Radość Artur Jędrzejczyk Rafał Wolski

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 29 września – Pierwsze trofeum w historii

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

29.09.2020 08:00

(akt. 29.09.2020 00:17)

Dwudziestego dziewiątego września legioniści rozegrali 12 meczów. Tego dnia wywalczyli pierwsze trofeum w historii klubu.

Minęło 9 lat od wygranej Legii w fazie grupowej Ligi Europy. Wówczas klub z Łazienkowskiej pokonał u siebie 3:2 Hapoel Tel Awiw. Spotkanie 2. kolejki grupy C obfitowało w zwroty akcji i dramaturgię. Po pierwszej połowie "Wojskowi" przegrywali 0:1 po trafieniu Tamuza. Po przerwie Legię na prowadzenie wyprowadzili Danijel Ljuboja i Marcin Komorowski, ale gola strzelił po nich Lala i było 2:2. Na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry sytuację "sam na sam" wykorzystał jednak Miroslav Radović i zawodnicy trenera Macieja Skorży zdobyli pierwszy komplet punktów w fazie grupowej Ligi Europy! Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

- Jesteśmy wszyscy bardzo szczęśliwi, emocje cały czas w nas siedzą. Cieszy, że wygraliśmy po takim dreszczowcu, kiedy nic nam nie wychodziło przez godzinę gry. Po pierwszej połowie Hapoel prowadził zasłużenie, ale pokazaliśmy charakter, zmusiliśmy przeciwnika do błędu, stworzyliśmy wiele sytuacji i wygraliśmy w samej końcówce - dzięki trafieniu w 90 minucie spotkania. Ile jeszcze takich horrorów szykuje? A choćby i cztery. Jeśli będziemy wygrywać w taki sposób to będzie rosło nasze morale. Patrzyłem (…) na zawodników gości i bił z nich spokój, widać było doświadczenie, wyszkolenie techniczne. Ale udało nam sie w drugiej połowie zniwelować ich atuty - podsumował trener Skorża.

W tych samych rozgrywkach warszawiacy wyszli z grupy i przegrali w 1/16 finału Ligi Europy ze Sportingiem CP.

Pierwsze trofeum

Równo 65 lat temu odbył się finał Pucharu Polski. Na Stadionie Wojska Polskiego piłkarze CWKS ograli Lechię Gdańsk aż 5:0, a mogli jeszcze nawet wyżej. Losy meczu zostały rozstrzygnięte już po dwóch kwadransach. Marzenia kibiców CWKS o zdobyciu trofeum zaczęły się spełniać już od 2. min. Wówczas Henryk Kempny celnym strzałem zakończył koronkową akcję pary Ernest PolLucjan Brychczy. W 8. min po efektownym strzale Kempnego było już 2:0. W ataku dyrygowanym przez Kempnego bardzo dobrze grał również Pol, którego udziałem był gol strzelony w 32. min.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, nadal ton nadawali zawodnicy CWKS, dlatego już w 52. min ponownie na listę strzelców wpisał się Kempny. Wojskowi jednak, nie zwalniając tempa, dążyli do efektowniejszego zwycięstwa. Piątą bramkę, kwadrans przed końcem, strzałem z rzutu wolnego zdobył Marceli Strzykalski. W 89. min po uderzeniu Janeczka piłka raz jeszcze znalazła się w bramce Budowlanych, ale sędzia gola nie uznał, odgwizdując spalonego. Bohaterami meczu byli Brychczy i Kempny, któremu trener Janos Steiner powierzył rolę kierownika ofensywnej piątki CWKS.

- Pociągnięcie to okazało się skuteczne. Kempny mógł wreszcie się „wyżyć” hasając po całym boisku. Raz widzieliśmy go na lewym, raz na prawym skrzydle, innym razem na środku, gdzie umiejętnie i dość szczęśliwie wykańczał akcje inicjowane przez Brychczego i Pohla – pisał „Przegląd Sportowy” (103/1955). O przewadze CWKS najlepiej świadczy fakt, że bramkarz Edward Szymkowiak tylko dwukrotnie wyłapywał piłkę – po kiksach Horsta Mahselego i Zygmunta Piedy, zawodników ze swojej drużyny.

Bezpośrednio po zakończeniu meczu przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej Włodzimierz Reczek pogratulował warszawskim piłkarzom zwycięstwa i w asyście przewodniczącego Sekcji Piłki Nożnej GKKF Władysława Rajkowskiego oraz naczelnika Wydziału Piłki Nożnej Ryszarda Łysakowskiego wręczył kapitanowi zespołu Zygmuntowi Piedzie pierwsze trofeum w historii klubu. Gdy mosiężny puchar został przez piłkarzy wzniesiony, rozległ się aplauz 12-tysięcznej widowni. Za zdobycie Pucharu Polski zawodnicy otrzymali… po zegarku. W tym historycznym dla klubu spotkaniu uczestniczyli: Edward Szymkowiak, Horst Mahseli, Jerzy Słaboszowski, Jerzy Woźniak, Marceli Strzykalski, Zygmunt Pieda, Edmund Kowal, Lucjan Brychczy, Henryk Kempny, Longin Janeczek, Ernest Pol i Andrzej Cehelik.

Mecz

Sezon

Strzelcy

Zagłębie Lubin – Legia Warszawa (2:2)

2012/2013

Saganowski II

Legia Warszawa – Hapoel Tel Awiw (3:2)

2011/2012

Ljuboja, Komorowski, Radović

GKP Gorzów Wlkp. – Legia Warszawa (0:2)

2009/2010

Szałachowski, Mięciel

Zagłębie Sosnowiec – Legia Warszawa (1:3)

1990/1991

Gmur, Czykier, Pisz

Legia Warszawa – Bałtyk Gdynia (1:0)

1984/1985

Putek

Ruch Chorzów – Legia Warszawa (2:0)

1974/1975

 

Pogoń Szczecin – Legia Warszawa (1:0)

1973/1974

 

Legia Warszawa - FC Lugano (0:0) 

 

Wisła Kraków – Legia Warszawa (1:2)

1963/1964

Brychczy, Blaut

Legia Warszawa – Lechia Gdańsk (5:0)

1955

Kempny III, Pol, Strzykalski

ŁKS – Legia Warszawa (0:1)

1935

Nawrot

Cracovia – Legia Warszawa (3:3)

1929

Wypijewski, Rajdek, Łańko

Polecamy

Komentarze (4)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.