Redaktor Jakub WaliszewskiRedaktor Krzysztof Muszyński

Jakub Waliszewski, Krzysztof Muszyński

02.07.2024 23:00

(akt. 02.07.2024 23:05)

Zakończyła się 1/8 finału mistrzostw Europy. We wtorek, 2 lipca, Rumunia przegrała 0:3 z Holandią (godz. 18:00), a Austria uległa 1:2 Turcji (godz. 21:00).

Turniej w Niemczech, z udziałem 24 reprezentacji, zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. Do 1/8 finału awansowały dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie turnieju zremisowali z Francją (1:1), zajmując ostatnie miejsce w grupie D, z której nie wyszli jako jedyni. Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie było żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Reprezentacja Rumuni rozpoczęła wtorkowe spotkanie w Monachium bardzo wysokim ustawieniem w defensywie, chciała zdobyć pierwszą bramkę, wymuszając błąd na obrońcach Holandii. Mimo ambitnego początku Rumunów, nieco nieoczekiwanie w tym fragmencie rywalizacji na prowadzenie wyszli Holendrzy. Jako pierwszy w 20. minucie z trafienia cieszył się Cody Gakpo, który zaskoczył bramkarza, posyłając piłkę idealnie przy bliższym słupku.

Po strzeleniu gola zawodnicy Ronalda Koemana nie tylko zyskali przewagę, ale też rozluźnienie. A to Xavi Simons zagrał z "krzyżaka", później ostentacyjnie Memphis Depay próbował zdobyć bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego, a w dalszym ciągu Holendrzy prowadzili tylko jednym trafieniem.

Po wyjściu z szatni na drugą odsłonę jednokrotni mistrzowie Europy niezmiennie dominowali, lecz przy finalizacji licznych akcji brakowało im skuteczności. Natomiast Rumunom tylko sporadycznie udawało się dojść z piłką w okolice pola karnego rywala.

W 83. minucie doszło do kuriozalnej sytuacji, Radu Dragusin uznał, że futbolówka opuściła boisko, zaś Gakpo w tym samym czasie zabrał się z nią i podał do Donyella Malena, który zdobył kolejną bramkę. Zawodnik Borussii Dortmund zdołał jeszcze przed ostatnim gwizdkiem przypieczętować awans Holandii kolejnym golem.

1/8 FINAŁU EURO 2024: RUMUNIA – HOLANDIA 0:3 (0:1)
Gakpo (20. min.), Malen (83. min., 90. min.)

Żółte kartki: Stanciu – Dumfries

RUMUNIA: Nita – Ratiu, Dragusin, Burca, Mogos (38' Racovitan) – Man, M. Marin (72' Cicaldau), Stanciu (88' Olaru), R. Marin, Hagi (72' Alibec) – Dragus (72' Mihaila)

HOLANDIA: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (69' van de Ven) – Schouten (69' Veerman), Simons, Rejinders – Bergwijn (46' Malen), Depay (90' Blind), Gakpo (84' Weghorst)

Mecz rozpoczął się znakomicie dla Turcji, który objęła prowadzenie już w 1. minucie! Austriacy pogubili się przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłka trafiła w jednego z obrońców, później w drugiego, źle odbił piłkę przed siebie bramkarz i ta finalnie trafiła pod nogi Meriha Demirala, który huknął z całej siły pod poprzeczkę. Gol 26-latka był drugim najszybszym trafieniem w historii Euro. Po chwili mogło być już 1:1, ale piłka po strzale Christopha Baumgartnera, z ok. 20. metra, nieznacznie minęła słupek.

Kolejne minuty były bardzo wyrównane. Żadna z drużyn nie potrafiła zaznaczyć wyraźnie swojej przewagi, za to nie brakowało licznych starć i pojedynków z przeciwnikiem. Na pochwałę zasługiwała na pewno postawa obu zespołów w defensywie. Zawodnicy dobrze się przesuwali i skutecznie stawiali opór rywalowi przy kolejnych atakach. Nieco większe posiadanie piłki mieli Austriacy, lecz nie mogli znaleźć sposobu na przebicie się przez turecki mur. W końcówce pierwszej połowy więcej było fauli, niż składnych akcji i do przerwy było 1:0 dla Turcji.

Austriacy od początku drugiej połowy ruszyli do ofensywy. Strzałów próbowali m.in. Marko Arnautović i Konrad Laimer, ale żaden z nich nie sprawił problemów Mertowi Gunokowi. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w 59. minucie, znów zabójcze okazało się dośrodkowanie z rzutu rożnego, a bohaterem okazał się Demiral, który wygrał pojedynek główkowy z dwoma obrońcami i po raz drugi pokonał Patricka Pentza.

Piłkarze Ralpha Rangnicka nie opuścili jednak głów, ruszyli do ataku i w 66. minucie strzelili gola kontaktowego. Co ciekawe było to trzecie trafienie w tym meczu po rzucie rożnym. Tym razem centrę przedłużył Stefan Posch, a całą akcję, na dalszym słupku, zamknął strzałem z bliska Michael Gregoritsch. Bramka piłkarza Freiburga wybudziła Austrię z zimowego snu, na czym zyskało również widowisko, gdyż mecz bardzo się ożywił. Szansę na wyrównanie miał choćby Florian Grillitsch, ale jego mocny strzał wyłapał Gunok.

Walka o odwrócenie losów meczu trwała do końca. Austriacy nacierali, Turcy starali się odpowiadać kontratakiem, a ich drugim bohaterem został Gunok, który w ostatniej akcji obronił strzał z 2 metrów. Turcja wygrała 2:1 z Austrią i awansowała do ćwierćfinału.

1/8 FINAŁU EURO 2024: AUSTRIA – TURCJA 1:2 (0:1)
Gregoritsch (66. min.) – Demirel (1. min., 59. min.)

Żółte kartki: Schmid, Lienhart – Kokcu, Yuksek

AUSTRIA: Pentz – Posch, Danso, Lienhart (64' Wober), Mwene (46' Prass) – Seiwald, Laimer (64' Grillitsch), Schmid (46' Gregoritsch), Baumgartner, Sabitzer – Arnautović

TURCJA: Gunok – Ayhan, Demiral, Bardakci – Muldur, Yuksek (58' Ozcan), Kokcu (83' Kahveci), Kadioglu – Yilmaz, Guler (78' Yokuslu), Yildiz (78' Akturkoglu)