Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 24 kwietnia – Rewanż z Manchesterem United

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

24.04.2021 08:00

(akt. 24.04.2021 01:30)

Dwudziestego czwartego kwietnia legioniści grali 16-krotnie. Tego dnia uzyskali mistrzowski remis w Krakowie, zdobyli Puchar Polski i zremisowali z Manchesterem United na Old Trafford.

Ostatni raz, legioniści rywalizowali 24 kwietnia równo dwa lata temu. Przegrali w Poznaniu z Lechem (0:1). Jedynego gola, w 81. minucie, strzelił Filip Marchwiński z rocznika 2002. Miroslav Radović rozegrał wtedy 389. oficjalny mecz w Legii, dzięki czemu przegonił w liczbie występów Kazimierza Deynę i zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji, za Lucjanem Brychczym i Jackiem Zielińskim. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć tutaj. - Wykreowaliśmy więcej okazji strzeleckich, ale zawiodła nas skuteczność. Tym bardziej szkoda, bo mieliśmy kilka naprawdę groźnych szans, które przy odrobinie precyzji powinny wylądować w siatce. Podwójnie boli nas strata punktów. Co innego gdybyśmy zagrali źle, byli znacznie gorsi. Tak jednak nie było – mówił  Inaki Astiz.

Dominacja w finale

Nieudana końcówka sezonu 2011/2012 była tym bardziej zaskakująca, że Legia w świetnym stylu wygrała finałowy mecz o Puchar Polski z Ruchem Chorzów (3:0). Zdjęcia można pooglądać tutaj. Żartowano, że "Niebiescy" nie przyjechali do Kielc, bo legioniści kompletnie ich zdominowali, nie przemęczając się, strzelili 3 gole i 15. raz w historii sięgnęli po trofeum.

Pierwszą bramkę zdobył Danijel Ljuboja, następnie do bramki rywali trafił Miroslav Radović, a wynik ustalił na początku drugiej połowy Michał Żyro, który wcześniej kilka razy spudłował. I tak był bohaterem, bo asystował przy golach kolegów. - Wróciłem po kontuzji, wypocząłem i czułem się bardzo dobrze – mówił zawodnik. Co więcej, Radović przełamał wtedy serię 23 godzin bez gola. Na trafienie, do momentu spotkania z chorzowianami, czekał 1390 minut.

"Najważniejszy gol w karierze"

Legia pojechała do Krakowa na mecz z Wisłą osłabiona brakiem kontuzjowanych Bartosza Karwana i Sylwestra Czereszewskiego. Przy bramie wjazdowej autokar z legionistami został obrzucony kamieniami. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na boisku, 24 kwietnia 2002 roku, legioniści przetrwali zaledwie 80 sekund. Wtedy Tomasz Frankowski oszukał Marka Jóźwiaka i efektownym „szczupakiem” pokonał Radostina Stanewa. Nerwy powodowały, że Legia nie mogła złapać odpowiedniego rytmu. Miała trochę szczęścia, bo Frankowski spudłował w idealnej sytuacji, nie trafił do pustej bramki. Po przerwie nastąpiła pobudka, Legia przejęła inicjatywę. Czas upływał, w końcu nadeszła 69. minuta. Nieco przypadku przy zagraniu Aleksandara Vukovicia i piłka odbita od Kazimierza Moskala trafiła do Stanko Svitlicy. Serb popędził na bramkę, przerzucił futbolówkę nad wychodzącym Ivanem Trabalikiem, na stadionie przy Reymonta zapanowała grobowa cisza. Słychać było tylko wiwaty z sektora kibiców Legii, w którym zasiadło 300 osób. Kiedy sędzia zakończył spotkanie (1:1), uradowani piłkarze podbiegli do nich, wzięli w ręce flagi na kijach i paradowali po murawie. Do mistrzostwa brakowało punktu w dwóch meczach, a to oznaczało jedno – berło i korona wracają do stolicy.

- To najważniejszy gol w mojej karierze. Kiedy wbiegliśmy z flagami na murawę, czułem się tak, że nie jestem w stanie tego opisać. To są barwy, a za barwy życie można oddać – radował się Svitlica. - Oglądałem na wideo mecz, po którym piłkarze Wisły świętowali z flagą zdobycie mistrzostwa na naszym stadionie. Marzyłem, że my zrobimy tak samo na ich obiekcie. Udało się, bo chociaż brakuje nam punktu, to jestem spokojny. Jestem tu przyjmowany lepiej niż w Belgradzie. Pozdrawiam kibiców, bardzo im dziękuję. Przepraszam, ale jestem wzruszony – mówił „Vuko”. - Nareszcie! Długo czekaliśmy na taki moment. Zbyt długo. Jestem szczęśliwy i pewien, że nikt nam tytułu już nie odbierze – dodawał Jacek Magiera. - Gratuluję Legii. Myślę, że nie uda się już wydrzeć jej mistrzostwa, a właściwie Legia go nie odda. Warszawianie mają w tej rundzie sporo szczęścia, ale też umieją mu pomóc, grając bardzo dobrze – stwierdził Henryk Kasperczak, szkoleniowiec "Białej Gwiazdy" („Nasza Legia”, 18/2002).

Brakujący punkt został zdobyty w domu, przy Łazienkowskiej. Czternaście tysięcy ludzi przybyło na stadion świętować odzyskanie mistrzostwa Polski. Jóźwiak rozgrywał 200. mecz w barwach Legii, dostał oklaski i kwiaty, ale na wielką zabawę trzeba było poczekać około 2 godzin. Legioniści grali ostrożnie, wiedzieli, że remis w zupełności wystarcza. Mecz był nudny, ale na trybunach nikogo to nie obchodziło. Odliczali czas i nie mogli się doczekać chwili, w której kapitan Cezary Kucharski uniesie mistrzowską paterę. Parę tygodni później, warszawiacy zdobyli drugi skalp, Puchar Ligi.

Dwa gole Śrutwy

W rozgrywkach 1998/1999 iskrzyło na linii Mariusz ŚrutwaStefan Białas, zawodnik za karę nie pojechał na mecz z Widzewem, a powodem były publiczne wypowiedzi krytykujące decyzje szkoleniowca. Inna sprawa, że zawodnik grał nieskutecznie i od początku rundy zdobył zaledwie 1 bramkę. Poskutkowało, bo w kolejnym spotkaniu (2:1 z GKS Bełchatów) strzelił 2 gole dla legionistów. Spotkanie miało miejsce 22 lata temu. 

Puchar Zdobywców Pucharów

W półfinale PZP w sezonie 1990/1991 Legia trafiła na Manchester United. Zaczęło się świetnie. W pierwszym meczu Legia postawiła się silniejszym przeciwnikom, nie zamierzała poddać się bez walki. Stadion eksplodował, kiedy Jacek Cyzio po podaniu Leszka Pisza zdobył bramkę. Wydawało się, że piękny pucharowy sen może trwać, ale, niestety, szybko nastąpiła pobudka. Arkadiusz Gmur przebiegł całe boisko, by pogratulować strzelonego gola swojemu szwagrowi. Za wszelką cenę chciał wyściskać Cyzia, ale nie zdążył wrócić na swoją pozycję.

Manchester szybko rozpoczął od środka, kilka podań, centra, błąd Zbigniewa Robakiewicza i za sprawą Briana McClaira padło wyrównanie. Szczęście trwało 50 sekund. Jeszcze przed przerwą nie popisał się Marek Jóźwiak, który stracił piłkę na własnej połowie i musiał faulować Marka Hughesa biegnącego w kierunku bramki Legii. Złapał go za koszulkę, ten upadł, a sędzia ukarał Polaka czerwoną kartką. Jóźwiak miał niesamowitego pecha. Przez lata takie faule taktyczne były karane żółtą kartką. Dosłownie kilka dni przed spotkaniem z "Czerwonymi Diabłami" zmieniono wytyczne. Popularny „Beret” był pierwszym zawodnikiem, którego objęły nowe przepisy. Osłabiona Legia, nie dość, że w dziesiątkę, to grająca jeszcze bez pauzującego Macieja Szczęsnego i kontuzjowanych Krzysztofa Budki i Dariusza Kubickiego, nie miała szans na wywalczenie choćby remisu. Po przerwie bramki zdobyli Mark Hughes i Steve Bruce, a losy rywalizacji w zasadzie zostały rozstrzygnięte. Stanęło na wyniku 3:1 dla rywali. 

- Dziękujemy Ci Legio – pisał „Przegląd Sportowy” na pierwszej stronie po rewanżu na Old Trafford, który rozegrano 30 lat temu. Dzień przed meczem Wojciech Kowalczyk obchodził imieniny, ale jak zapowiedział, uroczystości z nimi związane przenosi na środę, a najlepszym prezentem będzie zdobyta bramka. O tym, jak wysoko wisiała poprzeczka, świadczyły statystyki. "Czerwone Diabły" nie przegrały na własnym stadionie w europejskich pucharach od 35 lat – z 46 spotkań wygrały 37, a 9 zremisowały. Trybuny, jak zawsze na Wyspach Brytyjskich, wypełniły się po brzegi. Lee Sharpe pokonał Zbigniewa Robakiewicza, a kibice spoglądali na boisko z nadzieją na kolejne bramki. „Robak” bronił jednak wyśmienicie. Prezent imieninowy w końcu sprawił sobie Kowalczyk. Ograł Gary’ego Pallistera, pomknął na bramkę Gary’ego Walsha i sprytnym strzałem między nogami Anglika posłał ją do siatki. Niespełna 45 tys. widzów ucichło w tej jednej chwili, z niedowierzaniem patrząc, jak drużyna z Polski, w koszulkach z białym „ekranem” na klatce piersiowej, zasłaniającym niezgodną z przepisami UEFA reklamę, remisuje 1:1 z ich ukochanym Manchesterem. Tego wyniku Legia nie dała już sobie wyrwać. I choć odpadła z rywalizacji, śmiało można powiedzieć, że odniosła sukces zdecydowanie ponad stan.

A United, po wyeliminowaniu legionistów, trafił w finale na Barcelonę, z którą Legia tak dzielnie walczyła rok wcześniej. Anglicy wygrali (2:1) i zdobyli Puchar Zdobywców Pucharów. Znakomita postawa Legii, co warto podkreślić, przyniosła dużą korzyść polskiemu futbolowi. Dzięki 1/2 finału PZP osiągniętemu przez stołeczny zespół odzyskaliśmy jedno miejsce w Pucharze UEFA i znowu mogliśmy wystawić dwie drużyny. Niestety, Legia na kolejny start musiała czekać 3 lata.

Reprezentacyjny debiut Deyny

24 kwietnia 1968 roku reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie rozgromiła Turcję 8:0. Hat-trickami w tym spotkaniu popisali się Eugeniusz Faber i Włodzimierz Lubański, a po jednym trafieniu dorzucili Bronisław Bula i Janusz Żmijewski. W biało-czerwonych barwach zadebiutowało wtedy czterech piłkarzy: wspomniany Bula, Kazimierz Deyna, Waldemar Folbrycht oraz Zygmunt Maszczyk. Dla Deyny był to początek wielkich sukcesów. Z orłem na piersi zdobył m.in. mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie (1972, 1976) oraz medal mistrzostw świata (1974).

Nie dali szans

Dokładnie 66 lat temu piłkarze CWKS nie dali szans Ruchowi Chorzów, wygrywając gładko na Stadionie WP 3:0 po grze, którą prasa określiła mianem koncertowej. Wówczas, po raz pierwszy w historii, klub ze stolicy kraju sięgnął po mistrzostwo oraz Puchar Polski.

Udany wyjazd

W kolejnych meczach, w 1949 roku, legioniści nie mieli tyle szczęścia. Najpierw przegrali mecz z ŁKS (1:5), po którym „Życie Warszawy” (28.03.1949) pisało: - Do klęski Legii, oprócz braku formy, przyczynił się słaby skład. Bez Mieczysława Szczurka, Tadeusza Waśki, Aleksandra Szymańskiego Legia nie jest tą drużyną, która nad każdym prawie krajowym przeciwnikiem przeważała w polu, w której ton nadawała linia pomocy wskazująca zmysł kombinacji. W chwili obecnej pełnowartościowych zawodników ma Legia w Górskim, Serafinie i Skromnym. Reszta daleka jest od formy z ubiegłego roku. Później przyszły porażki z chorzowskim Ruchem  2:3 i Lechem Poznań  1:3. Przed tym ostatnim meczem dodatkowo rozchorował się Kazimierz Górski, a do kompletu nieszczęść doszły urazy Stanisława Cyganika i Henryka Serafina. Udany był natomiast wyjazdowy mecz z Polonią Bytom, który Legia wygrała 3:0 (72 lata temu). Jako ligowcy w stołecznej drużynie zadebiutowali wówczas Zdzisław ŁyscarzWacław Sąsiadek i rezerwowy bramkarz Andrzej Limanowski, który na 10 minut zastąpił Henryka Skromnego.

Podtrzymanie passy

Zwycięska passa "Wojskowych", na początku rozgrywek ligowych w 1932 roku, trwała, choć w meczu z beniaminkiem z Siedlec, drużyną 22 pułku piechoty, długo pachniało sensacją. Legia, grając w kombinowanym składzie z Józefem Kuberą zamiast Alfreda Nowakowskiego, 24 kwietnia odniosła skromne zwycięstwo 1:0 po golu strzelonym przez Henryka Martynę z rzutu wolnego dopiero kwadrans przed końcem spotkania. Trzeba jednak dodać, że siedlecki zespół na starcie sezonu był drużyną nieobliczalną, potrafiącą zarówno wygrać z silnymi przeciwnikami, jak i przegrać ze słabeuszem. Prowadzony silną ręką przez kpt. Kazimierza Hozera klub bez problemów awansował do ligi i zapowiadał się na czarnego konia rozgrywek. Tragiczny wypadek twórcy drużyny 22 pp, do którego doszło w czerwcu, zachwiał jednak karierą tego wojskowego klubu.

Remis z TKS

Legii nie udał się początek sezonu w 1927 roku. W czterech kwietniowych meczach zdobyła tylko 2 punkty. Przegrała z Wisłą (1:4, wcześniej też z 1:4  Warszawianką), ale Wisła była wówczas najlepiej grającą drużyną ligi, więc jej dominacja była oczywista. Udało się natomiast osiągnąć remis 2:2 z silnym Toruńskim Klubem Sportowym, któremu uległy Polonia i Warszawianka. Spotkanie miało miejsce równo 94 lata temu.

Mecz

Sezon

Strzelcy

Lech Poznań – Legia Warszawa (1:0)

2018/2019

 

Ruch Chorzów – Legia Warszawa (0:0)

2014/2015

 

Legia Warszawa - Ruch Chorzów (3:0)

2011/2012

LjubojaRadovićŻyro

Wisła Kraków – Legia Warszawa (1:1)

2001/2002

Svitlica

GKS Bełchatów – Legia Warszawa (1:2)

1998/1999

Śrutwa II

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk (4:0)

1995/1996

Mięciel III, Wieszczycki

GKS Katowice – Legia Warszawa (0:0)

1992/1993

 

Manchester United – Legia Warszawa (1:1)

1990/1991

Kowalczyk

Widzew Łódź – Legia Warszawa (2:1)

1982/1983

Buncol

Legia Warszawa – ŁKS (4:0)

1981/1982

TopolskiKustoBuncolMiłoszewicz

ŁKS – Legia Warszawa (1:0)

1973/1974

 

Szombierki Bytom – Legia Warszawa (2:1)

1965/1966

Stachurski

Legia Warszawa - Ruch Chorzów (3:0)

1955

Pol II, Kowal

Polonia Bytom – Legia Warszawa (0:3)

1949

CyganikSąsiadekOprych

Legia Warszawa - 22 pp Siedlce (1:0)

1932

Martyna

TKS – Legia Warszawa (2:2)

1927

PrzeździeckiŁańko

Byli piłkarze i ich pseudonimy. Czy pamiętasz?

News: Kenneth Zeigbo: Legii przydałby się Dariusz Czykier!
1/19 Przed wojną jeden z najlepszych obrońców, reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich, kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego, miał ksywę „Antałek”.

Polecamy

Komentarze (2)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.