niezmiennie każdy Słoweniec był zaangażowany w obronę, aczkolwiek Portugalczycy nie potrafili zepchnąć ich do pola karnego. Gra bardzo długo toczyła się w okolicach środkowej części boiska. Nieoczekiwanie w końcówce to drużyna z Bałkanów nieco się otworzyła i spróbowała swoich sił w ofensywie, lecz żaden z kilku ataków nie przyniósł efektu.

W drugiej połowie znów Portugalczycy byli bardzo przewidywalni, a momentami monotonni w grze. W kluczowych sytuacjach brakowało im świeżości, z kolei Słowenia po przekroczeniu własnej połowy często nie miała skutecznego pomysłu na to, jak przetransportować piłkę pod bramkę przeciwników. Taki przebieg meczu nie przyniósł goli, co skutkowało dogrywką.

Na początku dogrywki sędzia wskazał na "wapno", do "jedenastki" podszedł Cristiano Ronaldo, lecz jego intencję bez wahania wyczuł Jan Oblak. W późniejszym czasie Benjamin Sesko po błędzie Pepe stanął przed najlepszą sytuacją na strzelenie gola, lecz uderzenie napastnika RB Lipsk okazało się za słabe. Po koncercie nieskuteczności w dogrywce, czekała nas seria rzutów karnych.

Niesamowitą skutecznością w obronie "jedenastek" popisał się Diego Costa, który zatrzymał aż trzy strzały i to właśnie dzięki niemu Portugalia zagra w ćwierćfinale!

1/8 FINAŁU EURO 2024: PORTUGALIA – SŁOWENIA 0:0pd. k. 3:0

karne: Ilicic 0:0 (obroniony strzał), Ronaldo 1:0, Balkovec 1:0 (obroniony strzał), B. Fernandes 2:0, Verbic 2:0 (obroniony strzał), B. Silva 3:0

Żółte kartki: Drkusic, Karnicnik, Stankovic, Bijol, Balkovec

PORTUGALIA: Costa – Cancelo (117' Semedo), Dias, Pepe (117' R. Neves), Mendes – Fernandes, Palhinha, Vitinha (65' Jota) – B. Silva, Ronaldo, Leao (76' Conceicao)

SŁOWENIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic (87' Verbic), Cerin, Elsnik (106' Ilicic), Mlakar (74' Stankovic) – Sporar (74' Celar), Sesko